se constata nulitatea procesului verbal

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
ciprybalea

se constata nulitatea procesului verbal

Post by ciprybalea » 10 Jun 2009, 08:59

Buna ziua.

Am o problema de a carei rezolvare nu sunt foarte sigur.

Am fost oprit de catre un echipaj de politie in localitatea Voiteg, judet Timis, pentru depasirea vitezei legale de deplasare in interiorul localitatii. Procesul verbal este intocmit astfel:

"Ora incheierii procesului verbal: 10.33"
"Ora savarsirii faptei: 11.37"

Cum procesul verbal nu poate fi incheiat la un moment precedent savarsirii faptei, se poate constata din oficiu nulitatea acestuia? Sau trebuie apelat in instanta?

Eu am platit amenda contraventionala pe loc agentului constatator, care mi-a eliberat si chitanta de incasare. Daca nulitatea procesului verbal se constata din oficiu, cum trebuie sa procedez ca sa imi fie restituita suma achitata ca amenda?

maxxim

Re: se constata nulitatea procesului verbal

Post by maxxim » 10 Jun 2009, 09:32

ciprybalea wrote:Buna ziua.

Am o problema de a carei rezolvare nu sunt foarte sigur.

Am fost oprit de catre un echipaj de politie in localitatea Voiteg, judet Timis, pentru depasirea vitezei legale de deplasare in interiorul localitatii. Procesul verbal este intocmit astfel:

"Ora incheierii procesului verbal: 10.33"
"Ora savarsirii faptei: 11.37"

Cum procesul verbal nu poate fi incheiat la un moment precedent savarsirii faptei, se poate constata din oficiu nulitatea acestuia? Sau trebuie apelat in instanta?

Eu am platit amenda contraventionala pe loc agentului constatator, care mi-a eliberat si chitanta de incasare. Daca nulitatea procesului verbal se constata din oficiu, cum trebuie sa procedez ca sa imi fie restituita suma achitata ca amenda?
Intai contesta in termen procesul verbal..... daca vei castiga in fond asteapta ca hotararea sa ramana irevocabila si apoi se poate vorbi de recuperarea sumei achitate cu titlu de amenda. :razz:

kinga

Re: se constata nulitatea procesului verbal

Post by kinga » 10 Jun 2009, 09:49

ciprybalea wrote:
Eu am platit amenda contraventionala pe loc agentului constatator, care mi-a eliberat si chitanta de incasare. ?
mda...
cam slabe sanse in instanta
plata amenzii cam echivaleaza cu o recunoastere..

vorba unui jude cand contestatoarea mandra a aparut cu chitanta in instanta..

"doamna si acum eu ce sa va fac??? :-D :-D :-D "

observer

Post by observer » 10 Jun 2009, 10:39

plata amenzii cam echivaleaza cu o recunoastere.
De cand?

kinga

Post by kinga » 10 Jun 2009, 10:51

ioai noa.. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

crezi ca tine la jude povestea cu Onorata Instanta, eu am citit procesul verbal.. stiam ca organu nu are dreptate, mai mult.. va rog sa observati am semnat fara obiectiuni, am si achitat amenda ca doar.. de ce sa nu beneficiez si eu de "platit juma in 48 de ore.."
dar..
sa stiti ca procesu este lovit de nulitate absoluta organu a gresit.. aha.. ca nu am obiectat?? a nuuuu
ma grabeam onorata instanta..
dar daca toti fraierii contesta m-am gandit sa vin si io pe aci...

so .. anulati si dispuneti restituirea amenzii achitate de mine din excese de obligatii cetatenesti.. va rog frumos...

PS
eu nu am intalnti caz in care sa se achite amenda.. si dupa sa se conteste..

eu in principiu nu platesc nicio amenda daca am de gand sa o contest...
domle.. daca nu are dreptate nu are...

urlu obiectii.. refuz sa semnez.. etccccc

daca tu obisnuiesti sa achiti amenzile si dupa sa contesti.. bravo tie..

dar zau
as vrea sa vad o sentinta asa.. cu dispune restiuirea ..asa ca imi dai numar de dosar??
ca doar tu asa faci.. tre sa ai practica

eu inca asa ceva nu am vazut
drept.. nici nu traiesc din contestatii.. fac din pasiune in timpul liber... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

maxxim

Post by maxxim » 10 Jun 2009, 11:39

hihihi ... io da :| dar sa nu ma spui onoratei instante ca nu m-am laudat cu plata :oops:

ciprybalea

Re: se constata nulitatea procesului verbal

Post by ciprybalea » 10 Jun 2009, 12:00

kinga wrote:plata amenzii cam echivaleaza cu o recunoastere..
Am mai facut contestatie la procese verbale semnate si cu amenda platita, si au fost acceptate in instanta

kinga

Re: se constata nulitatea procesului verbal

Post by kinga » 10 Jun 2009, 13:21

ciprybalea wrote:
kinga wrote:plata amenzii cam echivaleaza cu o recunoastere..
Am mai facut contestatie la procese verbale semnate si cu amenda platita, si au fost acceptate in instanta
asa
si daca tot stii ce trebuie sa faci.. de ce mai intrebi???

johei

Re: se constata nulitatea procesului verbal

Post by johei » 10 Jun 2009, 14:32

kinga wrote:
ciprybalea wrote:
kinga wrote:plata amenzii cam echivaleaza cu o recunoastere..
Am mai facut contestatie la procese verbale semnate si cu amenda platita, si au fost acceptate in instanta
asa
si daca tot stii ce trebuie sa faci.. de ce mai intrebi???
era intrebare de control... :|

maxxim

Post by maxxim » 10 Jun 2009, 16:14

:-D reginuto, se pare ca unii doar fac teste...... sa le faca la ei acasa!!!!!!!!!!!!!!

ciprybalea

Post by ciprybalea » 10 Jun 2009, 18:34

maxxim wrote::-D reginuto, se pare ca unii doar fac teste...... sa le faca la ei acasa!!!!!!!!!!!!!!
Banuiesc ca sunteti avocat... Eu sunt inginer, deci stiu materia dumneavoastra cam cat o stiti dumneavoastra pe a mea. Cunosc procedura in cazurile pe care le-am intalnit. Acum era ceva nou pt mine, si de aceea am intrebat.

Intrebarea nu era cum se contesta procesul verbal, ci daca se constata nulitatea din oficiu sau nu, si care e procedeul pt reprimirea sumei achitate ca amenda.

kinga

Post by kinga » 10 Jun 2009, 19:10

ok
revenind la oile noastre

contestatie la instanta..

daca castigati cerere la primarie pentru restituire..

acu vorba vine.. daca ati mai avut contestatii poate o sa mai aveti :-D :-D :-D

deciiiii...
puteti sa optati si pentru o compensare viitoare..

asta daca va place ideea sa creditati primaria :grin:

PS
mie tot mi se pare ciudata partea cu platesc amenda.. si castig..
pentru ca plata mie mi se pare ca o recunoastere..
in plus.. exista dispozitii spciale care prevad ca, contestatia suspenda executarea.. bag seama ca nu degeaba s-a inventat..


dar daca se praftica.. ( ca asa o zas Observer :razz: :razz: :razz: ) se praftica..

angel

Post by angel » 10 Jun 2009, 20:33

kinga wrote:
PS
in plus.. exista dispozitii spciale care prevad ca, contestatia suspenda executarea.. bag seama ca nu degeaba s-a inventat..


dar daca se praftica.. ( ca asa o zas Observer :razz: :razz: :razz: ) se praftica..

Intradevar se supenda executarea prin contestatie,dar pierzi termenul de 48 ore cu plata la 1/2 :grin:
...si de aceea se praftica plata.

Kinga, era Maxxim nu Observer :razz: :razz: cu praftica.

:cafea: :floare:

machedon

Post by machedon » 10 Jun 2009, 20:35

si daca prin intampinare Militia zice ca a fost o eroare materiala in loc de 10 a scris 11 ??? :grin:

ciprybalea

Post by ciprybalea » 10 Jun 2009, 20:38

kinga wrote:acu vorba vine.. daca ati mai avut contestatii poate o sa mai aveti :-D :-D :-D

deciiiii...
puteti sa optati si pentru o compensare viitoare..

asta daca va place ideea sa creditati primaria :grin:
Nu am inteles la ce v-ati referit prin compensare viitoare. Adica, daca se declara nul procesul verbal, si nu cer banii de pe amenda, pot sa folosesc "creditul" asta pt a achita virtual o amenda viitoare?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 27 guests