va rog ajutati, caz in Craiova

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
gina_s

va rog ajutati, caz in Craiova

Post by gina_s » 21 Apr 2005, 01:36

ma bucur nespus ca v-am gasit si va rog mult sa ajuati in urmatoarea problema pe care o are o cunosiinta.

o poveste a vietii trista: dupa un divort urat, la sfarsitul anilor 80, in care a pierdut tot ce avea in fata unui sot betiv dar cu parinti cu relatii, si-a adunat puterile si a luat-o de la capat. s-a inscris la o facultate particulara de drept din Craiova si a reusit sa o termine intretinandu-se singura (pentru o vreme si-a deschis un magazin intr-un chiosc, apoi vindea prin piete; imi amintesc ca imi spunea ca, desi ii este f greu, are sperante). in acelasi timp si cu imprumut facut de parinti la casa de pensii, a reusit si sa achite garsoniara ce-i fusese repartizata cu o saptamana inainte de revolutie.
in aceasta perioada a avut o relatie cu cineva care, desi despartit de sotie, nu era divortat cu acte.

apoi a urmat declinul. vazand ca la sfarsitul facultatii nu gaseste de lucru si orice incercare ii esueaza, a facut o depresie puternica si nu si-a mai revenit. acum are zile in care pare normala, dar sunt momente in care vorbeste singura si nu accepta nimic. de doi ani s-a retras din Craiova la parinti in alt oras. depresia s-a accentuat dupa moartea mamei ei, acum un an, ce a facut un accident vascular si ca urmare a unui proces despre care voi scrie acum.

fostul partener (cu bani si relatii) , profitand de starea sanatatii ei, dupa ce ea a parasit Craiova, a deschis proces prin care revendica drept la garsoniera. au tot fost procese, in care ea s-a aparat singura. de fapt, din cate am inteles de la un unchi al ei, nu s-a prezenatat la procese, trimitea doar acte. am mai inteles ca o parte au fost castigate de ea. dar acum s-a judecat apelul si se pare ca a pierdut tot si are si foarte mult de platit.
nu are pe nimeni, doar un tata batran si pensionar. un unchi, si el in varsta, a convins-o, in final, sa se prezinte la proces. au mai putin de 10 zile sa trimita actele pentru recurs.

este strigator la cer ce i s-a intamplat. stiu sigur ca s-a intretinut singura si a platit garsoniera singura. se pare ca fostul partener (acum om cu afaceri ) a adus martori care au declarat cum ca el a intretinut-o etc. dar ea are actul de proprietate pe numele ei, el nu figureaza nicaieri. in plus, in acte, respectivul este divortat de patru-cinci ani, deci nu cred ca poate invoca acei 10 ani de concubinaj (daca am inteles eu bine ce am cicit aici). practic, respectivul nu cred sa aiba vreun act, doar martori mincinosi si relatii.

va rog mult spuneti-mi ce ar putea face (in eventualitate ca depresia nu apare iar in urmatoarele zile si refuza iarasi sa mearga la proces). unchiul ei zicea chiar ca ar merge si la ziar sa denunte acest furt (caci asta este). dar, pana atunci, stiti cumva o organizatie care ajuta juridic peroane fara venit? sau un avocat care ar putea prelua procesul cu plata unei fractii din ceea ce castiga la sfarsit? este ultima ei sansa, nu are niciun venit, sanatatea ii este asa cum este. practic ar ramane pe drumur si fara nici un spijin.

nu stiu ce s-a intamplat, dar indraznesc sa spun ca cred ca respectivul a cumparat pe cineva, pe langa martori.


va multumesc mult de tot.

elis

Post by elis » 21 Apr 2005, 06:34

Oricata bunavointa ar avea cineva, nu cred ca ar putea sa-ti dea niste raspunsuri corecte la intrebarile tale.
Pentru a putea primi raspunsuri ar trebu sa spui exact ce procese au fost, obiectul acestora, problele administrate si solutiile exacte, asa cum sunt formulate in dispozitiv.
Chiar si asa, tot exista riscul sa-ti scape anumite aspecte care tie ti se par neimportante (cum ar fi cele procedurale) care insa au, in mod legal, consecinte foarte serioase.
Recomandarea mea, este ca prietena ta sa consulte un avocat.
Chiar daca a treminat dreptul, daca nu a practicat, este greu sa inteleaga cum functioneaza mecanismul justitiei.
Daca nu are posibilitati financiare pentru a plati un avocat, sa stii ca exista si posibilitatea d ea beneficia de asistenta judiciara gratuita.

gina_s

Post by gina_s » 21 Apr 2005, 07:39

Inteleg ca este un caz complicat si de aceea ma tem pentru ea.
Din cate am inteles, este vorba despre un proces de partaj, la care s-a judecat deja apelul si ea ar mai putea face recurs.

Pana acum (probabil si datorita bolii) a fost greu sa o convinga cineva ca macar sa discute despre acest subiect. Mereu spunea ca dreptatea este de partea ei si ca actele de le are ii vor asigura reusita si ca ce face ea este suficient...

Ati putea, va rog, sa imi spuneti unde anume trebuie mers pentru a incerca sa obtina asistenta judiciara gratuita sau macar la pret mai mic in Craiova?
Si cam cat este, de regula, onorariul unui avocat, intr-o situatie atat de dificila?

Va multumesc din suflet.

juristu

Post by juristu » 21 Apr 2005, 13:01

Mergeti doamna si cat mai curand asta la Baroul din Craiova .

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 39 guests