Atac contract vanzare-cumparare

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
Daniel D

Atac contract vanzare-cumparare

Post by Daniel D » 22 Sep 2015, 23:29

Buna ziua,

Doresc sa va cer parerea in legatura cu urmatorul caz :

Mama mea a facut un act de vanzare-cumparare cu fratele meu pentru apartamentul parintilor, fara stirea mea. Suntem numai 2 frati. Tatal a murit (in 2012) si dupa aceea mama a facut succesiunea (in 2013) pe numele ei, pe care eu am semnat-o (la vremea respectiva cu buna-credinta nesuspectandu-mi propria-mi mama). In 2014 (decembrie) a facut acest act de vanzare-cumparare cu fratele meu, de care eu nu am aflat decat dupa 3 luni de la moartea mamei (iunie 2015). Stiind ca :

1. Suma din actul de vanzare-cumparare (75000RON) este mai mica decat jumatate din valoarea de piata a respectivului apartament,
2. Banii nu au fost platiti niciodata, lucru pe care fratele l-a recunoscut.

doresc sa stiu modalitatea de atac a acestui act de vanzare-cumparare, mentionand urmatoarele puncte cheie :

1. chemarea fratelui sa depuna marturie despre faptul daca a dat sau nu banii mamei : ma intereseaza sa stiu daca exista cumva posibilitatea de a-l constrange la aceasta. Este un tip religios si daca i se va cere sa spuna clar daca a dat banii mamei sunt sanse sa spuna adevarul. Insa lasand lucrurile asa, n-o va face niciodata.
2. sunt constient de sansele mici de a ataca acest act de vanzare-cumparare, dar vreau totusi s-o fac pentru a-l aduce pe el la acest punct si o fac si pentru a evita prescrierea. Imi asum riscul unui eventual esec.

Multumesc,
Daniel

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 46 guests