probleme cu mama

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
aprepe

probleme cu mama

Post by aprepe » 24 Jun 2008, 21:16

1) Mama mea detinea o cota de 1/2 dintr-o mostenire de la parintii ei, unde si locuieste, iar cealalta 1/2 o detineau prin succesiune mostenotorii fratelui ei decedat (o sotie +4 copii).
2) S-a facut dezbatut succesiunea si parajul in instanta,iar in urma unei expertize tehnice judiciare, s-a cistigat casa cu obligatia platei unei sulte. Partea mamei mele 1/2, valoreaza 375 milioane lei vechi.
3) Eu, fiica cu sotul meu, revenind in tara dupa ani de munca cu niste bani, am fost de acord sa ma implic si sa o ajut pe mama mea din toate punctele de vedere, cu sustinerea procesului, cu obtinerea actelor (ordinul prefectului )plata tuturor darilor, taxelor, contractelor si inclusiv plata SULTEI catre ceilalti comostenitori, cu CONDITIA VERBALA ca mama sa faca un act de donatie a casei (casa f. veche, in stare de demolare aproape, am pozele ei ) pe numele baiatului meu, cu drept de a ramine in casa cit timp va mai trai, ea fiind in virsta de 74 de ani, iar eu urmind sa construiesc acolo o casa noua, sa investesc bani in utilitati, tot, plus ca ar fi fost si un sprijin moral si material, ea avind o pensie mica. Cam toata viata am ajutat-o cu bani, produse...inclusiv cit am fost plecata ,cind a si locuit in apartamentul meu din oras cu totul platit de mine, e mama mea. Sunt singura fiica, iar eu am un singur copil.
4) M-am gindit sa fac un act cu avocata mea in momentul cind EU am platit acei bani, cu cont din banca, dovada de unde aveam banii, pt. orice eventualitate, dar am zis, ei nu, doar e mama....e si spre binele ei. ar trebui sa fie mindra de mine, de ce am realiat, de viata civilizata pe care o va duce.
5) Am construit o casa care nu este gata, va fi poate la 45-50 000 euro , facut contracte de canalizare ,gaze, platit absolut orice taxa si impozit, energie electrica, gunoi, dar toate in numele mamei mele , ca ea figureaza ca proprietar. Chiar si cadastrul este in lucru tot platit de mine, sa intre total legal in posesie, eu de buna credinta.
6) Marea mea problema este ca mama mea, dupa ce am investit atitia bani acolo, a inceput sa-mi faca scandal, sa nu mai vrea sa faca actele cum am vorbit, de doua ori m-a gonit din curte !!!, inexplicabil, ca ea nu mai vrea sa ma mut acolo, in casa mea care am facut-o.
Cauza este un " chirias " de 50 de ani, care o influenteaza si ne face viata amara, si chiar are de gind sa se marite cu el, caci saracul este pe drumuri, fara casa, fara familie si fara bani de platit chirie intr-un alt loc, el lucrind cu ziua pe santier in constructii, pe unde mai gaseste cite ceva de munca, sa aiba de bautura si de tigari.
7) Acum intrebarea mea este : Ce am eu de facut in aceasta situatie ?
Totul nu se poate dovedi decit cu martori, cu conturi bancare, cu chitante de plata sau o eventuala expertiza a casei noi, care este tot pe numele mamei, ea neavind nici un venit toata viata ei decit pensia mica, care abia acum a ajuns la 400 ron si care oricum nu-i ajung nici de mincare.

Va rog foarte mult sa ma ajutati cu un sfat , ce sa ma fac ? Daca se casatoreste acum pierd casa ? Pierd cit am investit acolo ? Acel vinator de case reprezinta un pericol pentru mine ? Mama ii poate dona lui casa facuta de mine si de sotul meu ? Ea de 74, el de 50, ea nu mai vede si nu mai aude nimic, nu ma intereseaza, sa fie fericita, dar ce ma fac eu cu toti banii investiti, cu toata munca mea si a familiei mele in pericol !
Va multumesc foarte mult !

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 30 guests