imi voi recupera banii.pls. help.

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
rafaelos

imi voi recupera banii.pls. help.

Post by rafaelos » 30 Aug 2008, 22:00

b]In urma cu o luna am scrie un articol(vezi abuz de incredre/rafaels).Am fost la politie,sa dau declaratie,a dat si aceea persoana care refuza sa imi restituie banii.Dupa 3 ziile m-am prezentat la politie sa aflu la ce incelegere a cazut cu politia,am aflat ca a declarat ca imi va da banii in perioada(24.07/30.07.2008),dar nu sa intamplat acest lucru.
Ce pot sa fac,am raspunsul de la politie in care se specifica ca imi va da banii.
Pot sa o acuz de fals in declarati,deoarece nu sa tinut de promisiune?
Am primit in data de 22.08.2008 de la Pol. Mun. Giurgiu ,raspunsul la reclamatia pe care am depus-o,citez:

" Catre,

D-l D.R. domiciliat in Giurgiu,..........................
La solicitarea dvs. adresata Pol. Mun. Giurgiu,inregistrata sub nr. ............/2008 prin care solicitati efectuarea de verificari privind reclamatia inaintata acestei subunitati de politie in cursul lunii iulie 2008 si comunicarea masurilor luate va aducem la cunostinta urmatoarele:
Reclamatia pe care dvs. ati formulato impotriva numitei A. Leontina din Giurgiu in luna iulie 2008 a fost inregistrata sub nr. ................./2008 si solutionata in cursul aceleiasi luni.
De asemenea dvs. vi s-a comunicat faptul ca persoana reclamata a fost citata la Pol. Mun. Giurgiu si audiata,ocazie cu care a declarat ca se va achita de datoria fata de dvs. in perioada 24.07-30.07,iar in caz contrar urmeaza sa va adresati instantei de judecata compententa in solutionarea cauzei.
Cu stima,
SEFUL "
Acesta a fost raspunsul din partea politiei,avand acest rasp. am fost la Parchetul de pe langa Judecatoria Mun. Giurgiu,unde am depus o noua plangere impotriva cestei d-mne.
Am revenit la parchet in data de 26.08,sa aflu ce se intampla cu reclamatia,mi s-a spus ca dosarul a fost trimis din nou la POL. MUN. GIURGIU ,dar de aceasta data dosrul cu nr. ............. /p/2008,va fi penal.
Am o intrebare cum se va rezv. aceast dosar,exista solutii.
Vreau sa mentionez ca aceasta d-oamna e pensionara,a iesit acum 3 lunii la pensie,in cazul in care vom ajunge in tribunal,deoarece am acesta declaratie si rasp. de la pol. pot solicita daune morale,transferaea banilor(pensia) din contul ei in contul meu,alta coicidenta avem conturii deschise la aceasi banca B.R.D..
rafaels[/b]:sorry:

kynes

Post by kynes » 30 Aug 2008, 22:55

N-o puteti acuza de fals in declaratii (ma rog, dvs. puteti, dar n-o s-o condamne nimeni pt. asta)!
Nu puteti cere daune morale (puteti, dar o sa primiti ciuciu :-D )!
Si n-o sa vi se transfere pensia d-nei in contul dvs, decat in urma unei executari silite in baza unui titlu executoriu (hot. jud.), dar intr-o anumita limita... cred ca 1/2, dar nu sunt sigur... scrie prin c.p.c., in functie si de ce datorii si obligatii mai are doamna...

Oricum, pareti un om rau, daca pentru o datorie baneasca vreti s-o bagati pe biata femeie in puscarie, o tarati pe la politie si mai vreti si daune morale...
Adica... e perfect legitim sa va recuperati banii pe care vi-i datoreaza, dar de aici pana la mijloacele folosite de dvs. e cale lunga...

Asa ca sper sa nu va dea niciun ban!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 31 guests