Locatiune incetata? Predare drept de propr. de la PJ la PF

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
nick

Locatiune incetata? Predare drept de propr. de la PJ la PF

Post by nick » 24 Nov 2008, 21:29

Am o firma, PD care a inchiriat de la firma SC un spatiu de 50 mp pentru o suma de 2850 ron. Contractul de inchiriere e semnat in 10 martie 2007. Plata chiriei s-a facut cu factura si chitanta in termenul convenit contractual. Proprietarul imobilului a venit azi sa ma informeze ca a facut vanzare cumparare (probabil) si a trecut imobilul din patrimoniul firmei pe persoana fizica (persoana fizica fiind administratorii firmei sot-sotie), intucat nu-i mai convin taxele mari ce tb. sa le plateasca fiscului.
Acum, eu in calitate de chirias, cu un contract de inchiriere in mana, intreb:
ce drepturi mai am? Imi pot pastra dreptul de folosinta asupra imobilului, avand in vedere ca in contract este specificata data expresa a incetarii acestuia, adica 1. 10.2012. Daca da, cine este locatorul meu? Trebuie renegociata chiria?

Un alt aspect ar fi cel al renegocierii chiriei (stipulata in contract) este ca aceasta putea fi renegocia pe data de 01. 03. 2009, in raport cu rata inflatiei. Mentionez ca aceasta informatie nu o stapanesc, astfel incat nu cunosc exact in ce fel ma afecteaza concret aceasta rata, de unde pot cunoaste care eeste ea, etc..
Problema renegocierii chiriei s-ar pune in ipoteza ca acest fapt al predarii proprietatii bunului de pe persoana juridica pe persoana fizica ar fi fals. Eu nu am vazut documentul prin care acesta ar fi fost predat si suspicionez persoanele in cauza de un neadevar. Unde pot verifica acest lucru, si in ce fel ma mai protejeaza legea din Romania.
Cu consideratie, astept parerile dumneavoastra.

klimeea

Post by klimeea » 28 Aug 2009, 21:49

Contractul ramane valid.Chiar daca proprietarul instraina bunul,contractul de locatiune ramanea valabil,conform art 1441 C.Civ(exc:daca in contractul de locatiune se stipuleaza o clauza contrara,conform careia instrainarea duce la rezilierea contractului).

razman

Re: Locatiune incetata? Predare drept de propr. de la PJ la

Post by razman » 28 Aug 2009, 22:06

nick wrote: .....rata inflatiei. Mentionez ca aceasta informatie nu o stapanesc, astfel incat nu cunosc exact in ce fel ma afecteaza concret aceasta rata, de unde pot cunoaste care eeste ea, etc..
bnro.ro
Explicata ca lumea, cu evolutii, previziuni,..asa profesionist, stil Isarescu

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 34 guests