anulare sau modificare titlu de proprietate

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
andreicosminus

anulare sau modificare titlu de proprietate

Post by andreicosminus » 26 Nov 2008, 20:21

In situatia in care s-a emis un titlu de proprietate pentru o suprafata mai mica decat cea cu care defunctul s-a inscris in registrul agricol (conform registrului agricol, X aparea cu 10 ha dar in titlu apar 8 ha), care este temeiul de drept privind anularea (modificarea acestui titlu de proprietate)?
Precizez ca am studiat art. III din Lg. 169/1997 si nu am gasit acest caz de care fac vorbire.
:roll:

Ce parere aveti?

andreicosminus

Post by andreicosminus » 29 Nov 2008, 13:59

M-ar interesa atat practica cat si indicarea temeiului de drept al actiunii.
Astept sugestiile dvs.

liloo

Post by liloo » 29 Nov 2008, 15:19

Registrul agricol probeaza folosinta si nu proprietatea.
Daca exista dovezi in sensul ca beneficiarul titlului sau antecesorii lui au avut in proprietate mai mult de 8 ha si au solicitat in termen reconstituirea dar nu li s-a reconstituit fara a li se comunica refuzul comisiilor se poate cere instantelor obligarea la reconstituirea si pentru cele 2 ha.
Daca s-a dat o hotarare de respingere de catre comisie, aceasta hotarare trebuia atacata.

andreicosminus

Post by andreicosminus » 29 Nov 2008, 15:28

Daca nu li s-a comunicat hotararea comisiilor, sa inteleg ca pot sa cer anularea titlului deja existent? Care ar fi temeiul de drept?
Dupa cate stiu nu pot sa cer emiterea unui titlu suplimentar pentru cele 2 ha lipsa

liloo

Post by liloo » 29 Nov 2008, 15:33

Personal, nu am mai vazut in ultimii ani nicio actiune prin care sa se ceara anularea sau modificarea unui titlu de catre beneficiar pentru ca nu cuprinde toata suprafata.
In practica se emit mai multe titluri de proprietate daca se constata ca mai trebuie reconstituit dreptul pentru o suprafata suplimentara.
Cum probezi dreptul pe cele 2 ha?

andreicosminus

Post by andreicosminus » 29 Nov 2008, 15:35

Registrul agricol.
Temeiul de drept care ar fi?

liloo

Post by liloo » 29 Nov 2008, 15:46

Registrul agricol probeza folosinta si nu proprietatea.
Daca pe terenul care il soliciti s-a emis titlul in favoarea altcuiva si singura proba este registrul agricol, nici n-are rost sa mai introduci cererea de chemare in judecata.
Adeverinta pentru ce suprafata s-a eliberat?
Temeiul pentru emiterea mai multor titluri?
Nu exista un temei clar dar in practica asa se procedeaza.
Cel putin asa am vazut eu.



Art. 6 alin. 1 indice 2 din Legea nr. 1/2000 :
Consemnarile efectuate între anii 1945 şi 1990 în registrele agricole, cererile de intrare în fostele cooperative agricole de producţie, documentele existente la arhivele statului referitoare la proprietatea terenurilor, neinsotite de titlurile de proprietate, au valoare declarativă cu privire la proprietate

andreicosminus

Post by andreicosminus » 01 Dec 2008, 22:41

Nu s-a emis titlu in favoarea altor persoane in cazul din speta. Terenul din cauza e liber si omul doreste sa-si obtina terenul cu care a figurat in registrul agricol.

andreicosminus

Post by andreicosminus » 01 Dec 2008, 22:57

Si ar mai fi o problema de care m-am lovit tot in materia anularii unui titlu de proprietate:
In situatia in care doresc sa cer anularea titlului de proprietate pentru motivul ca reconstituirea nu s-a facut pe vechiul amplasament ci pe altul pe care acesta nu l-a muncit niciodata, iar vechiul amplasament este trecut in titlul altor persoane, care ar fi si in aceasta situatie temeiul de drept al nulitatii titlurilor?
Mai exact este admisibila o astfel de actiune? Si in acest caz este util de precizat temeiul de drept...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 39 guests