DOVEDIREA PROPRIETATII

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
xojon

DOVEDIREA PROPRIETATII

Post by xojon » 10 May 2010, 11:18

Un unchi(decedat-cu 2 fiice supravietuitoare)a avut o suprafata de teren intravilan dar pentru care nu a facut demersuri dupa revolutie sa i se stabileasca dreptul de proprietate,una dintre fiice a vandut terenul cu chitanta de mana unui verisor care la randul lui l-a revandut tot cu acte de mana....!
In 2005 verisorul a deschis actiune in instanta pentru dovdirea dreptului de proprietate,insa nu si-a angajat avocat si fiind in contradictoriu cu comisia comunala de fond funciar reprezentata de primar-care avea interes personal sa nu fie dovedita proprietatea acelui teren,nu a solicitat proba cu martori pentru dovedirea proprietatii deci in prima instanta a pierdut actiunea,a deschis recurs unde nu i s-a mai admis,,proba cu martori",deci s-a emis hotarare def.-irevocabila ca nu este terenul proprietarului de drept...
Mentionez ca terenul este detinut de proprietar de dupa 1989 si vandut de nepot-verisor de peste 15 ani,va rog ce se mai poate face,sa se deschida o noua actiune de uzucapiune sau cealalta sora sa deschida actiune in nume propriu,primarul acum este ,,fost",deoarece nu a mai castigat alegerile,se poate pune documentatia la indemana si nu ar mai fi piedici din partea comisiei comunale...,va multumesc foarte mult!!!?

xojon

Re: DOVEDIREA PROPRIETATII

Post by xojon » 11 May 2010, 14:41

:cry: ,chiar nimeni nu ma poate ajuta...,va multumesc?!!!

DevilMean

Re: DOVEDIREA PROPRIETATII

Post by DevilMean » 12 May 2010, 05:23

Cel mai bine ar fi ca cealalta sora sa deschida actiunea, mai poti cere acte de la arhivele statului, sau de la arhiva localitatii, care certifica ca defunctul avea proprietate asupra acelui teren.
Dar asta este parerea mea, asteptam si pe a celorlalti.

xojon

Re: DOVEDIREA PROPRIETATII

Post by xojon » 12 May 2010, 23:26

Va multumesc,dle DVM.,tot ce am deoacamdata am de la arhivele statului ca si-a platit impozitul pe acea suprafata de teren si de la primarie sa mai incerc acum deoarece in mandatul trecut,dupa cum am spus,fostul primar a ocupat terenul meu(al tatalui) si nu am putut gasi ceea ce doream la arhiva din primarie aceasta fiind pe mana primarului si a sotiei acestuia care a lucrat in comisia comunala de fond funciar,va multumesc!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot], Amazon [Bot] and 26 guests