probleme mari cu o vecina din bloc

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
florinmantescu

probleme mari cu o vecina din bloc

Post by florinmantescu » 01 Nov 2012, 13:22

Buna ziua,

De cand am cumparat apartamentul (in 2004), am avut mai multi chiriasi, toti cu acte legale, inregistrati la Fisc.
Toti chiriasii au plecat din cauza vecinei de sub mine, care vine noaptea si le bate in usa cat poate de tare (sub pretextul ca ei misca patul !!!! sau ca trag apa la WC !!!!), le intrerupe electricitatea (avem panou comun pe scara), le bate in tevi, le pune mesaje in usa, ii terorizeaza cu tipete si amenintari. Ea este cunoscuta pe scara si chiar la sectia de politie (unde face reclamatii nefondate mereu), dar nimeni nu stie ce sa faca.
Toti chiriasii mei au fost oameni mai mult decat seriosi, care evident ca n-au facut niciodata galagie, lucru ce poate fi confirmat de orice alt vecin.

Am vorbit cu politistul de proximitate si mi-a spus sa merg direct la judecata. Pierd multi bani din cauza acestei persoane si ma consum si nervos.

As vrea sa va intreb cum se procedeaza si ce trebuie facut in detaliu ? Coabitarea cu o asemena persoana este imposibila, ceva trebuie sa se intample.

Multumesc,
Florin

Guest

Re: probleme mari cu o vecina din bloc

Post by Guest » 01 Nov 2012, 17:55

Cred ca bautul la usa noaptea-tarziu, pe motiv ca s-a tras apa la WC, contravine legii privind tulburarea linistii publice. Asta se sanctioneaza cu amenda. Sunati la politie cand va ma deranjeaza noaptea, iar cand deschideti usa filmati-o cu un telefon in timp ce debiteaza aceste prostii (pentru un eventual proces, sau pentru politie, daca nu recunoaste).

Vecina trebuie sa inteleaga ca trebuie sa se mute la casa daca vrea linite deplina.

florinmantescu

Re: probleme mari cu o vecina din bloc

Post by florinmantescu » 01 Nov 2012, 23:22

La politie a fost reclamata de nenumarate ori si nu se astampara. Nu este un om care poate intelege ceva sau cu care se poate discuta.
De aceea va intreb ce anume trebuie sa fac concret. Cum politia nu rezolva nimic (mi-au spus chiar ei asta), trebuie sa o dau in judecata. Doar ca nu stiu ce sanse de reusita am si ce as putea obtine in caz ca castig.

Multumesc,
Florin

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests