Cineva a construit pe terenul meu - Ce ma sfatuiti sa fac?

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
georgegrig1

Cineva a construit pe terenul meu - Ce ma sfatuiti sa fac?

Post by georgegrig1 » 07 Jul 2012, 21:48

Buna ziua,
Va scriu pentru a cere opinia intr-un caz destul de ciudat:
Cineva a ingradit acum mai multi ani terenul lui anexand la el si terenul meu. A fost un proces lung care s-a terminat in favoarea mea cu o decizie irevocabila care obliga posesorul de atunci sa-mi lase proprietatea in deplina proprietate si posesie.
Dupa aceea executorul mi-a facut un proces verbal de punere in posesie si am intabulat terenul.

Este intr-o zona unde nu trec foarte des si cum situatia economica nu e tocmai roza nu am putut sa incep sa construiesc ceva acolo.
Am ramas insa surprins ca dupa inca o perioada terenul meu a fost betonat si amenajat... Asa ca am batut pironii pentru a scapa de griji.
Nu am facut inca gardul deoarece pentru asa ceva e nevoie de autorizatie de constructie...???
Am vorbit cu vecinul care mi-a zis ca imi recunoaste drepturile dar chiriasul lui este cel care a facut toate aceste lucruri.

Astazi insa am mai avut inca o surpriza: Pironii batuti de cadastrist au fost deteriorati semnificativ desi in urma cu 2 luni erau in perfecta stare.
Nu mai am incredere in buna credinta a vecinului asa ca va intreb ce pot face.
Este tulburare de posesie? este lipsire de folosinta?

Multumesc

Leon Carmen

Re: Cineva a construit pe terenul meu - Ce ma sfatuiti sa fa

Post by Leon Carmen » 10 Jul 2012, 14:34

Faceti o plangere penala la politie pentru infractiunea de Tulburarea de posesie, prevazuta de art. 220 Cod penal. Deoarece vecinul v-a ocupat fara drept terenul apoi v-a desfiintat semnele de hotar, ar putea risca inchisoarea de la 2 la 7 ani.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 43 guests