Recuperare bunuri confiscate abuziv de garda financiara

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
COADRIAN

Recuperare bunuri confiscate abuziv de garda financiara

Post by COADRIAN » 16 Nov 2011, 17:09

ma poate ajuta cineva cu vreo idee??...
in 2007 in baza unui proces verbal de contraventie, am fost amendat cu o anumita suma si mi-a fost confiscata o parte din marfa transportata pe motivul ca nu ar fi avut soferul facturile la al.... oricum, in urma plangerii contraventionale, instanta mi-a admis aceasta si mi-a anulat procesul verbal si m-a exonerat de plata amenzi si de orice raspundere contraventionala, decizie ce a ramas definitiva si irevocabila. imediat dupa ramanerea definitiva si irevocabila a hot date, am facut cerere la g.f.(organul de control ce mi-a confiscat marfa si a dat-o in custodie la un srl), pentru a-mi inapoia marfa. am primit de la acestia o adresa sa ma prezint la sediul g.f. sa lamurim situatia, fapt pt care m-am deplasat in localitatea respectiva( fac precizarea ca societatea este in craiova, iar marfa a fost confiscata de g, fin. olt, la slatina)desi m-am deplasat la organul de control ce mi-a confiscat marfa pt a-mi recupera marfa, din anumite motive ce nu au tinut de societatea noastra( societatea la care s-a dat in custodie marfa nu mai functiona), a ramas ca o sa fim din nou convocati , in alta data pentru a ridica marfa. din acel moment si pana in urma cu 2 luni cand am adresat o noua cerere spre a-mi recupera marfa, a trecut o periada de 2 ani si jumatate, perioada in care nu am mai primit nici o sdrsa de la g.f sre a veni sa ne ridicam marfa. astfel, prin adresa efectuata acum 2 luni am cerut inca o data sa ni se restituie marfa si sa ne comunice motivele pt care acest lucru nu s-a realizat pana acum. am primit raspuns de la g. fin. olt ca, dataorita faptului ca nu am dat curs solicitarii lor de ridicare a marfi la acea prima convocare, si faptul ca a trecut mai mult de un an de la acea data, marfa a intrat in proprietatea statului.

Astfel intrebarea ce o pun eu este: se mai poate face ceva s-ami recuperez bunurile, avandu-se in vedere faptul ca, inafara de acea data la care am fost solicitati sa ne prezentam, ne-am deplasat, dar nu s-au putut lua aceste bunuri, nu s-a mai facut nicio adresa catre noi spre a ne prezenta sa ridicam aceste bunuri....
va multumesc anticipat pentru orice raspuns!!!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 48 guests