Abuzuri ale conducerii scolii.

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
Guest

Abuzuri ale conducerii scolii.

Post by Guest » 25 Mar 2012, 10:06

Sunt profesor şi am participat la concursurile din anii 2009 şi 2011 unde am obt.9,20 si 9,55.Conform Legii Educaţiei Naţionale din 1/2011 si a metodologiei de aplicare a acesteia ar trebui sa beneficiez de prevederile art.253 din legea educaţiei si ale art.62 din metodologia de aplicare ,privind titularizarea in şcoala.
Cu toate acestea directorii şcolii unde profesez in prezent deşi sunt peste 29-30 de ore disponibile pe saptamana ,refuza sa dea postul ca fiind viabil cel puţin 4 ani, ascunzandu-se sub decizia Cons.de administratie(format in linii mari din apropiatii directiunii) care a dat postul ca fiind valabil doar 1 an, membrii sai votând doar ce le-a prezentat conducerea scolii fara a privi in detaliu problemele existe.
Conducerea scolii sustine ca 29 de ore pe saptamana-curate fara optionale- nu sunt viabile 4 ani si oricum nu ii poate obliga nimeni si nimic sa respecte legea si sa ma titularizeze,pentru ca pur si simplu asa vor ei.Mentionez ca in invatamant sunt necesare minim18 ore pe saptamana pentru a declara o catedra viabila
Totodata precizez ca s-au savarsit numeroase vicii de procedura cat si de incadrare la mai multe catedre insa colegii mei desi multi au sesizat acest lucru nu iau atitudine pentru ca sunt pur si simplu terorizati de directori. Pe plan local acesta conducere este cunoscuta in zona pentru abuzurile sale si mai ales pentru faptul ca are interese personale in alegerea prof. care trebuie sa predea in scoala.
Deasemenea anul trecut şcolar, aceasta catedra a fost supusa unei ilegalitati comise de conducerea scolii care a acordat o continuitate pe post unei pesoane care nu intrunea conditiile legale si care culmea era ruda cu directoarea prima.
In urma sesizarilor mele si ale luării de atitudine in sedinţa publică de repartizare pe posturi cu sustinerea Inspectoratului Şcolar situatia a fost indreptata.
Anul acesta conducerea şcolii incerca din nou incalcarea flagranta a legii si dosirea postului pentru fina directoarei care nu are nici un drept legal.Sunt decis sa dau scoala in judecata si sa depun plângeri la toate institutiile statului abilitate: D.N.A.,Parchet,Politie,Avocatul Poporului,Min.Educatiei ,Presedintele Romaniei etc si eventual CEDO.
Nu mai pot tolera încălcarea flagrantă a legii si numeroasele abuzuri ale conducerii acestei scoli care nu sa afla la primele abateri in acest sens.
Nu doresc decat sa se respecte si sa se aplice legea odata pentru totdeauna in aceasta tara.
p.s. In aceasta saptamana am depus dosarul pentru a fii luat in discutie de C.A. care a respins solicitarea sustinand ca postul nu este viabil. Am depus o contestatie la aceasta decizie la care astept un raspun final.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 27 guests