Plan de paza asociatie de proprietari

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
bpapiiro

Plan de paza asociatie de proprietari

Post by bpapiiro » 27 Oct 2011, 23:24

Buna ziua,

Sunt "fericitul" presedinte al unei asociatii de proprietari. Nici nu m-am instalat bine (de 3-4 zile) ca m-a si sunat politia romana vigilenta tare sa-mi comunice sa fac rapid planul de paza al ansamblului de locuinte. de 3 ani nu a existat asa ceva si nu a mai murit nimeni iar acum cand sunt probleme si lucrez pro-bono toti sar in cap (cred ca din cauza ca le-am taiat toate parghiile de unde puteau sustrage bunuri pe banii locatarilor).

Asadar, am nevoie de ajutor. Ansamblul este format din 7 blocuri, pod de acces si drum privat cat si o parte cu acces in drum public. In interior inca mai este santier dar oprit din cauza crizei.

Ma poate ajuta cineva cu un model mai la obiect specific asociatiilor de proprietari?

Multumesc

AdrianT

Re: Plan de paza asociatie de proprietari

Post by AdrianT » 30 Oct 2011, 16:50

Pai 7 blocuri e ca si-un mic cartier.
Prima varianta:
Daca vreti sa munciti singur, sa nu cheltuiti banii "enoriasilor" incercati. Faceti schite cu toate blocurile, strazile sau cautati-le pe google si le trageti la imprimanta. Faceti schite (ca arhitectii) cu fiecare bloc. Apoi schite cu fiecare scara de bloc. Pe acestea marcati punctele unde amplasati oamenii de paza ca posturi fixe. Stabiliti si un post, doua mobile care sa patruleze cel putin pe timpul noptii daca nu si ziua, in functie de problemele din zona.
Stabiliti dotarea cu echipament: telefoane celulare, statii emisie-receptie, spraiuri tranchilizante, bastoane electrice, pistoale, rotile, biciclete, cai de calarie, motoscutere, elicoptere...
Anuntati concurs pentru angajarea personalului necesar sau faceti un grafic in care planificati proprietarii care vor face paza prin roatatie.

A doua varianta:
Angajati o firma de paza si protectie care face totul: plan, schite si vine cu personalul si dotarea sa.

A treia varianta:
Daca sunteti cumva din Romania trimiteti-i la plimbare pe cei care v-au cerut un plan de paza al asociatiei de proprietari.

Si-o sugestie:
Indiferent ca aveti de munca mai mult sau mai putin, cu siguranta aveti raspundere si nu trebuie sa fati nimic gratuit. "Moca" nu se mai poarta!

bpapiiro

Re: Plan de paza asociatie de proprietari

Post by bpapiiro » 31 Oct 2011, 22:53

Stimate Adrian,

multumesc pentru sfaturi. Ai idee cum ii pot trimite la plimbare cu planul de paza? Cei de la politie ma tot streseaza. Am pierdut deja ore intregi pe la ei stand de vorba efectiv degeaba.

Paza la noi nu e cu post fix datorita faptului ca este impartit cartierul privat pe o suprafata mare. Dar, cum problemele financiare sunt prezente in orice asociatie, nici asta nu a scapat fara contaminare si nu imi permit sa platesc o firma sa il realizeze.

am reusit intre timp sa vad cateva modele, deasemenea ai atins niste puncte interesante si (google map sa traiasca) si cred ca il voi putea realiza. dar, daca legea nu e clara si pot scapa fara sa il fac te rog sa imi spui si mie cum :)

multumesc mult

Diana Maria

Re: Plan de paza asociatie de proprietari

Post by Diana Maria » 24 Jan 2013, 16:45

Sunt de acord cu varianta nr. 2, propusa de Adrian T.Angajati o firma de paza specializata sa faca asa ceva, si astfel scapati de toata bataia de cap.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 27 guests