evacuare sau revendicare

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
andreicosminus

evacuare sau revendicare

Post by andreicosminus » 01 Dec 2008, 22:53

As dori sa va intreb despre urmatoarea speta:
RAADPFL cheama in judecata membrii unei familii (sa-i notam cu familia X) (pe care doresc sa-i apar) pentru evacuarea lor din spatiul in care locuiesc.
Arat ca familia X nu au avut niciodata contract de inchiriere cu RAADPFL ci in plus fata de aceasta familie, in acelasi apartament (garsoniera) mai locuia cu ei si persoana Y care este mama unuia din membrii familiei X.
Acest contract de inchiriere intre RAADPFL si Y a fost reziliat de instanta astfel incat atat membrii familiei X cat si Y locuiesc, sa zicem ca tolerati in aceasta garsoniera.
Cum as putea sa-i apar pe membrii familiei X.
As putea cere ca actiunea de evacuare sa fie respinsa pentru ca in speta ar fi vorba de o eventuala actiune in revendicare?
Nu cred ca ar fi bine sa-i pun in vedere reclamantei sa-si precizeze actiunea sau sa-i sugerez. Ce parere aveti?

gavril

Post by gavril » 02 Dec 2008, 17:13

e cu 2 taiusuri. poti sa-i obligi sa considere actiunea in revendicare dar gandeste-te la cheltuielile de judecata ce le vor plati clientii tai.

vezi daca sunt locuinte construite de fostele intreprinderi de stat ... ca sa-i obligi sa ti le vanda.

RAADPFL este fosta intreprindere de stat?

andreicosminus

Post by andreicosminus » 02 Dec 2008, 19:21

RAADPFL-ul administreaza imobilele construite din fondurile locative de stat.
Pe mine m-ar interesa sa le resping actiunea in evacuare pentru ca in felul acesta mai trag de timp. Cum as putea sa ma apar?
Eu vad astfel problema: in speta nu poate fi vorba de raporturi locative ca sa se poata cere evacuarea si deci singura actiune admisibila ar fi revendicarea.
Nu prea as sustine asta prin intampinare ca sa nu-i dau motive sa-si precizeze actiunea. Voi cum o vedeti?

wittmann

Post by wittmann » 03 Dec 2008, 19:58

E revendicare.

andreicosminus

Post by andreicosminus » 03 Dec 2008, 22:05

wittmann wrote:E revendicare.
Si eu as vrea ca sa i se respinga actiunea cu motivarea ca nu se poate evacuare ci revendicare, dar argumente...?

wittmann

Post by wittmann » 04 Dec 2008, 09:00

Pai ti-ai raspuns singur...
andreicosminus wrote:Eu vad astfel problema: in speta nu poate fi vorba de raporturi locative ca sa se poata cere evacuarea si deci singura actiune admisibila ar fi revendicarea.
Problema este ca nu respingerea este solutia ce trebuie adoptata; instanta urmeaza sa recalifice natura actiunii si sa o solutioneze sub noua incadrare.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 27 guests