buni doar de plata?

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
gergely

buni doar de plata?

Post by gergely » 10 Mar 2011, 10:21

Buna ziua,numele meu este Gergely Laszlo si ma adresez dvs poate ma ajuta cineva in urmatorul caz:in anul 2002 a murit tatal meu.Eu impreuna cu ceilalti 2 frati ne aflam in acel moment in strainatate dar am venit la inmormantare.La 6 ani dupa deces am mers la notar pentru a deschide dosarul de succesiune.:succesori dupa tata:cei trei frati respectiv sotia tatalui meu care s-a recasatorit in anul 1997.am ajuns la tribunal pentru deciderea succesorilor asupra singurului bun ramas dupa defunct,adica un apartament.mentionez faptul ca sotia dupa deces in decurs de 2 luni a vandut absolut toate bunurile ramase de pe urma tatalui meu noi ne primind nimic de pe urma acestui fapt.Pe linga aceste lucruri,sotia a facut un contract de inprumut in anul 2004 cu o persoana punind drept garantie apartamentul respectiv.Cum apartamentul era pe numele tatalui meu asa si apare semnatura si numelele lui ...dupa doi ani de la moarte pe contract.Acest lucru mi-a fost data la cunostinta de catre notarul public!!!!!!!!Pentru a demara procesul am fost nevoiti sa si platim 4.000 ron aceasta suma reprezentind datoria sotiei acumulate la intretinere.Acum am primit verdictul in care se comunica faptul ca singura mostenitoare dupa defunct este sotia!!!noi neavand nici un drept.asta inseamna ca noua copiilor ne-a ramas un singur drept?dreptul de a platii datoriile sotiei??va rog frumos sa ma ajutati daca puteti cu sfat!ce este de facut in continuare?
va multumesc.cu respect Gergely Laszlo.

sansiro

Re: buni doar de plata?

Post by sansiro » 17 Mar 2011, 15:08

faptul ca in termen de 6 luni de la moartea tatalui dvs. nu ati facut niciun demers de acceptare a succesiunii ati decazut din dreptul de a accepta succesiunea. Dca ati platit 4000 lei in contul datoriei altuia, aveti dreptul sa vereti inapoi banii ca plata nedatorata. Atata timp cat s-a dat o hotarare definitiva si irevocabila ca unica mostenitoare e sotia, nu mai puteti face nimic cu privire la succesiune.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 32 guests