Acord de vecinatate CHIRIAS

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
floryxsx

! Acord de vecinatate CHIRIAS

Post by floryxsx » 26 Nov 2008, 10:28

Buna ziua.

Vreau sa ridic o constructie care va avea un impact pe termen indelungat asupra vecinilor. Conform legii 50/1991 Anexa 1 alineatul 2.5.6. "Acordul vecinilor, conform prevederilor legale în vigoare, exprimat în formă autentică, pentru construcţiile noi, amplasate adiacent construcţiilor existente sau în imediata lor vecinătate - şi numai dacă sunt necesare măsuri de intervenţie pentru protejarea acestora -, pentru lucrări de construcţii necesare în vederea schimbării destinaţiei în clădiri existente, precum şi în cazul amplasării de construcţii cu altă destinaţie decât cea a clădirilor învecinate".

Problema mea este ca nu se specifica daca vecinul trebuie sa fie proprietar sau chirias. In cazul meu este chiarias (proprietarul este plecat din tara, nu se poate lua legatura cu el si nu se intoarce prea curand). Din punct de vedere teoretic, chiriasul nu poate face acte de dispozitie, prin urmare am nevoie de acordul proprietarului, dar nu gasesc nicio reglementare in acest sens.

Intrebari:
1. Credeti ca acordul chiriasului va avea valoare practica si va fi acceptat de consiliul judetean?
2. Stiti alte reglementari cu privire la acordul vecinilor?

Multumesc anticipat.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 27 guests