cadastru si intabulare

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
necstef

cadastru si intabulare

Post by necstef » 26 Sep 2011, 12:54

as dori cateva lamuriri despre cadastrul si intabularea casei. dar sa incep cu inceputul: in anul 2003, casatorit fiind, am "cumparat" prin donatie de la mama mea un teren de 500 mp. a urmat divortul dupa 2 ani, fara ca terenul sa fie in litigiu, ramand pe deplin unic proprietar. mentionez ca din urma acestei casatorii am un baiat de 17 ani. in anul 2007 m-am apucat de construit o casa pe acest teren, fiind finalizata in ianuarie 2009, cand m-am mutat in ea cu prietena mea si fata ei, in varsta de 19 ani. toate actele( autorizatia constructie, facturi materiale, receptia casei, etc) sunt pe numele meu, casa fiind facuta in regie proprie si in perioada in care eram prieten cu viitoare sotie. in anul 2010, februarie m-am casatorit cu prietena mea . acum cateva zile sotia a initiat intocmirea cadastrului si intabularii casei cu actele amandurora. iata care sunt intrebarile mele :
1.cine vor fi proprietarii terenului si casei in mod legal?
2.aceste acte nu se fac automat pe numele meu?
3.daca firma de cadastru care face demersurile pt acestea si pt intabulare depune copiile dupa cartile de identitate ale amandurora se trece peste faptul ca doar unul este trecut un actele din dosar?
4.si daca in cadastru si intabulare suntem trecuti amandoi, ce sansa mai am sa las mostenire terenul si casa fiului meu, ca fiind unic mostenitor, fara ca sora lui vitrega sa aiba vreun drept?
5.daca fac aceste acte pe numele fiului meu cu drept de uzufruct pentru mine si sotia mea, va deveni unic proprietar?
6.as dori sa las mostenire terenul si casa baiatului meu ca unic proprietar, cum sa procedez?

avocatcamelia

Re: cadastru si intabulare

Post by avocatcamelia » 26 Sep 2011, 18:24

Din moment ce terenul, autorizatia si receptia sunt pe numele dumneavoastra atunci si cadastrul si intabularea vor fi tot pe numele dumneavoastra.

Da, daca veti vinde fiului dumneavoastra cu clauza de uzufruct viager acesta va fi unic proprietar si va intra in posesia imobilului doar dupa decesul dumneavoastra si al sotiei.

Pentru a vinde fiului dumneavoastra care este minor trebuie sa luati legatura cu autoritatea tutelara pentru stabilirea unui curator si cu un notar public.

necstef

Re: cadastru si intabulare

Post by necstef » 27 Sep 2011, 10:11

multumesc pentru raspuns.

chiar daca firma de cadastru depune actele pe numele nostru, casatorit fiind, legal, intabularea si cadastrul se intocmesc pe numele meu?

fiul meu implineste 18 ani acum in octombrie, as putea face actele direct pe numele lui?

daca actele se vor face automat pe numele meu..acestea vor mai fi subiect de partaj in cazul unui divort? sau vor mai face subiectul unui partaj la mostenire?

avocatcamelia

Re: cadastru si intabulare

Post by avocatcamelia » 27 Sep 2011, 10:52

Da actele se intocmesc pe numele dvs. Daca fiul implineste 18 ani puteti sa ii vindeti lui cu uzufruct viager. Pentru a vinde fiului trebuie totusi sa intabulati dreptul de proprietate. Am inteles ca nu ati infiiat fiica sotiei. In acest caz fiul dvs va mosteneste cu o cota de 3/4 si sotia cu 1/4. Fiica sotiei nu are nici un drept de pe urma dvs, ci doar de pe urma mamei sale.
Asa cum v-am mai spus puteti sa intocmiti cu fiul dvs un act de vanzare cumparare prin care va rezervati dvs si sotia dvs (daca doriti acest lucru) uzufructul viager (folosinta). Acest uzufruct viager este un drept personal care nu se tarnsmite prin mostenire. Dupa decesul dvs, fiul ramane pe deplin proprietar.

necstef

Re: cadastru si intabulare

Post by necstef » 27 Sep 2011, 11:18

o ultuma lamurire as dori

sa inteleg ca legal, indiferent daca firma de cadastru care se ocupa de demersurile actelor pt intabulare si cadastru are ( la cererea sotiei fara ca eu sa stiu ) cartile de identitate ale ambilor soti, intabularea dreptului de proprietate se va face pe numele meu si nu poate fi solicitat sa fie facut altfel?

daca intabularea se face pe numele meu, sotia are vreun drept? fiicei ei nu i-am facut acte de infiere.

va multumesc anticipat

avocatcamelia

Re: cadastru si intabulare

Post by avocatcamelia » 27 Sep 2011, 12:49

Firma care se ocupa de cadastru trebuie sa depuna actele de proprietate. In functie de aceste acte se face intabularea. Cei de la Cartea Funciara sunt foarte stricti si nu intabuleaza decat conform actelor de proprietate. Sotia dvs nu are nici un drept in caz de divort, insa va poate mosteni in cazul in care dvs decedati inainte.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Amazon [Bot] and 32 guests