Rog ajutor, ce trebuie sa fac ,ca sa-mi pastraz propietatea?

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
viorel_n

Rog ajutor, ce trebuie sa fac ,ca sa-mi pastraz propietatea?

Post by viorel_n » 14 Jan 2005, 16:21

Buna ziua ,
Va deranjez ,intrucat ma aflu intr-o situatie mai mult decat neplacuta si anume:
Am cumparat un apartament in 2003 luna mai , la care am efectuat punerea pe rol si intabularea.
Vanzatorul intrase in posesia propietati printr-un certificat de mostenitor (al unchiului sau ,care era necasatorit) ,mostenitor ca nepot dupa sora . Certificatul de mostenitor a fost eliberat la 6 luni dupa decesul unchiului , iar vanzarea la cateva luni dupa aceea .Mentionez ca vanzarea cumpararea s-a efectuat in deplina legalitate si cu asumarea faptului ca :apt. nu face obiectul nici unui litigiu ,nu este grevat de sarcini ... garantand pe cumparator impotriva oricarei evictiuni totale s-au partiale conf art 1337 cod civil .
Acum la aproape 2 ani de la cumparare ,m-am trezit la usa cu o persoana care spune ca este fiica raposatului si ca ea este persoana care urma si avea dreptul sa mosteneasca apartamentul . Sustine ( cu certificatul de nastere)ca decedatul a recunoscut-o ca fiind fica lui .
Am rugamintea sa-mi spuneti la ce ma pot astepta de la aceasta situatie . Din ceea ce am citit despre cazuri asemanatoare ,numai la lucruri bune nu.
Am citit pe net ,despre faptul ca persoana ce nu a fost prezenta la succesiune (fiica ) ,poate cere anularea certificatului de mostenitor (in instanta ) urmand a fi inlocuit cu un nou certificat de mostenitor ,ca urmare a caruia actul de vanzare /cumparare a bunului mostenit ,devine nul .
Care ar fi solutia (lund in considerare angajarea unui avocat)in acest caz ? Daca astept si nu intreprind nimic ,posibil sa fiu instiintat sa avacuez casa .Cind se poate intervenii si cum ?
In momentul in care *fiica* deschide actiune de anulare a succesiuni ? s-au dupa aceea, cand este posibil sa fie prea tarziu .
Teoretic in momentul innaintarii in instanta a cererii de anulare a succesiuni , v-a fi citat , cel care a obtinut initial mostenirea , care se pare ca intre timp si-a schimbat domiciliul si noua adresa nu se cunoaste ,deci foarte probabil ,nici nu se va prezenta.

In acest caz ce se intimpla cu mine si bunul pe care l-am cumparat RESPECTAND LEGILE acestei tari ?
Am fost sfatuit sa il dau in judecata pe cel de la care am cumparat casa ( si care se pare ca a facut fals in declaratii si uz de fals apoi ,la declararea succesiunii) ,ca sa-mi primesc banii inapoi.
Ideea este ca pe mine ma intereseaza casa ,ptr ca pretul unui apartament intre timp s-a triplat.
Am rugamintea ca sa ma ajutati cu experienta d-stra , poate ati mai intilnit cazuri asemanatoare si poate cunoasteti si o rezolvare acceptabila ptr problema mea .
Va multumesc ptr timpul acordat

viorex

Post by viorex » 14 Jan 2005, 17:06

esti proprietar! cine revendica un drept asupra obiectului tb sa faca proba! orice persoana care se ridica cu pretentii este tert fata de contractul de vz-cp al apartamantului. in cazul asta se poate aplica principiul erorii cu privire la mostenitorul aparent daca arati ca ai fost de buna credinta. fiica se poate judeca doar cu nepotul ptr restituirea echivalentului in bani a ap.

viorel_n

Post by viorel_n » 14 Jan 2005, 17:23

Pun aici doua pareri (avizate, avocati) despre cum se poate solutiona :
1-. Daca cel ce deschide succesiune nu declara existenta celorlalti mostenitori este pasibil de proces penal plus actiuni civile din partea celorlalti mostenitori pentru daune interese. Bineinteles certificatul de mostenitor se anuleaza si se face altul.
Daca chiar este fica, o sa trebuiasca sa dati in judecata pe vanzator (nepot) pt. a recupera banii. :((( Adica pierdeti in mod clar apartamentul.
In acest caz , as putea sa-l dau in judecata , cind deja sunt anuntat sa evacuez casa , deci prea mare rezolvare nu vad ,mai ales ca posibil sa nu mai dau de el ,caz in care sunt si fara casa si cu banii luati .
2-In orice situatie, vanzatorul dvs trebuie sa va garanteze ptr
evictiune,
respectiv sa va apere titlul de proprietate sau sa va restituie
contravaloarea actualizata a apartamentului.
Dar ptr asta ar trebuii sa se prezinte la judecarea cererii de anunlare a certificatului lui de mostenitor ( dar e posibil sa nu-l intereseze acest lucru) caz in care cauza se judeca in lipsa lui si eu nici nu voi sti ce se intimpla ( gandesc asta ptr ca eu personal nu am nici o legatura cu actul de succesiune ) si iarasi ma trezesc in situatia de la pct 1.
Vede cineva alta iesire (acceptabila )din situatia in care ma aflu?

minodora

Post by minodora » 14 Jan 2005, 17:39

In principiu sunt de acord cu Viorex, mai ales ca s-a facut si publicitatea necesara (intabulare, rol fiscal...).

viorel_n

Post by viorel_n » 14 Jan 2005, 17:48

Da, am facut tot ceea ce ar trebui sa fac un cumparator de buna credinta , punere pe rol ,intabulare ,contracte telefon ,renel , contoare apa si altele .
Efectiv toata treaba m-a dat peste cap .
Am vandut apartamentul tatalui meu (locuia in Titan) si am vrut sa-l mut mai aproape de mine (Berceni) ,gasit apt .prin firma de intermedieri ,verific toate actele care aveau intabulare si cadastru si extras de cf in regula si acum ,dupa aproape 2 ani SURPIZA (chiar f neplacuta chiar)

croc

Post by croc » 14 Jan 2005, 20:18

actul de vanzare cumpare nu devine automat nul ca urmare a emiterii unui nou certificat de mostenitor;
este posibil sa emita un nou cetificat, tu nu vei particpa la aceasta procedura;
dupa ce se va emite certificat de mostenitor pe numele sau, noua mostenitoare va trebui sa te cheme in judecata pentru ca instanta sa constate nulitatea absoluta a contractului tau de vanzare cumparare;

atunci te vei apara, cu succes, zic eu!

bafta! si nu dispera, ca ai sanse de reusita!
atentie mare insa, nu te culca pe o ureche, nu-i ignora, pentru ca nu-i de gluma!

viorel_n

Post by viorel_n » 14 Jan 2005, 21:14

Mersi ptr incurajare , dar spune-mi te rog , ce anume am de facut ,ptr ca nu am de gand sa ma culc pe o ureche si in nici un caz nu vreau sa-i ignor.
Ce anume trebuie sa fac ptr a fi pregatit oricand si a nu fi luat pe nepregatite?

croc

Post by croc » 14 Jan 2005, 21:32

eu zic asa:

in succesiune nu prea ai ce sa cauti, intr-adevar!
insa, dupa si daca se va stabili ca ea este mostenitoare, daca vrea casa, va trebui sa te cheme in judecata, pe tine si pe vanzator, pentru constatarea nulitatii absolute a contractului de vanzare cumparare, cum am mai spus; ma gandesc ca va merge pe nulitate pentru vanzarea lucrului altuia;

vei primi asadar o citatie acasa, impreuna cu cererea de chemare in judecata (se poate si fara);

atunci iti vei angaja un avocat (obligatoriu), care va face tot posibilul sa se respinga actiunea; arma ta cea mai buna este buna credinta (cred ca si singura);
este suficienta sa castigi, zic eu; iar mostenitoarea se va indrepta asupra rudei care i-a vandut casa!

dar ea ce ti-a spus? ca vrea casa? spune-i sa nu se mai agite, ca vei castia si va plati si cheltuielile! :twisted:

viorel_n

Post by viorel_n » 14 Jan 2005, 21:53

Persoana sustinea ,ca nu are nimic personal cu mine , dar ca , casa ii revenea de drept ei .Vizita pe care mi-a facut-o era ptr a afla numele celui care i-mi vanduse mie casa .In momentul vizitei nu eram acasa , dar am dat telefon la nr lasat de ea (aflase intre timp numele), dar nu pot spune exact ce doreste casa s-au bani.( oricum vrea ceea ce gandeste ca i se cuvine)
Tipul care mi-a vandut casa sustine ca nu exista alt mostenitor decit el si ca nu o cunoaste,iar fata sustine ca el a fost chiar prezent la botezul ei. Deci ...
In alta ordine de idei ,daca se ajunge la procesul ptr constatare a nulitatii absolute a actului de vanzare cumparare si fata cistiga ( doamne fereste)
Mie ce i mi ramane de facut ? Sa-l dau in judecata pe cel care mi-a vandut si sa cer contravaloarea casei ? In acest caz castig cu siguranta ,dar primesc valoarea la zi a apartamentului ,s-au valoarea din contract ( acum 2 ani erau cu totul alte preturi , cu care acum nu se poate cumpara nici o garsoniera)

croc

Post by croc » 14 Jan 2005, 21:57

nu te gandi la asta;

daca pierzi casa asta, castigi de la vanzator valoarea ei actualizata (il chemi in garantie in cadrul aceluiasi proces) dar este posibil sa nu "vezi" niciodata banii daca vanzatorul este insolvabil; ca de bunavoie nu cred sa-ti dea!

si daca vrea ceea ce i se cuvine, sa ia de la ruda ei! ca tu nu ai nici o vina, ca ea habar nu a avut ca taica-su a murit de nu stiu cand!

viorel_n

Post by viorel_n » 14 Jan 2005, 22:01

Daca are casa s-au alte propietati nu se poate pune sechestru,s-au altceva?
Sper sa nu fie cazul ,totusi

croc

Post by croc » 14 Jan 2005, 22:05

ba da, dar tu crezi ca mai pastreza ceva pe numele sau???

viorel_n

Post by viorel_n » 14 Jan 2005, 22:15

Nu m-am gandit la asta , cam asa e .
Poate gasim pe cineva care a avut pe rol vre-o cauza asemanatoare si ne poate spune cum s-a soldat .
Eu am cautat pe net sa gasesc spete similare ,insa nu am reusit .( nu sunt de meserie si nu ma descurc )

mary2004

Post by mary2004 » 14 Jan 2005, 22:30

Daca cumparatorul a fost de buna credinta atunci sanctiunea nu e nulitatea relativa a vanzarii iar adevaratul proprietar fiind tert fata de contract nu poate introduce o actiune pe acesta ci doar actiune in revendicare in urma obtinerii anularii certificatului?Iar dovada dreptului de proprietate e destul de greu de facut...

minodora

Post by minodora » 14 Jan 2005, 23:18

Fiind cumparator de buna-credinta, cu drept de proprietate intabulat la momentul incheierii contractului de vanzare-cumparare, eu cred ca nu are nici o problema. In plus daca se anuleaza certificatul de mostenitor, in masa succesorala trebuie adus apartamentul, si prin subrogare banii trebuie adusi in locul apartamentului. Deci mai intai ar trebui sa se indrepte impotriva nepotului pentru bani.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests