Despagubiti cu 500 euro pe 1ha teren

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
MarianC

Despagubiti cu 500 euro pe 1ha teren

Post by MarianC » 07 Nov 2012, 14:26

Situatia sta in felul urmator. Se prezinta un "reprezentant" al prefecturii localitatii Nadlac la o familie de batrani ce asteptau despagubiri de la stat pe un teren confiscat abuziv. Acesta sustine ca vor fi despagubiti cu 500 de euro pe 1 hectar de teren arabil.
Batranii s-au prezentat la un notar unde s-au incheiat actele, batranii intrand in posesia sumei de mai sus.
Cand m-am uitat pe contractul semnat, cele 2 parti ale contractului erau batranii in cauza si o societate comerciala cu nume italian cu sediul in judetul Timis.

V-as ruga sa-mi spuneti daca stiti ceva de treaba asta, pe care eu o consider o inselatorie prin prisma faptului ca batranii nu au inteles ce semneaza? Si vi se pare o suma comparabila cu cea pe care o da statul ca despagubire? Personal cred ca nu.

V-as fi recunoscator daca m-ati lamuri pentru ca mai au teren si ar fi pacat sa mai fie prostiti inca odata. Va multumesc!

decalex

Re: Despagubiti cu 500 euro pe 1ha teren

Post by decalex » 08 Nov 2012, 10:39

Pai care era valoare despagubirii oferite de stat?

MarianC

Re: Despagubiti cu 500 euro pe 1ha teren

Post by MarianC » 10 Nov 2012, 15:41

Asta nu stiu nici eu. Dar mi se pare o suma foarte mica in conditile in care pamantul arabil in Nadlac se vinde undeva la 5000 de euro, de 10 ori mai mult.
Inteleg ca statul nu va plati atata niciodata dar nici de 10 ori mai putin...

angel

Re: Despagubiti cu 500 euro pe 1ha teren

Post by angel » 13 Nov 2012, 00:51

cum sa primeasca despagubiri de la stat printr-o soc.italiana?!
ceva nu este in regula...
ce tip de contract este?
cum se numeste?
care este obiectul lui? deocamdata stim doar partile....dati mai multe detalii.
poate este doar un contract de arenda.

decalex

Re: Despagubiti cu 500 euro pe 1ha teren

Post by decalex » 13 Nov 2012, 10:35

Sigur asta este, un contract de arenda. Abia acum am citit ca era implicata o SC, am citit doar de reprezentatii primariei. PS: am mai auzit astfel de cazuri si in judetul Mehedinti si acolo a fost vorba de contracte de arenda

angel

Re: Despagubiti cu 500 euro pe 1ha teren

Post by angel » 14 Nov 2012, 23:28

mie-mi miorase a inselaciune dupa modul de operare...batranii erau convinsi ca au primit despagubiri de la stat, terenul fiind unul pentru care trebuia sa fie despagubiti.
daca ar fi fost un contract de arenda nu se mai prezentau ca fiind "reprezentanti ai prefecturii"

MarianC

Re: Despagubiti cu 500 euro pe 1ha teren

Post by MarianC » 07 Dec 2012, 14:33

Si eu cred ca e o inselaciune dar una legala dpdv juridic. Partile au semnat contractul sub atenta supraveghere a unui notar public. Au primit si banii, dar cred eu ca suma este mult mai mica decat despagubirile de la stat. Incerc sa aflu ce tip de contract au semnat (nu mai retin), dar nu cred ca este contract de arenda.

Va spuneam in primul post ca mai au teren pentru care trebuie sa fie despagubiti. Din pacate tocmai au aflat ca nu mai au nimic de primit. Un "binevoitor" care am inteles ca-i ajuta sa primeasca despagubirile mai repede i-a lasat fara teren si despagubiri.
E o adevarata tragedie ce se intampla in tara asta (si nu numai) si cate portite deschide statul "binevoitorilor". Pentru cei mai multi batrani informatile ajung denaturate sau nu ajung deloc la ei.

angel

Re: Despagubiti cu 500 euro pe 1ha teren

Post by angel » 11 Dec 2012, 23:31

oricum se poate cere anularea contractului daca n-au stiut ce semneaza.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 39 guests