Recuperare Boxa

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
kdf

Recuperare Boxa

Post by kdf » 06 Dec 2013, 11:02

buna ziua.
Vreau sa recuperez o boxa ce a apartinut familiei:
- in 2009 parintii mei au divortat
- a urmat procesul de partaj al unui de 2 camere dintr-un bloc de 4 etaje prevazut cu subsol tehnic, dar nu si cu boxe. Parintii mei detineau in acest subsol tehnic un spatiu inchis, sa-i spunem boxa, fara acte (de fapt toata lumea din bloc ce are o boxa sau doua nu are acte).
-in urma partajului incheiat in 2011, apartamentul a fost atribuit tatalui, ramanand ca acesta sa ii dea mamei o sulta reprezentand contravaloarea jumatatii din acel aparatament.
- neavand banii necesari, tatal meu nu i-a dat sulta mamei si s-a ajuns la executor care a reusit ca in 2012 sa atribuie, legal, apartamentul mamei mele, in contul createi plus o diferenta
- in 2013 in primavara mama a putut sa "intre" in apartament, dar a constat ca boxa a fost "vanduta" catre un vecin, in contul unei sume, spun vecinii, de 1000 lei. Deci el a dat acel spatiu nefiind proprietar al apartamentului in acel moment(el vroia, chiar, sa vanda apartamentul unui alt vecin).
- eu am cumparat in vara, de la mama, acest apartament, dar nu am acces la boxa(am acte, intabulare etc).
Un act doveditor al instrainarii nu exista. Am inteles ca direct nu pot sa il dau in judecata pe acel vecin, pot doar sa dau in judecata asociatia de proprietari saulocatari)nu stiu exact care) ca sa obtin dreptul de a folosi la comun acel spatiu tehnic. Am inteles ca ingradirea si blocarea cu usi este ilegala, atata timp cat nu exista un tabel nominal cu acordul vecinilor de pe scara blocului.
Ce pot face sa imi recuperez boxa sau care sunt pasii de urmat si actele de care am nevoie pentru a da in judecata asociatia de locatari/proprietari? Orice "istorie" apropiata, orice raspuns e binevenit. Subliniez acel subsol e doar tehnic.
Va multumesc anticipat.

C_A_Coltuc

Re: Recuperare Boxa

Post by C_A_Coltuc » 06 Dec 2013, 12:25

Dati in judecata asociatia pe pretentii

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 30 guests