Abuz administrator + presedinte bloc

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
Raluca Marg

Abuz administrator + presedinte bloc

Post by Raluca Marg » 15 Feb 2018, 12:13

Buna ziua,
Locuiesc intr-un bloc nou, cu centrala de bloc.Administratorul si-a cumparat apart in bloc cu 2 ani in urma. De atunci, doreste centrala de apartament, Acuma a demarat demersurile ptr ca cine doreste sa-si puna centrala de apart, fiind sustinut de presedintele de bloc ( presedinte care ne-a spus ca oricum o sa-si puna centrala de bloc, ca putem sa-l dam in judecata, ca are avocati, fiind om de afaceri...).

1. Nu s-a facut nicio sedinta in acest sens, adninistratorul adunand semnaturi la incasarea cheltuielilor. Administratorul si presedintele refuza sa faca sedinta ptr a discuta despre acest subiect, pe motiv ca nu are rost, ca mereu vin putini proprietari la sedinta. Este legal ?? Nu este obligatoriu sa se faca sedinta cd se ia orice fel de hotarare importanta ?

2.Aseara am fost sunata sa ma intrebe dc vreau sa contribui la plata ptr teava comuna de gaz, amenintandu-ma ca dc nu platesc acuma, exista o lege ( ???) care permite proprietarilor care platesc acuma teava comuna sa-mi ceara cat doresc daca voi dori sa ma bransez ulterior. - Este adevarat ? care este acea lege ?

3.In plus, au dreptul sa se debranseze de la centrala de bloc in cazul in care nu au acordul a 50 + 1 dintre proprietari ?

4. In cazul in care eu doresc sa ma debransez , am nevoie de acordul vecinilor cu care am pereti comuni? Mi s-a spus ca nu de catre administrator.

5.Sunt 4 apart pe scara, modele diferite. Administratorul mi-a spus ca e posibil ca modelul apartamentului meu sa nu-mi permita sa-mi pun centrala proprie. In acest caz, ma obliga sa raman pe centrala de bloc si sa am niste cheltuieli uriase la intretinere. Este legal ?

Va multumesc frumos ptr raspuns,

Cu respect,
Raluca Surducan

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 25 guests