ordonanta de guvern vs lege

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
lex68

ordonanta de guvern vs lege

Post by lex68 » 27 Aug 2008, 14:49

se da o ordonanta care prevede anumite drepturi unei categorii de persoane.se publica in mof.dupa aproape un an apare o lege care o aproba , si modifica destul de substantial.Intrebari:
1. care este data de la care are efecte ordonanta? de la publicare in mof sau de la aparitia legii care o aproba
2.daca se cere aplicarea pe perioada scursa intre cele 2 momente,cum se va aplica in acest interval,in functie de lege sau de textul initial publicat in mof???
Multumesc

kynes

Post by kynes » 27 Aug 2008, 21:38

Ordonanta produce efecte de la publicarea in mof... (de asta sunt sigur)...
Acuma, daca trebuie aplicata ordonanta pentru o perioada trecuta, iar intre timp a aparut legea de aprobare care a si modificat ordonanta, cred ca se aplica tot textul ordonantei, nemodificate, pana la intrarea in vigoare a legii de aprobare... Cam asta ar insemna aplicarea legii in timp... altfel, daca s-ar aplica textul astfel cum a fost modificat prin legea de aprobare, ar insemna sa retroactiveze legea de aprobare, adica sa se aplice pentru o perioada anterioara intrarii sale in vigoare, iar un astfel de caz de retroactivitate nu e prevazut in constitutie...
Deci, pana la aparitia legii de aprobare, se aplica textul original al ordonantei, iar dupa intrarea in vigoare a legii de aprobare, textul acesteia...

regret

Post by regret » 27 Aug 2008, 21:45

Afara de cazul in care aveam de a face cu o lege penala sau contraventionala, legi care in situatia in care sunt mai favorabile vor reactiva .In caz contrar este asa cum a zis Kines , neputandu-se aplica dispozitiile unei legi care nu era in vigoare intr-o anumita perioada de timp, pentru situatiile de fapt aparute in perioada respectiva.

kynes

Post by kynes » 27 Aug 2008, 22:09

Pai e clar ca nu e o lege penala sau contraventionala pentru ca:
1. topicul e postat la "civil"
2. legile penale (sau contraventionale) nu prevad... "drepturi"... :-D

kynes

Post by kynes » 27 Aug 2008, 22:14

A, si...
3. nu se pot reglementa infractiuni (si nici contraventii, contraventionalul fiind de domeniul penalului, zice CEDO...) prin ordonante simple (care nu pot fi emise in domeniul legilor organice), trebuie cel putin ordonante de urgenta... :grin:

regret

Post by regret » 27 Aug 2008, 22:36

Era o simpla completare la raspunsul tau , care nu era complet , si care poate fi de folos cuiva , candva.Ma bucur ca te am amuzat cu ineptiile mele ,e uimitor ce usor pot arata cuvintele caracterul omului, nu?

kynes

Post by kynes » 27 Aug 2008, 22:51

Heei, n-am intentionat sa te "lezez", pur si simplu completarea ta mi s-a parut inutila (asa mi s-a parut mie...).
Imi cer scuze daca am exagerat si te-ai ofuscat...
Si nu te lua de caracterul meu, doar din atata lucru... :-?

regret

Post by regret » 27 Aug 2008, 22:57

Nu m-am ofuscat(mereu am urat cuvantul asta :grin: ), si nici nu erau necesare scuzele catre mine.Dar nu crezi ca prin cuvinte si prin atitudine, gesturi, emoticoane, si alte asemenea manifestari , o persoana isi arata cel mai bine caracterul , mai ales intr-un mediu virtual ca in cazul unui forum?
Nu am avut niciodata intentia sa ma iau de cararcterul tau , si imi cer scuze daca asa s-a inteles. :floare: :floare: :floare:

kynes

Post by kynes » 27 Aug 2008, 23:12

Ok, pace... :)
:floare: :floare: :floare:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 31 guests