datorii la banci din 2008 !!!!

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
alviola

datorii la banci din 2008 !!!!

Post by alviola » 06 Mar 2010, 11:39

Buna ziua,
Am si eu o mare problema.In 2007 am facut niste imprumuturi la diferite banci...si 2 descoperiri de card ...sumele luate cumulate ajungeau cam la 100 mil lei vechi.Pe vremea aceea lucram intr-o institutie de stat si plateam lunar aproximativ 3 milioane jumate lunar la toate bancile.Problema este ca in urmatoarea perioada am ramas fara servici si am intarziat cu platile catre banci.Intre timp am mai intampinat niste probleme legate de locuinta, servici am cautat dar nimic sigur si stabil, e foarte greu in tulcea cu locurile de munca, abia am supravietuit, noroc de parinti.Am primit hartii acasa ptr neplata, am fost chemata la un executor ptr a lamuri problema si i-am explicat ca deocamdata nu am bani dar ca voi plati pana la urma.Pe numele meu nu am nimic, casa , masina, obiecte , absolut nimic iar imprumuturile s au facut fara girant.A trecut mult timp de cand nu am mai platit si bineinteles ca au crescut datoriile poate s-au dublat.Am avut o tentativa de a plati la o banca la care aveam mai mult, dar mi-au zis ca am poprire de la alta banca si ca nu pot sa mi ia banii.....Intrebarea mea este ce se poate intampla??? Adica daca eu vreau sa platesc intai la bancile care am datorii mai mari nu pot?? de ce si ce trebuie sa fac?? Si a doua intrebare este ce se intampla dupa atat timp de neplata?? ce pot face sau ce imi vor face bancile? nu ca nu as dori sa platesc voi plati tot cu penalizari sa scap odata ca m-am ingropat in datorii.Va multumesc.

xojon

Re: datorii la banci din 2008 !!!!

Post by xojon » 05 Apr 2010, 10:51

sunt in aceeasi situatie ca tine,dar eu din 2007 ma aflu in anglia si nu cred ca au ce sa faca atat timp cat nu ai nimic pe numele tau,incearca prin ,,prieteni" sa vezi situatia contului si sigur acum banii sunt platiti de companiile de asigurari,de acum asigurarile te urmaresc parca vreo 3-4 ani,eu mai am la orange vreo 5 mil,si ma tot cauta o cucoana-avocata din constanta sa-mi dea de adresa(eu sunt din iasi),deoarece nu are unde ma cita,deci nu stiu exact ce sa-ti spun,am un prieten director la o filiala de banca si daca aflu ceva te tin la curent,lasa-i in pusca lor ca le-am platit in anii 90 -120% dobanda ....,bafta!

inxs_2099

Re: datorii la banci din 2008 !!!!

Post by inxs_2099 » 06 Apr 2010, 15:43

Daca nu ai nimic pe numele tau...las-o balta ! Nu le plati nimic, pentru ca nu au ce sa-ti faca. Desigur, pe viitor daca vei avea vreun bun imobil vei avea intr-adevar probleme , dar parerea mea e sa-ti vezi de viata. Recuperarea de creante se poate face in 3 feluri : 1. Recuperezi suma. 2. negociezi recuperarea sumei cu dobanzi "omenesti" si 3. Nu recuperezi nimic, fie nu ai ce sa-i iei debitorului fie a intervenit prescriptia ( aici datorita notificarilor se cam intrerupe).
Deci nu te lasa "inselata" de avocatul x sau y sau de societate X sau Y... nu plati...inchisoarea datornicilor in Ro momenta nu exista.
Succes !

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 43 guests