Acces din DN fara drum colector???

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
archace69

Acces din DN fara drum colector???

Post by archace69 » 15 Oct 2012, 10:58

Buan ziua,
Am urmatoarea problema. Pe un teren aflat pe marginea DN2/E85 in intravilan la iesirea din Bacau spre comuna Sarata doresc sa construiesc o cladire/hala (destinatie: servicii/comert). In procesul de autorizare (faza PUZ) printre alte avize este cerut si avizul de la drumuri (pentru accesul pe teren). Cei de la drumurile nationale Iasi imi dau avizul doar daca fac accesul dintr-un dum colector (drum care nu exista dar este prevazut in PUG) care ar trebui realizat de primaria care administraza teritoriul (Sarata). Primaria imi spune ca nu are bani si nu are chef sa dea in judecata toti vecinii mei care ar trebui sa cedeze din teren ca si mine pentru a se amenaja drumul colector paralel cu DN2. Eu sper ca exista o varianta provizorie pana la executarea acestui drum colector , mai ales ca am vazut nenumarate constructii pe margine de DN care in prezent se executa si nu au drumuri colectoare. Sunt blocat de o chichita legislativa si de incompetenta/lenea autoritatilor care in loc sa imi ia banii pe impozite si sa se bucure ca mai angajez din somerii din zona, imi pun bete in roate.

iubire

Re: Acces din DN fara drum colector???

Post by iubire » 04 Dec 2012, 23:04

Ce noutati aveti referitor la drumul colector cerut de cei de la Drumurile Nationale ? Ati gasit alta solutie pentru obtinerea avizului ? Si eu sunt cam in aceiasi situatie si nu stiu ce sa fac.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 28 guests