compensatie

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
croc

compensatie

Post by croc » 21 Jan 2005, 12:24

daca sunt indeplinite conditiile pentru compensatia legala, este necesar ca, in contractele dintre cele doua parti sa se mentioneze faptul ca va opera compensatia sau ea opereaza direct in contabilitate, indiferent daca eu am prevazut sau nu compensatia ca mod de stingere a obligatiilor?

mie mi se pare ca nu este necesar, iar daca apare nu influenteaza cu nimic, nici intr-un fel operatiunea.

rxn

Post by rxn » 21 Jan 2005, 12:27

si eu sunt de aceasi parere: daca sunt indeplinite conditiil compnsatia opereaza si fara o prevedere expresa

norocel

Post by norocel » 21 Jan 2005, 12:57

Compensatia legala opereaza de drept dar pentru inregistrarea in contabilitate trebuie incheiat un act intre cei doi debitori.

Zgabeata_Iftode

Post by Zgabeata_Iftode » 21 Jan 2005, 17:08

Te poti uita in Regulamentul de compensare a datoriilor nerambursate la scadenta ale contribuabililor, persoane juridice, aprobat prin HG nr.685/1999. Are niscai modificari tot in 1999 sau cel putin asa imi arata mie programul legislativ
Gasesti acolo procedura si formularistica.
:wink:

croc

Post by croc » 21 Jan 2005, 17:56

multumesc tuturor;

cam mare diferenta dintre teorie si practica!!

dinubocos

Post by dinubocos » 21 Jan 2005, 19:13

De fapt diferenta este intre juridic si contabil. Juridic compensatia opereaza de drept. Contabil, trebuie incheiat un document justificativ, un formular tip - proces verbal de compensare in doi.

croc

Post by croc » 21 Jan 2005, 19:39

ai dreptate; dar ma intreb eu, daca cel de-al doilea refuza semnarea procesului verbal de compensare, in cazul in care sunt indeplinite toate conditiile pentru compensatia legala ce se intampla???

dinubocos

Post by dinubocos » 21 Jan 2005, 20:08

Mergi in instanta si soliciti o hotarare care sa tina loc de proces verbal de compensare.

dinubocos

Post by dinubocos » 21 Jan 2005, 20:16

Daca nu te intereseaza aspectul contabil-justificativ, atunci astepti pur si simplu pana cand cealalta parte iti cere sa platesti datoria ta fata de ea. Atunci ii opui compensatia si nu are decat sa depuna el cerere de chemare in judecata daca ii da mana.

norocel

Post by norocel » 23 Jan 2005, 10:28

Nu cred ca poti folosi formularistica din HG nr. 685/1999 daca nu ai facut compensarea prin IMI.
Iti sugerezi insa ca atunci cand iti va trimite spre confirmare extrasul de cont cu datoria, sa faci mentiunea ca a operat comensatia.
Mai poti face si o nota de punctaj in care partile recunosc ca a operat compensatia si acest act poate sta la baza inregistrarilor din contabilitate.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Semrush [Bot] and 30 guests