iesire din indiviziune cu probleme

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
Covaci Petru

iesire din indiviziune cu probleme

Post by Covaci Petru » 07 Jun 2011, 09:18

Am o problema in legatura cu iesire din indiviziune la judecatorie:

Din cei 6 mostenitori 3 vrem sa iesim din indiviziune, 3 nu. Procesul de iesire din indiviziune se intenteaza in localitatea in care a decedat bunicul, de la care am mostenit. Pentru a iesi din indiviziune pe cale judecatoreasa, avem nevoie de un avocat.
Avocatii din localitatea respectiva – fiind un oras mic - nu vor sa se angajeze la cazul nostru, unii de teama, altii din loialitate fata de ceilalati 3 mostenitori. Afirm acest lucru dupa trei incercari (la trei avocati) si tot atatea esecuri.
Rog ajutor! Ce putem face in acest caz? Angajarea unui avocat din alta localitate ne costa mult mai mult.
Mentionez, ca impartirea pe cale amiabila la notar a esuat din aceleasi motive, adica de contrainteres a unora dintre mostenitori. Tergiversarea tine de 8 luni de zile, fara nici un rezultat. Aceasta tactica pot sa foloseasca si la judecatorie si ne trezim, ca trec anii fara rezolvarea cazului…

Cu stima

ignite

Re: iesire din indiviziune cu probleme-Help vulpascris!

Post by ignite » 20 Jun 2011, 19:04

pai aia nu ţi convine, ailaltă nu!
ia-ţi avocat din altă parte, pentru că din localitatea respectivă şi dacă ar fi cineva de acord e clar că sunt nişte fuckeri numa buni de sp

asta dacă vrei avocat, dacă nu, se poate şi fără. te prezinţi personal în instanţă. sau nu te prezinţi decât atunci când eşti chemat. şi trimiţi note de şedinţă, răspunzi în scris...

rolandmindrila

Re: iesire din indiviziune cu probleme-Help vulpascris!

Post by rolandmindrila » 20 Jun 2011, 20:51

Covaci Petru wrote:Buna ziua!

Am o problema in legatura cu iesire din indiviziune la judecatorie:

Din cei 6 mostenitori 3 vrem sa iesim din indiviziune, 3 nu. Procesul de iesire din indiviziune se intenteaza in localitatea in care a decedat bunicul, de la care am mostenit. Pentru a iesi din indiviziune pe cale judecatoreasa, avem nevoie de un avocat.
Avocatii din localitatea respectiva – fiind un oras mic - nu vor sa se angajeze la cazul nostru, unii de teama, altii din loialitate fata de ceilalati 3 mostenitori. Afirm acest lucru dupa trei incercari (la trei avocati) si tot atatea esecuri.
Rog ajutor! Ce putem face in acest caz? Angajarea unui avocat din alta localitate ne costa mult mai mult.
Mentionez, ca impartirea pe cale amiabila la notar a esuat din aceleasi motive, adica de contrainteres a unora dintre mostenitori. Tergiversarea tine de 8 luni de zile, fara nici un rezultat. Aceasta tactica pot sa foloseasca si la judecatorie si ne trezim, ca trec anii fara rezolvarea cazului…

Cu stima
Sunt eu avocat si te ajut eu daca vrei vb. detaliat pe mail : roland.mindrila@gmail.com
am mai rezolvat probleme asemanatoare, la care altii nu s-au bagat

angel

Re: iesire din indiviziune cu probleme-Help vulpascris!

Post by angel » 21 Jun 2011, 11:14

si uite asa, o dati din lac in put.
mai bine ascultati sfaturile lui Ignite decat sa va ajute o persoana care nu are calitatea de avocat in sensul legii.

rolandmindrila

Re: iesire din indiviziune cu probleme-Help vulpascris!

Post by rolandmindrila » 21 Jun 2011, 19:06

Deci necunoscatorii de carte sa mai dea odata examene !!!! Dreptul de a deveni avocat se castiga , nu te nasti cu el !!!

ignite

Re: iesire din indiviziune cu probleme-Help vulpascris!

Post by ignite » 02 Jul 2011, 15:15

deci...da, nici nu a spus nimeni altceva.

deci...du te!

rolandmindrila

Re: iesire din indiviziune cu probleme-Help vulpascris!

Post by rolandmindrila » 02 Jul 2011, 16:14

Bine ca achiesezi la opinia mea ...

ignite

Re: iesire din indiviziune cu probleme-Help vulpascris!

Post by ignite » 02 Jul 2011, 17:44

pumnul meu achiesează la moaca ta!

vulpacris

Re: iesire din indiviziune cu probleme-Help vulpascris!

Post by vulpacris » 03 Jul 2011, 01:06

Bine.

Am citit.

Cum vreti sa va ajut !?

Nu va trebuie nici un avocat.

Daca ati deschis succesiunea, si nu va intelegeti privind partajul succesoral (iesirea din indiviziune), formulati o cerere de genul:

"Judecatoria ........
Sectia Civila

DOMNULE PRESEDINTE,

Subsemnatul ....(numele dvs.)......, domiciliat ........, nr. telefon ......, in calitate de mostenitor al defunctului ...(numele bunicului)....., in temeiul disp.art.728 al.1 Cod civil raportat la art.673 ind.1 si urm. Cod procedura civila, potrivit disp.art.82 si urm. si 112 Cod procedura civila, formulez

CERERE DE CHEMARE IN JUDECATA

in calitate de parati pe ...(nume)..., domiciliat in ......., nr. telefon ....; ....(nume)....., domiciliat in , nr. telefon,...; ETC

pentru a iesi din indiviziunea dreptului de proprietate asupra bunurilor din masa succesoral ramase dupa defunctul ....(numele bunicului)... prin procedura impartelii judiciare

In consecinta, rog onorata instanta ca prin hotararea ce urmeaza sa o pronunte:

- sa admita cererea;

- sa dispuna iesirea din indiviziunea dreptului de proprietate asupra bunului/lor imobil/e ......(scrieti care este/sunt acesta/tea)...... asupra caruia/carora am fost constatat a fi mostenitor legal;

- sa dispuna obligarea paratilor la plata cheltuielilor de judecata potrivit disp.art.274 C.proc.civ..

In fapt

In dosarul succesoral nr. .../.... deschis la BNP ........., am fost constatat a fi mostenitorul legal al defunctului ..........
Ceilalti co-mostenitori refuza sa procedeze la iesirea din indiviziunea dreptului de proprietate asupra ......
Potrivit normelor legale nu pot sa fiu obligat sa raman in indiviziune dreptului de proprietate, fapt pentru care am inteles sa ma adresez instantelor judecatoresti.

In drept

Conform disp.art.728 al.1 Cod civil:

"Nimeni nu poate fi obligat a rãmâne în indiviziune. Un coerede poate oricând cere împãrteala succesiunii, chiar când ar exista conventii sau prohibitii contrarii."

Fata de cele expuse anterior, rog onorata instanta sa admita cererea introductiva de instanta asa cum a fost formulata si motivata.

Temei legal: art. 728 al.1 Cod civil raportat la art.673 ind.1 si urm Cod procedura civila

Probe: proba cu inscrisuri, proba cu interogatoriul paratilor, proba cu evaluarea si expertiza tehnica de specialitate, precum si orice alte probe a caror necesitate de a fi administrate ar reiesi din dezbateri

Anexez la prezenta: 1) certificat de nastere (al dvs.);
2) certificat de deces ......;
3) certificat de mostenitor (sau de calitate de mostenitor, daca nu a fost emis unul de mostenitor ... bateti cu pumnul in masa la notar!);
....etc.... (ce acte dovedesc cererea dvs.)

Depun prezenta in 6 exemplare, unul pentru instanta si 5 pentru a fi comunicate paratilor

Anexez dovada achitarii taxei de timbru judiciar in valoare de (3% din valoarea bunului a carui impartire o cereti) si timbru judiciar in valoare de 3 lei

Data: ../../2011 Reclamant,

Cu stima,


DOMNULUI PRESEDINTE AL JUDECATORIEI ...."

O depuneti la registratura judecatoriei si o sa fiti citat acasa pentru primul termen de judecata.

In fata judecatorului spuneti ce va doare, ca vreti sa se imparta bunurile respective intre mostenitori.

Procedura este standard, si o sa se imparta bunurile.

Dupa ce este pe rol mai reveniti pentru sfaturi.

BAFTA !

:cafea:

P.S. :bere: :bere: :bere: ignite.... pot sa tin pumnul meu in cealalta parte, sa nu-i rupi, doamne fereste, gatul !? :grin:

avocat alina

Re: iesire din indiviziune cu probleme-Help vulpascris!

Post by avocat alina » 04 Jul 2011, 12:04

buna ziua.
achiesez celor recomandate de dl. vulpacris: daca nu dispuneti de toata suma necesara achitarii taxei de timbru, puteti achita doar o parte din aceasta taxa, urmand ca restul sa achitati ulterior.

madalinadode

Re: iesire din indiviziune cu probleme-Help vulpascris!

Post by madalinadode » 03 Aug 2011, 22:20

Buna seara.
Am si eu nevoie de un sfat legat tot de o mostenire.Dupa moartea bunicului meu nu s-a facut taxa de mostenire.Bunicul meu a murit in 1995.La casa parinteasca( adica unde a locuit bunicii) locuieste un unchi. Cat au trait bunici casa a luat foc si a fost construita de un alt unchi nu de cel care sta acum ci un frate de al lui.Terenul are 1600 m.p.Cat a trait bunicul a dat unei matuse 500 m.p. dar cum era pe timpul lui Ceausescu cu colectivizarea a declarat doar 200 m.p. la primarie dupa colectivizare cand a trebuit sa declare tot pamantul matusa mea nu a stiut si a ramas in primarie cu 200 in loc de 500 cat are de fapt.In 1994 matusa mea a facut act fiului ei pe teren.In act apare cei 200 cu acte si 300 fara acte.Acum unchiul meu care locuieste in casa parinteasca a bunicilor face taxa de mostenire si avem infatisarea la tribunal pe data de 19 decembrie.Intrebarile mele sunt:
1.Daca cei 300 m.p de la matusa intra in taxa de mostenire sau toti cei 500m.p?
2.Daca nu vrem sa semnam acele citati si sa mergem personal la tribunal este vreo problema?
3.Daca pot sa dau partea mamei mele matusii pentru a nu-i lua unchiul meu matusii cei 300m.p?
4.Ce altceva ma sfatuiti sa mai fac?
Astept un raspuns din partea unei persoane competente pentru aceste intrebari caci nu stiu ce sa faca mama mea pentru a o ajuta pe matusa(sora ei) pentru ca unchiul meu sa nu ii ia ceva din acel teren.

daunemorale

Re: iesire din indiviziune cu probleme-Help vulpascris!

Post by daunemorale » 05 Aug 2011, 21:03

1.Vreti,de fapt,sa spuneti ca nu s-a dezbatut mostenirea dupa moartea bunicului din anul 1995.

2. Persoanele cu vocatie succesorala sunt copii, 2 unchi, matusa si mama Dvs. De bunica vad ca nu spuneti nimic. A murit si ea ? Daca da, s-a dezbatut succesiunea ei ?

3. La decesul bunicului, masa succesorala a fost :

-casa parinteasca, care a ars, si apoi a fost reconstruita de unchiul nr.1. Daca acesta are autorizatie de constructie pe numele sau si dovezi ca a platit materialele, manopera ,etc., inseamna ca actuala casa ii apartine exclusiv acestuia. Daca nu are aceste documente, casa se prezuma ca a apartinut bunicilor, deoarece s-a construit pe terenul lor.

-Suprafata totala a terenului a fost de 1600 metri, din care :
Daca matusa a cumparat 200mp conform contractului de vanzare-cumparare, si efectiv 500 mp, matusa trebuie sa se adreseze Primariei, la Registrul Agricol si la Prefectura, si sa solicite eliberarea unui titlu de proprietate, conform legii 18/1991, pentru suprafata de 500 mp. Daca se refuza eliberarea titlului de proprietate, atunci poate sa faca o actiune in constatare, la Judecatorie. In consecinta,la dezbaterea succesiunii bunicului se va considera ca acesta a avut 1600-500=1100 mp teren.
Daca matusa a primit acest teren de la bunicul Dvs., fara a fi intocmite acte legale(adica pe vorbe, numai), atunci lucrurile se complica, si se va ajunge la un proces.

4.Daca nu va prezentati la tribunal, Instanta va judeca in lipsa Dvs. cauza, si va trebui sa va respectati hotararea care se va pronunta…

madalinadode

Re: iesire din indiviziune cu probleme-Help vulpascris!

Post by madalinadode » 09 Aug 2011, 22:39

daunemorale wrote:1.Vreti,de fapt,sa spuneti ca nu s-a dezbatut mostenirea dupa moartea bunicului din anul 1995.

2. Persoanele cu vocatie succesorala sunt copii, 2 unchi, matusa si mama Dvs. De bunica vad ca nu spuneti nimic. A murit si ea ? Daca da, s-a dezbatut succesiunea ei ?

3. La decesul bunicului, masa succesorala a fost :

-casa parinteasca, care a ars, si apoi a fost reconstruita de unchiul nr.1. Daca acesta are autorizatie de constructie pe numele sau si dovezi ca a platit materialele, manopera ,etc., inseamna ca actuala casa ii apartine exclusiv acestuia. Daca nu are aceste documente, casa se prezuma ca a apartinut bunicilor, deoarece s-a construit pe terenul lor.

-Suprafata totala a terenului a fost de 1600 metri, din care :
Daca matusa a cumparat 200mp conform contractului de vanzare-cumparare, si efectiv 500 mp, matusa trebuie sa se adreseze Primariei, la Registrul Agricol si la Prefectura, si sa solicite eliberarea unui titlu de proprietate, conform legii 18/1991, pentru suprafata de 500 mp. Daca se refuza eliberarea titlului de proprietate, atunci poate sa faca o actiune in constatare, la Judecatorie. In consecinta,la dezbaterea succesiunii bunicului se va considera ca acesta a avut 1600-500=1100 mp teren.
Daca matusa a primit acest teren de la bunicul Dvs., fara a fi intocmite acte legale(adica pe vorbe, numai), atunci lucrurile se complica, si se va ajunge la un proces.

4.Daca nu va prezentati la tribunal, Instanta va judeca in lipsa Dvs. cauza, si va trebui sa va respectati hotararea care se va pronunta…
1.Da din 1995 nu s-a facut succesiunea dupa moartea bunicului.
2.Bunica a murit cu 15 ani inaintea bunicului, iar dupa moartea ei s-a facut succesiunea si a ramas sa-i ramana tot lui Gheorghe(cel ce locuieste acum in casa parinteasca).A fost un teren ce bunicul l-a vandut.
3.Casa parinteasca a fost mostenita de la parintii bunicului ce a ars cat au fost amandoi in viata.Cand mama avea 6 ani si Gheorghe(unchiul) 4 ani casa a ars.Unchiul Ion fiind casatorit atunci a ridicat langa casa ce a ars alta casa cu acte in regula(autorizatie, materiale de constructie, tot).
4.Matusa Stela a stat 5 ani la sot cand s-a casatorit apoi din motive personale au venit la bunici acasa amandoi.Bunicul a masurat 500m.p din terenul gradinii si ia dat voie sa-si faca casa, binenteles a mers la primarie a scos autorizatie de ridicare a casei.Dar la primarie nu a declarat 500 m.p ci 200 m.p deoarece era colectivizarea si trebuia sa mearga sa munceasca pt acel tere(500) si asa a scris doar 200 m.p in primarie.In 1994 pana sa moara sotul matusii a facut act fiului si apare 200 cu acte si 300 fara acte.
4.Anul trecut unchiul Gheorghe a incercat sa scoata autorizatie pt o fata de a lui, caci are casa ridicata ilegal si pe terenul altuia caci el nu a facut succesiunea dupa moartea bunicului si a cerut actul lui Stela si acolo a vazut in actul fiului acestuia ca sunt 300 m.p fara acte.De atunci a aparut un scandal monstru ca Stela a ridicat la fel ca si Gheorghe constructii ilegale si ca o pune pe Stela sa plateasca terenul de sub grajd si alte imobile ce le are.Ca vezi doamne el are semnaturile de la toti fratii de la moartea bunicii.
a)De aceea intreb ce suprafata de teren intra in succesiune?
b)Si daca afara de cei 200 m.p matusa Stela mai poate obtine macar 200 m.p?
5.Cand a venit unchiul Gheorghe cica sa ia citatiile semnate el aveea o alta citatie cica pentru casa, intre Ion( cel ce a ridicat casa), Gheorghe(cel ce locuieste acum in casa parinteasca) si nepotii Camelia si Cristian(copii unui alt unchi- Aurelian).Intrebarea mea este daca Ion are acte pe casa de ce sunt citati si nepotii in acel proces?Mama, Stela si Gigea de ce nu au primit si doar nepotii?
Noi nu vorbim cu Ion caci vezi doamne el e cel mai mare frate si trebuie sa semnam toti ca la bunica nu acum mama si Gigea sa-i doneze terenul lui Stela.
6.Vreau sa stiu daca avem parte si noi la casa si ce fel de cerere contra acestui proces sa facem pana se termina cel cu terenul?
Rog daca se poate ca cineva sa-mi raspunda si sa-mi dea toate lamuririle necesare.Va multumesc anticipat.

madalinadode

Re: iesire din indiviziune cu probleme-Help vulpascris!

Post by madalinadode » 10 Aug 2011, 21:30

va rog frumos sa-mi raspunda cineva ce demersuri sa fac pentru cele prezentate mai sus.

vulpacris

Re: iesire din indiviziune cu probleme-Help vulpascris!

Post by vulpacris » 11 Aug 2011, 10:36

Asa cum v-am spus pe mp.

:cafea:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 27 guests