Decizie de sanctionare

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
vezina

Decizie de sanctionare

Post by vezina » 07 Sep 2009, 19:06

Problema: am primit o sanctiune disciplinara de la directorul unei institutii de stat. Sanctiunea a fost data in baza Statutului personalului didactic. In statul de functii al institutiei sunt incadrat ca referent de specialitate, functie nedidactica, intalnita si in alte institutii bugetare. In ultimii 5 ani am beneficiat de drepturile corespunzatoare acestei functii, de personal nedidactic. Am contestat sanctiunea la Tribunal, iar judecatorii au hotarat ca institutia era indeptatita sa-mi aplice sanctiunea in baza Statutului personalului didactic, dar au anulat-o deoarece nu au fost parcurse etapele premergatoare sanctionarii, prevazute in Statut.
Intrebare: avand la baza aceasta Hotarare, pot solicita plata drepturilor cuvenite in calitate de personal didactic de care nu am beneficiat de la momentul angajarii si pana acum?
Precizare: nu am avut contract individual de munca cu institutia care m-a sanctionat, iar pe statul de functii figuram ca referent de specialitate, deci functie nedidactica. Hotararea Tribunalului a fost data fara ca institutia care m-a sanctionat sa depuna contractul individual de munca, fisa postului si statul de functii la Tribunal, in urma solicitarii.

dusterXXX

Post by dusterXXX » 07 Sep 2009, 20:41

nu.
spune-ne ce scrie în sentinţă; instituţia a formulat recurs?

vezina

Post by vezina » 08 Sep 2009, 10:50

Am mutat topicul la "Dreptul muncii", intr-un tarziu mi-am dat seama ca nu-si are locul la "civil".

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 45 guests