reconstituirea dreptului de proprietate in baza legii18/1991

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
catalina

reconstituirea dreptului de proprietate in baza legii18/1991

Post by catalina » 11 Nov 2007, 13:18

Am o mare problema: am cumparat un teren de la un domn, tltlul sau de proprietate fiind decizia de reconstituire a dr de proprietate in baza legii 18/1991. I s-a reconstituit dreptul in 1994, eu am cumparat terenul acum cateva luni, si acum s-au trezit 2 nepoti ai surorii respectivului domn sa ceara in instanta iesirea din indiviziune (pentru acel teren) si normal si anularea titlului meu. Situatia e in felul urmator: au fost 6 mostenitori, mostenirea fiind deschisa cu privire la bunurile defunctului, mai putin cu privire la acet teren (la mom respectiv terenul era in CAP) in 79. Toti 6 au impartit 295 mp (un alt teren al defunctului). Cererea de reconstitutire a fost facuta in 1994 doar de vanzatorul meu, fiind si singurul care e inscris pe titlu. Intrebarea mea este daca exista vreun termen pe legile speciale "ale proprietatii", care sa deroge de la cel de 6 luni de optiune succesorala. :Legea 18 prevedere intradevar un termen de decadere (31 dec 1998) de depunere a cererii la comisia speciala de la primarie. Echivaleaza el cu un termen special pentru optiunea succesorala? Acesti 2 nepoti mai pot cere ceva ca mostenitori dupa atata timp. Ce ma intereseaza este ce pot sa fac sa raman cu terenul. Oare pot cere ca la masa succesorala sa se aduca in locul terenului, pretul platit de mine, invocand buna mea credinta si siguranta circuitului civil? Interesul meu este sa raman cu terenul, avand in vedere ca desi au trecut cateva luni de cand am cumparat, terenul s-a dublat ca valoare de piata. Sa nu va mai spun ca e urgent, avand termen joi la instanta (noroc ca m-au citat aiurea, la adresa unde e terenul, eu avand domiciiliul in alta parte, poate castig ceva timp pt a depune cererea de chemare in garantie). Dracul nu e atat de negru, dar eu vreau sa raman cu terenul. Aveti idee care e practica instantelor in acest gen de speta?
Va multumesc.

AJAX

Re: reconstituirea dreptului de proprietate in baza legii18/

Post by AJAX » 12 Nov 2007, 09:06

catalina wrote:Am o mare problema: am cumparat un teren de la un domn, tltlul sau de proprietate fiind decizia de reconstituire a dr de proprietate in baza legii 18/1991. I s-a reconstituit dreptul in 1994, eu am cumparat terenul acum cateva luni, si acum s-au trezit 2 nepoti ai surorii respectivului domn sa ceara in instanta iesirea din indiviziune (pentru acel teren) si normal si anularea titlului meu. Situatia e in felul urmator: au fost 6 mostenitori, mostenirea fiind deschisa cu privire la bunurile defunctului, mai putin cu privire la acet teren (la mom respectiv terenul era in CAP) in 79. Toti 6 au impartit 295 mp (un alt teren al defunctului). Cererea de reconstitutire a fost facuta in 1994 doar de vanzatorul meu, fiind si singurul care e inscris pe titlu. Intrebarea mea este daca exista vreun termen pe legile speciale "ale proprietatii", care sa deroge de la cel de 6 luni de optiune succesorala. :Legea 18 prevedere intradevar un termen de decadere (31 dec 1998) de depunere a cererii la comisia speciala de la primarie. Echivaleaza el cu un termen special pentru optiunea succesorala? Acesti 2 nepoti mai pot cere ceva ca mostenitori dupa atata timp. Ce ma intereseaza este ce pot sa fac sa raman cu terenul. Oare pot cere ca la masa succesorala sa se aduca in locul terenului, pretul platit de mine, invocand buna mea credinta si siguranta circuitului civil? Interesul meu este sa raman cu terenul, avand in vedere ca desi au trecut cateva luni de cand am cumparat, terenul s-a dublat ca valoare de piata. Sa nu va mai spun ca e urgent, avand termen joi la instanta (noroc ca m-au citat aiurea, la adresa unde e terenul, eu avand domiciiliul in alta parte, poate castig ceva timp pt a depune cererea de chemare in garantie). Dracul nu e atat de negru, dar eu vreau sa raman cu terenul. Aveti idee care e practica instantelor in acest gen de speta?
Va multumesc.
Pana la practica instantelor in acest sens am sa ma refer doar la ce prevede legea.
Reconstituirea dreptului de proprietate se face doar in favoarea celui care cere.... deci doar in favoarea autorului tau (indiferent de cati frati sunt)... asa ca ceilalti frati pot sta si-n cap in instanta ca nu vor putea obtine nimic din terenul din speta daca nu au facut cerere de reconstituire in termen. Ultima lege referitoare la reconstituirea dreptului de proprietate este 247/2005 iar aceasta avea ca termen de depunere a cererii data de 30 noiembrie 2005.
Oricum o idee f. buna este chemarea in garantie...dupa cum ai zis, dar nu obligatoriu..pt ca te poti apara singura cu succes, mai ales ca legea este destul de clara in sensul in care ti-am zis.

catalina

Post by catalina » 13 Nov 2007, 15:06

Da asta stiu...m-am documentat intens intre timp, dar...culmea e ca am aflat ca in practica lucrurile sunt asa de simple pe cum le descrii tu si ca au fost situatii in care desi nu fusese depun in termen o cerere pe legea 18, instanta a admis cererea de anulare a titlului de proprietate :( De aceea as fi avut nevoie de explicati pe practica instantelor.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Amazon [Bot] and 29 guests