Cum porcedez ?

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
traian2006

Cum porcedez ?

Post by traian2006 » 29 Mar 2010, 21:17

Buna ziua
Am un necaz cu fostul Comitet al Asociatiei de Proprietari.
Dupa ce s-a constatat de catre cei de pa Protectia Comsumatorilor ca distrugerea lucrarii de acoperire a terasei este din vina administratorului si dupa ce Primaria de sector a confirmat printr-un raport de constatare ca anumite cheltuieli nu se regasesc in acte,noi locatarii am fost pusi sa platim noua lucrare de reparatie a terasei.
Am toate actele doveditoare (de la Protectia Consumatorilor si Primarie de sector + acte de la Presedintele Asociatiei de Proprietari actual) dar nu stiu cum sa procedez pentru a fi exonerat de plata reparatiei terasei de a carei deteriorare nu sunt vinovat.
Ce actiune inaintez in instanta ? Cum o formulez ?
Ajutati-ma ca astia m-au pus sa platesc ~31 milioane,asta numai partea mea per cota indiviza.
Dati-mi un sfat un model de actiune ceva....nu stiu cum sa mai zic..
Va multumesc

traian2006

Re: Cum porcedez ?

Post by traian2006 » 30 Mar 2010, 18:32

Chiar nu ma poate indruma nimeni ?
Nimeni nu imi poate da un sfat ?

vulpacris

Re: Cum porcedez ?

Post by vulpacris » 30 Mar 2010, 22:50

Nu stiu de ce, dar imi suna cunoscut. :grin:

Aveti cumva legatura cu speta asta

reparatii-terasa-bloc-t15482.html

:cafea:

traian2006

Re: Cum procedez ?

Post by traian2006 » 31 Mar 2010, 16:59

Da, constat ca mai este cineva care a postat cu aceiasi probleme si corespund si datele.
Nu ma mira pentru ca aici locatarii care stiu problema si nu vor sa plateasca fierb.
Inseamna ca persoana care a postat locuieste cu mine in bloc.
Deci nu sunt singurul locatar disperat cu problema asta si ma bucur ca au inceput sa se intereseze si altii de cum si ce masuri se pot lua.
Deci:s-a constatat de catre cei de pa Protectia Comsumatorilor ca distrugerea lucrarii de acoperire a terasei este din vina administratorului ,eu cum procedez sa fiu
exonerat de plata reparatiei terasei de a carei deteriorare nu sunt vinovat.
Ce actiune inaintez in instanta ? Cum o formulez ?
???

vulpacris

Re: Cum porcedez ?

Post by vulpacris » 31 Mar 2010, 17:19

Unde nu am fost clar in raspunsul meu final ?!
Asa cum reiese din actele trimise, prima firma, cea din Braila, a facut lucrarea intre 3-4 oct. 2008 si pentru asta ati platit suma de 25.323,20 lei.

Reprezentantul firmei i-a spus administratorului sa vopseasca hidro-termoizolatia din spuma poliuretanica, si a recomandat vopseaua obligatoriu de folosit.

Administratorul, pentru ca sa faca economie, a cumparat o alta vopsea, si a platit pentru 220 kg suma de 1.119,64 lei. Aplicarea acesteia a fost facuta in regie proprie deoarece nu rezulta din documentele contabile ca s-ar fi efectuat nici o plata pentru manopera.

Vopseaua cumparata de administrator este pe baza de solvent, iar, acesta a distrus stratul de spuma poliuretanica, si a compromis hidroizolatia.

La data de 2 iunie 2009 a cumparat, in sfarsit, vopseaua Impermax, pe care trebuia sa o cumpere de prima data, pentru care a platit suma de 7.140 lei/200kg.

La data de 31 iulie 2009 a contractat cea de-a doua firma, care a refacut stratul de spuma poliuretanica si a aplicat vopseaua hidroizolatoare, platind suma de 4.480 lei.


Citat:
Pretul pe care l-am platit, toti la acea vreme fiind de 350.000.000.lei. (cu o garantie de 10 ani) In acest bloc sunt 30 de apartamente [...] Cei din Braila refuza sa mai intervina si astfel se ajunge sa se apleleze la o alta firma de aceasta data din Bucuresti. Acestia vin refac toata terasa si emit factura de 578.000.000 lei.


Abia acum aveti o problema cu fostul administrator.

Asta deoarece dvs. spuneti ca:

- pentru prima lucrare s-a achitat de proprietari suma de 350.000.000 lei;
- la control a reiesit faptul ca suma totala, cu tot cu decopertare si transport moloz si deseuri a fost de 303.390.840 lei;
- administratorul a declarat la control ca s-au strans doar 239.500.000 lei si diferenta pana la 303.390.840 lei, de 64.400.000 lei au fost luati din fondul de reparatii;
- din aceste date rezulta o diferenta intre ceea ce sustineti ca au achitat proprietarii si ceea ce s-a platit efectiv, de 46.091.600 la care s-ar adauga si suma care era in fondul de reparatii, rezultand 110.491.600 lei, pentru care nu exista documente justificative.

- pentru cea de-a doua lucrare sustineti ca administratorul ar fi pretins ca trebuie achitata suma de 578.000.000 lei
- la control a reiesit faptul ca suma totala pentru aceasta lucrare, cu tot cu vopsea, este de numai 116.200.000 lei
- ati sustinut de asemenea, faptul ca, din 30 de apartamente, 25 au achitat suma ceruta de administrator, numai 5 proprietari refuzand aceasta plata, printre care sunteti si dvs.
- dar, acest lucru inseamna ca administratorul a incasat deja suma de 578.000.000 : 30 = 19.266.666 lei /ap x 25 ap = 481.666.666,50 lei
- de aici rezulta faptul ca a incasat deja cu 365.466.666,50 lei, mai mult decat a achitat firmei;
- avand in vedere faptul ca soldul contului de reparatii era la data de 31.12.2009 de 10.380.000 lei, rezulta ca pentru suma de 355.086.666,50 lei nu exista documente justificative.

Per total, rezulta suma de 465.578.266,50 lei, care a fost stransa de la proprietari, pentru care nu exista documente justificative si care nu se regaseste in fondul de reparatii.

Despre aceasta suma trebuie sa-l intrebati pe fostul administrator, pe unde se gaseste.

De asemenea ii este imputabila si suma de 55.996.400 lei, reprezentand manopera platita la cea de-a doua firma si costul vopselei nerecomandate si care a stricat prima lucrare.

In fapt, lucrarea de reparatie acoperis a costat, manopera primei firme si costul vopselei recomandate, adica suma de 324.632.000 lei, restul fiind platit din vina exclusiva a administratorului.

Nici nu se pune problema sa achitati dvs. o suma de bani pentru cea de-a doua reparatie, pentru ca ati achitat oricum mai mult prima data.

Daca sunteti sigura de faptul ca sumele respective, despre care ati scris aici, s-au incasat efectiv de administrator, se recomanda o plangere penala impotriva acestuia, pentru delapidare, precum si instituirea unui sechestru pe apartamentul acestuia, pe cale de ordonanta presedintiala, asta daca nu restituie suma de mai sus.
:cafea:

traian2006

Re: Cum procedez ?

Post by traian2006 » 31 Mar 2010, 18:23

Corect, dar eu am intrebat cum si cu ce acte ma adresez instantei de judecata doar pentru a fi exonerat de aceasta plata a reparatiilor.
Incerc sa nu dau in judecata pe vreo unul din Comitetul Asociatiei de Proprietari.
Adica:
Vreau sa cer Judecatorului conform probelor si dovezilor ce le voi administra sau atasa la dosar sa-mi dea o rezolutie,un act cu care eu sa vin la Administrator si sa-i spun ca instanta a hotarat ca nu sunt vinovat si ca nu platesc pentru vina altuia.
Deci sa am un act care sa spuna ca nu sunt vinovat si nu platesc.
Aste vreau eu.....

vulpacris

Re: Cum porcedez ?

Post by vulpacris » 01 Apr 2010, 00:48

Vad ca nu ne intelegem. :wall: :wall: :wall:


NU TREBUIE PLATITA ABSOLUT NICI O SUMA DE BANI, DE CATRE NIMENI DIN ACEL BLOC, PENTRU CEA DE-A DOUA REPARATIE, CONFORM RAPORTULUI COMISIEI DE CONTROL AL PRIMARIEI.
La data de 31 iulie 2009 a contractat cea de-a doua firma, care a refacut stratul de spuma poliuretanica si a aplicat vopseaua hidroizolatoare, platind suma de 4.480 lei.
Daca cea de-a doua reparatie a costat, conform devizului firmei aflat in contabilitatea administratiei, doar suma de 4.480 de lei, care in bani "vechi" inseamna 44.800.000 lei, nu va este clar ca administratorul nou nu are ce sa caute la usa dvs. sa va ceara, "doar" cota dvs, 31.000.000 lei ?! :wall:

Nu puteti sa cereti dvs. unui judecator sa constate ca nu trebuie sa platiti dvs. cei 31 mil. lei, ci trebuie sa ceara nesimtitul in instanta sa-i platiti si trebuie sa dovedeasca si pentru ce.

Va transmit pe mesaj privat (mp) numele vecinei dvs. care are si actele, in temeiul carora fac aceste afirmatii, si luati legatura cu aceasta sa vedeti cind chemati politia sa-l intrebe de sanatate si pe actualul administrator, sau presedinte, care va deranjeaza si va solicita sa achitati niste bani nedatorati.

:cafea:

angel

Re: Cum porcedez ?

Post by angel » 01 Apr 2010, 14:11

:shock: :shock: Vulpe, am crezut ca mi-am pus ochelarii speciali de"marire"cu efectul de lupa :crizaderas: :crizaderas: :cafea:

traian2006

Re: Cum porcedez ?

Post by traian2006 » 01 Apr 2010, 20:12

ACUM AM INTELES
Ca nu pot da in judecata pentru cele mentionate de mine si ca nu mai achit (achitam) nimic.
GATA! multumesc frumos

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 47 guests