Uscatorul si parcarea...

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
Loxanna

Uscatorul si parcarea...

Post by Loxanna » 14 Mar 2011, 10:38

Ne-am mutat de curand intr-un apartament cumparat prim programul Prima Casa. Fosta proprietara ne-a spus ca avem drept la spatiile comune (boxa sau pod si uscator). Surpriza: nici boxa, nici podul nu ne sunt accesibile. Ok, fie, dar uscatorul... am cerut cheia si vecina de la 3 mi-a spus ca doar ea are dreptul la uscator (asta desi am vazut-o intamplator pe vecina urcand cu ligheanul de rufe spre uscator).
Apoi, a doua zi, ne-am trezit cu masina blocata de un vecin, pe motiv ca e "locul lui de parcare". L-am intrebat de acte, daca poate dovedi si a sarit cu gura. Nu suntem mahalagii, insa nici nu vom accepta sa fim calcati in picioare. V-as fi recunoscatoare pentru orice sfat, cum sa procedez? Multumesc!

av_avokitten

Re: Uscatorul si parcarea...

Post by av_avokitten » 14 Mar 2011, 18:58

depinde ce scrie in contractul dvs de v-c, daca prevede si un drept la uscator sau un loc de parcare daca nu vedeti si dvs cum se procedeaza in acel bloc. poate numai unii vecini mai fiorosi au voie sa foloseasca uscatorul.
cu parcarea, cereti sa va prezinte actele locului de parcare. ocupati locul respectiv si spuneti-i vecinului sa va arate actele si daca este nemultumit atunci sa cheme politia comunitara.
orice posesor de loc de parcare, primeste un bilet cu locul de parcare cu obligatia de a-l pune in geam ca sa il vada lumea.
pt loc daca il aveti pe vorbe, mergeti si inchiriati-l de la primarie.

sansiro

Re: Uscatorul si parcarea...

Post by sansiro » 17 Mar 2011, 14:39

Daca la partile comune indivize este trecut si uscatorul, atunci aveti o cota parte din el, indiferent daca este sau nu trecut IN CONTRACT. este un accesoriu al bunului principal tot ceea ce reprezinta parti comune indivize. Data viitoare cand nu exista acte si va blocheaza masina, chemati politia comunitara. I va ridica masina si pentru suma cuprinsa intre 400-700 ron si-o poate lua inapoi. Uitati-va in extrasul CF al apartamanetului (CF ELECTRONIC) ar trebui sa apara toate partile indivize comune. Boxa este altceva.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 37 guests