Succesiune nedezbatuta_Plata impozitului pe teren

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
Claudia

Succesiune nedezbatuta_Plata impozitului pe teren

Post by Claudia » 21 Mar 2011, 13:15

Buna ziua !

Situatia mea se prezinta in felul urmator :

In urma decesului mamei in 2002, a ramas o mostenire cuprinzand o suprafata de teren agricol extravilan si teren + casa in intravilan. Suntem 3 mostenitori iar succesiunea nu a fost inca dezbatuta din cauza neintelegerilor intervenite intre frati.
Din momentul decesului si pana in prezent, eu am dat in arenda terenul arabil din extravilan, fiind si beneficiara venitului. In urma cu cateva zile, am primit de la primarie o instiintare cu privire la plata intregului impozit + penalizarile aferente, din 2005 pana in prezent, atat pe terenul extravilan, cat si pe cel intravilan. Instiintarea este pe numele meu completata cu expresia "...pentru defuncta...". Mentionez ca pana in prezent nu am primit absolut nicio notificare din partea primariei cum ca ar trebui sa platesc acest impozit. Momentul primirii instiintarii coincide cu cel al reinnoirii contractului de arendare Intrebarile mele sunt :

1. Potrivit legii, mi se poate imputa numai mie plata acestui impozit si, de asemenea, am obligatia de a-l plati chiar daca eu nu am un certificat de mostenitor ?
2. Daca raspunsul la intrebarea de mai sus este pozitiv, pasul meu urmator ar fi sa renunt la mostenire in baza dreptului meu de optiune succesorala. In acest scop, trebuie sa initiez deschiderea succesiunii sau pot da, pur si simplu, o declaratie expresa in fata notarului public prin care sa imi exprim aceasta dorinta ? Ratiunea intrebarii este aceea ca nu doresc, pe viitor, o mostenire care imi va crea obligatii numai mie. Sunt sigura ca ceilalti frati nu se vor prezenta la termenele stabilite in eventualitatea deschiderii succesiunii. De aceea, nu s-a impartit mostenirea nici pana azi.

Va multumesc.

vulpacris

Re: Succesiune nedezbatuta_Plata impozitului pe teren

Post by vulpacris » 22 Mar 2011, 12:22

1. Potrivit legii trebuie sa platiti si impozitele aferente din moment ce ati si beneficiat singura de venituri pana acum.

2. Nu mai puteti renunta la mostenire din moment ce ati acceptat-o tacit prin fapul ca ati dispus cu titlu de proprietar prin semnarea contractului de arenda (oare cum !?) de terenul mostenit. Cel mai bine deschideti o actiune pentru dezbaterea succesiunii in justitie si de partaj judiciar, si nu are nici o importanta ca fratii nu se prezinta, daca sunt citati legal cauza se judeca si in lipsa lor. Dupa ce obtineti sentinta mergeti la notar sa va faca certificatul de mostenitor si dupa aceea o sa platiti impozitele aferente doar cotei dvs. de mostenire, urmand ca primaria sa-i oblige pe frati la plata impozitelor datorate de ei.

:cafea:

Claudia

Re: Succesiune nedezbatuta_Plata impozitului pe teren

Post by Claudia » 22 Mar 2011, 13:02

Va multumesc pentru asistenta si pentru faptul ca mi-ati confirmat solutia pe care o banuiam a fi cea corecta. Multumesc inca o data.

Guest

Re: Succesiune nedezbatuta_Plata impozitului pe teren

Post by Guest » 10 Feb 2013, 22:45

Buna ziua! Tatal meu are o situatie asemanatoare doar ca e vorba de un teren intravilan pe care a existat o cladire din chirpici care intre timp s-a daramat. Bunica a murit in 1983 iar bunicul cu 10 ani inainte. Succesiunea nu s-a facut pentru ca fratii nu s-au inteles. Problema e ca anul acesta tatal meu s-a trezit cu o somatie de la Primaria din localitatea cu pricina cum ca ar avea de platit un impozit pentru acea proprietate cu tot cu penalizari. In Codul fiscal scrie ca proprietarii datoreaza statului impozit dar tatal meu nu e proprietar acolo si nici nu a beneficiat in vreun fel de pe urma acelei proprietati. E legal sa plateasca acest impozit? Ce se poate face? Multumesc cu recunostinta pentru raspuns!

Jemi

Re: Succesiune nedezbatuta_Plata impozitului pe teren

Post by Jemi » 20 Jan 2018, 21:10

Buna seara.DETIN UN APARTAMENT IN PLOIESTI.SOTUL A DECEDAT DE 7 ANI iar apartamentul este

pe numele lui,eu fiind casatorita cu defuntul.Nu s-a facut succes
iunea dupa sot.iar apartamentul este am spus pe numele lui.Eu platesc impozitul dublu.O data pe numele lui care e deced si pe numele meu.Adica 136 respectiv 136.Impozitul pe locatia respectiva este de 136. Este legal?? Va multumesc

Jemi

Re: Succesiune nedezbatuta_Plata impozitului pe teren

Post by Jemi » 20 Jan 2018, 21:58

Jemi wrote:
20 Jan 2018, 21:10
Buna seara.DETIN UN APARTAMENT IN PLOIESTI.SOTUL A DECEDAT DE 7 ANI iar apartamentul este

pe numele lui,eu fiind casatorita cu defuntul.Nu s-a facut succes
iunea dupa sot.iar apartamentul este am spus pe numele lui.Eu platesc impozitul dublu.O data pe numele lui care e deced si pe numele meu.Adica 136 respectiv 136.Impozitul pe locatia respectiva este de 136. Este legal?? Va multumesc

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 37 guests