contract de donatie + succesiune

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
floryxsx

contract de donatie + succesiune

Post by floryxsx » 25 Aug 2009, 10:47

X a murit la inceputul anului. Sotul supravietutor -Y- locuieste in casa in care au trait cei 2 (X si Y). Actul care sta la baza casei in care au locuit cei 2 soti (si inca mai locuieste Y) este un contract de donatie facut de catre mama lui X (adica Z) pe numele celor 2 soti (X si Y).

X si Y au 3 copii. X avea 5 surori, dintre care doar 2 in viata la momentul acesta.

Pana acum, nu s-a facut succesiunea dupa X. Din cate am citit eu, colateralii privilegiati vin la mostenire in lipsa descendentilor. Dar poate in practica voi ati intalnit si cazuri mai speciale.

Nelamurirea este: fiind un contract de donatie, surorile lui X se pot ridica cu pretentii la mostenire? Cei 3 copii ai lui X si Y nu se inteleg, au aparut discutii, iar unul dintre copii vrea sa se alieze cu surorile in viata ale lui X in speranta ca va putea beneficia de mai multa mostenire (intelegerea lor fiind ca surorile lui X sa-i cedeze acestuia partea lor, daca pot veni la mostenire).

Avand in vedere cele de maisus, succesiunea se va imparti intre sotul supravietuitor si cei 3 copii? Sau pot veni si surorile in viata ale lui X la succesiune?

Mentionez ca nu exista niciun testament.

Poate ma lamuriti si pe mine va rog :oops:

Multumesc.

kynes

Post by kynes » 25 Aug 2009, 11:02

Succesiunea lui X se imparte intre sotul supravietuitor Y si cei trei copii.

Numai ca, respectiva casa fiind dobandita de X si Y de la Z (mama lui X, dar si a altor 5 fete) surorile in viata, precum si mostenitorii celor decedate, ce pot veni la succesiunea lui Z prin reprezentare, pot cere reductiunea liberalitatilor excesive facute de Z, daca se incalca rezerva succesorala a acestora. Asta in cadrul succesiunii lui Z, daca n-a fost nici aceasta dezbatuta, iar nu in cadrul succesiunii lui X, cu privire la care nu au niciun drept.

Ai inteles?

floryxsx

Post by floryxsx » 25 Aug 2009, 15:31

Asa stiam si eu, dar am zis sa mai cer o parere, ca sa fiu 100% sigura :oops:

Multumesc frumos :grin:

O :cafea: din partea mea.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 27 guests