SPETA LEGEA 221/09

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
ruta2012

SPETA LEGEA 221/09

Post by ruta2012 » 08 May 2010, 17:30

Buna seara. Autorul meu este arestat politic de organele de represiune in noimebrie 1956. In februarie 1957, anchetatorul de securitate intocmeste Ordonanta privind infiintarea sechestrului asigurator pe toata averea mobila si imobila a inculpatului, fara sa existe o hotarare de condamnare. Aceasta hotarare intervine abia in 1958. Deci in faza de cercetare si urmarire, dispune infiintarea sechestrului asigurator pe toate averea mobila si imobila.
In aceeasi zi in care se dispune infiintarea sechestrului, se intocmeste si Procesul-verbal de confiscarea a averii, in care se mentioneaza ca <avere nu poseda>. Ulterior familia mea primeste avertismente pentru plata impozitelor si taxelor, precum si sechestru infiintat de administratia financiara in baza Decretului 224/1951.
Intrebare: Cum se considera ca a fost realizata confiscarea totala a averii? Prin hotararea de condamnare sau prin neplata impozitelor si taxelor, ca urmare de fapt a imposibilitatii de plata in care se gasea autorul meu, fiind arestat?

ruta2012

Re: SPETA LEGEA 221/09

Post by ruta2012 » 17 Oct 2010, 18:30

Ma poate ajuta cineva?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 46 guests