POATE FI TULBURARE DE POSESIE !

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
ION MARIAN

POATE FI TULBURARE DE POSESIE !

Post by ION MARIAN » 25 Jun 2010, 07:49

Buna ziua. Detin impreuna cu sotia un teren in suprafata de 96000 mp(in Comuna Tunari), care se invecineaza cu zona de expropriere a Aeroportului Otopeni, in anul 2005, am demarat procedura de a transforma terenul in intravilan si cei de la Aeroport mi-au comunicat int-un sfarsit ca o parte din terenul detinut se afla in zona de extindere a aeroportului respectiv pentru expropriere si aceasta parte nu o pot transforma in intravilan.
Ca atare, diferenta de teren neimplicata am transformat-o in intravilan respectiv intr-un cartier rezidential (lotizare 100 lot). In anul 2009 cand trebuia sa se faca exproprierea guvernul a prelungit cu un an aceasta perioada, respectiv pentru 30 iunie 2010. Dar intre timp(2010)mi-au comuicat ca suprafata de extindere a aeroportului este mai mare si ca va fi afectat si proiectul rezidential.
Ce pot face eu in cazul in care nu ma pot folosi in totalitate de terenul meu (ce este afectat de expropriere-nu pot construi pt ca se va extinde...) si exproprierea nu incepe nici in noul termen. Pot da in judecata Aeroportul pentru lipsa de folosinta-tulburare de posesie (desi este in proprietatea mea nu-l pot folosi) sau ce altceva a-si putea face ca sa obtin ceva pana in momentul exproprierii(toti banii pe care i-am avut i-am investit in acest proiect, am credite etc).
Multumesc anticipat, o zi buna.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 34 guests