Problema Juridica Urgenta !!!

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
mihuletzzz

Problema Juridica Urgenta !!!

Post by mihuletzzz » 29 Jan 2005, 20:32

Salut !!!

Situatia este urmatoarea: O cunostinta vrea sa vanda un teren intravilan, scos din circuitul agricol intergral, are dosar la cadastru, este intabulat in cartea funciara. Eu i-am gasit cumparator, dar pretul pe care l-am pus cumparatorului este cu un dolar mai mult pe metru patrat. As dori sa stiu ce pot face ca inainte sa le fac cunostinta, si ca sa nu existe riscul sa raman pe dinafara, ce act pot face eu cu vanzatorul sau cu cumparatorul prin care sa am siguranta legala ca voi primi banii dupa ce se va efectua vanzarea intre ei. Si de asemenea in caz ca vanzatorul primeste toti banii, sub ce forma legala imi va putea da banii mei, dolarul la metru patrat, fara ca eu as platesc impozite si taxe pentru suma ce o voi primi de la el, si de asemenea cum pot face ca taxele la notar si cele de timbru sa fie cat mai mici posibil. Va multumesc anticipat si astept cu nerabdare sfaturile voastre.

norocel

Post by norocel » 30 Jan 2005, 12:46

Faci un contract de comision in care stabilesti cum si in ce conditii primesti banii.
Daca primesti banii, legea te obliga sa dai chitanta deci vei plati si impozit (orice alte sugestii pot fi interpretate ca o complicitate la evaziune fiscala :lol: )
Onorariul notarului este mai mic daca redactezi tu contractul.
Daca declari un pret mai mic, sanctiunea este nulitatea absoluta, si tu ca avocat iti asumi riscurile pentru ca l-ai sfatuit prost pe client. :cry:

mihuletzzz

Post by mihuletzzz » 30 Jan 2005, 16:49

Mersi de raspuns. Ok , atunci in locul meu va face exact acelasi lucru cineva apropiat, persoana fizica pur si simplu. Contractul de comision facut, care as dori sa stiu daca nu se poate face si sub semnatura privata cumva, si daca da, unde este prevazut legal acest lucru. Daca aceasta persoana fizica face contract de comision cu vanzatorul, care este tot persoana fizica, cum poate primi banii dupa vanzare?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 56 guests