Se poate ataca un act de vanzare cumparare?

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
cocolino

Se poate ataca un act de vanzare cumparare?

Post by cocolino » 11 Jul 2012, 09:22

Buna ziua,

Bunica mea a decedat in urma cu 13 ani. In urma decesului acesteia s-a facut succesiune pe un apartament cu doua camere si a rezultat ca bunicul meu a primit trei sferturi din imobil iar fiul lui un sfert. Intre timp bunicul s-a recasatorit si a decedat iar fiul sotiei lui ne-a adus un act de vanzare cumparare pe cele trei sferuri ale sale,cu uzufruct viager. Problema este daca putem sa atacam acest act.
Ar mai exista o a doua problema si anume....bunicul si fiul lui nu au fost singurii mostenitori ai bunicii mele. Exista si mama mea care este plecata din tara de 20 de ani si care nu a fost anuntata in nici un fel de aceasta succesiune si nu a fost declarata ca si mostenitoare de catre nici unul din cei doi. Putem ataca contractul de vanzare cumparare declarand succesiunea facuta in urma decesului bunicii si actul succesoral nul si evident actul de vanzare cumparare nul(deoarece in acesta se specifica faptul ca bunicul recunoaste sfertul din apartament al filui sau ramas in urma actului succesoral si este chiar amintit in contract).

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests