Intrebare despre teren!

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
DukeD_2004

Intrebare despre teren!

Post by DukeD_2004 » 16 Mar 2005, 09:35

In 1982 am cumparat o fundatie de casa de 138mp si o suprafata de pamant de 1000mp. Acum nu ni se recunoaste decat prop pamantului decat asupra celor 138mp de sub casa, restul supraf. cica i-ar fi fost atribuita proprietarului de la care am cump. numai in folosinta, deci nu avea dreptul sa o instraineze.
Am auzit de o lege care iti da voie sa construiesti un imobil doar daca ai minm 500mp in proprietate.
Intrebare: se poate folosi aceasta lege spre a o invoca in cerere catre Primarie pt recunoastere a macar diferentei de pana la 500mp de la cei 138mp?
daca nu ce alte cai pot folosi? Multumesc anticipat! 8-)

ilej

Post by ilej » 16 Mar 2005, 15:02

NU am auzit de existenta unei astfel de legi si tare ma indoiesc ca ar exista avand in vedere ca in practica am intalnit cayuri in care s-a construit pe suprafete mai mici. Personal, consider ca o astfel de dispozitie are un caracter abuziv deoarece ingradeste dreptul proprietarului de a dispune si de a isi administra terenul asa cum doreste.
Cel de la care ati cumprat nu v-a putut transmite mai mult decat avea el insusi in momentul vanzarii, anume dreptul de proprietate asupra fundatiei si dreptul de folosinta(superficie) asupra terenului aferent.
Ceea ce trebuie sa faci acum este sa adresezi o cerere primariei pt reconstituirea dreptului de proprietate asupra terenului in baza legii nr 18/1991 in urma careia se va elibera Ordinul Prefectului in baza careia vei deveni proprietar pe terenul aferent si pe care il vei putea folosi oricand ca dovada a proprietatii.

DukeD_2004

Post by DukeD_2004 » 18 Mar 2005, 11:10

multumesc mult, ma voi interesa si daca voi afla ceva nou poate mai intreb pe aici :razz:

profesoara

Post by profesoara » 18 Mar 2005, 22:05

Intrebarea este aproximativ completa, dar o sa incerc sa-ti raspund. Dupa anul 1974, in toate actele de vanzare cumparare autentice, se facea mentiunea ca terenul intra in proprietatea statului, ramanand pentru cumparator un drept de folosinta a terenului aferent constructiilor pe toata durata existentei acestora. In anul 1982, nu puteai sa devii proprietar pe teren. In legatura cu aplicarea Legii 18/1991, termenul de formulare a unei cereri pentru constituirea dreptului de proprietate este depasit, asa incat emiterea unei Hotarari a C.J. de fond funciar prin care sa se rezolve pozitiv cererea ta este putin probabila. In mod cert se va respinge ca tardiv introdusa, dar ai posibilitatea sa o ataci in termen de 30 zile de Judecatoria in raza caruia se afla terenul sa sa soliciti o repunere in termen - si de acolo esti la mila judecatorului si priceperea avocatului. Daca terenul nu a fost cooperativizat, ai alte posibilitati, eventual sa arati faptul - bineinteles, tot in cadrul instantei - ca intentia vanzatorului in 1982 a fost ceea de a-ti vinde si terenul, si cum legea din 1974 a fost abrogata, ai multe posibilitati de castig. Ceea ce urmeaza este consultatie juridica si "avocatul neplatit este bun de palmuit".

minodora

Post by minodora » 19 Mar 2005, 11:21

Nu va fi tardiv introdusa. Mergi la Primarie si cere terenul in baza art. 36 din Legea 18/1991 cum a spus Ilej.

DukeD_2004

Post by DukeD_2004 » 19 Mar 2005, 19:56

Multumesc mult se pare ca am atins un subiect interesant- stiti voi blestemul ala chinezesc
Sa traiesti timpuri interesante
, iar terenul nu a fost cooperativizat ci este in curtea MEA, il folosesc de ani de zile dar legea nu imi recunoaste acest dr de proprietate. Ma gandeam poate si la o prescriptie achizitiva, dar am inteles ca nu poate functiona. Oricum multumesc pt timpul si neuronii pusi in folosinta mea :floare: :razz:

mergipefir

Post by mergipefir » 21 Mar 2005, 14:43

Am o problema asemanatoare cu Duke. Numai ca in cazul meu a fost achizitionata o casa de la niste membri cooperatori care tocmai au inscris pamantul in CAP. Ne-au vandut casa, inclusiv terenul pe care-l detineau. dar fiindca terenul nu se putea vinde , intra in posesia statului, s-a incheiat un act de mana, neauthentificat, intre vanzator si cumparator , in care se stipula "vand casa si terenul aferent prin schimb..." si se spunea in continuare ca avem obligatia de a inscrie in CAP o suprafata de teren egala cu cea din jurul casei. Am inscris in CAP un teren egal ca suprafata, noi nefiind membrii cooperatori. Dupa 1990 vechiul proprietar revendica tot terenul de langa casa spunand ca el nu ne-a vandut niciun teren intrucat el nu mai avea teren in momentul in care a vandut casa, pentru ca deja il inscrisese in CAP.
Ne judecam de 15 ani, pentru ca instantele dau dreptate cand unuia cand altuia....Intr-adevar ai nevoie de un avocat bun....Dar de unde sa-l iau ?
Imi poate spune cineva ?

Multumesc pentru rabdare.

ilej

Post by ilej » 21 Mar 2005, 15:42

Cam neclara expunerea. Atata timp cat in acea perioada terenurile erau scoase din circuitul civil nu poate fi vorba de o vanzare de teren ci doar de casa. Indiferent in ce forma a fost incheiat actul respectiv intre dvs si membrii cooperatori, asupra terenului nu vi s-a transmis decat dreptul de folosinta. Cum adica vand casa si terenul aferent prin schimb?
Prin actul respectiv dvs vi s-a transmis dreptul de proprietate pe casa si dreptul de folosinta pe teren si atata timp cat in prezent dvs sunteti proprietarul casei tot dvs aveti si dreptul de a cere reconstituirea dreptului de proprietate asupra terenului aferent casei.
Intr-adevar vechiul proprietar nu v-a vandut nici un teren pt ca nu era proprietar al terenului ci v-a transmis doar un drept de folosinta care va indreptateste pe dvs acum sa cereti reconstituirea dreptului de proprietate in baza legii nr 18/1991. In interpretarea mea vechiul proprietar nu mai poate invoca nici un temei legal pt reconstituirea dreptului de proprietate deoarece acest temei legal (dreptul de proprietate asupra casei si dreptul de superficie asupra terenului) vi l-a transmis dvs prin actul de vanzare.
Dar cum bine spunea cineva mai sus ar trebui sa apelati la serviciile unui avocat pe care cu siguranta il puteti gasi pe acest site si care va poate da sfaturi mult mai profesionale decat ale mele. Deci domnilor avocati iesiti la rampa... :)

mergipefir

Post by mergipefir » 21 Mar 2005, 16:27

OK! O exprimare mai aproape de forma in care a fost realizata ar fi asa :"vand casa....si teren in folosinta pentru care cumparatorul trebuie sa da in schimb la CAP o suprafata de...", si se dadea acolo o suprafata egala cu cea "vanduta". Si cuvanul vanduta ar trebui chiar scos dintre ghilimele, pentru ca pe langa terenul egal ca suprafata si tot intravilan dat la CAP, vanzatorul a mai primit si o suma considerabila la acea vreme, suma evidentiata intr-o chitanta ulterioara.
Am cerut reconstituirea dreptului de proprietate. Dar nu ne-a fost acordat titlul astfel ca ne-am judecat continuu pe la tot felul de tribunale. Cu putin inainte de alegerile locale, prefectura a dat titlu de proprietate pe numele fostului proprietar. Bineinteles ca am atacat in justitie acest titlu de proprietate, mai cu seama ca instiintasem si prefectura si primaria ca procesul este pe rol si in consecinta, nu se poate acorda titlul de proprietate. Insa prefectura, intr-o incercare de hei-rup, pentru a mai bifa inca ceva la realizari, a acordat titlul de proprietate fostului proprietar.
Si uite asa am ajuns la Curtea Suprema de Justitie...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 26 guests