revizuire admisibila?

Discutii privind procedura civila
Avatar utilizator
luminel
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 85
Membru din: 07 Iul 2006, 13:00

revizuire admisibila?

Mesaj de luminel » 20 Ian 2011, 03:36

Speta este urmatoarea:
Intr-un dosar din 2004 creditorii si debitorul dintr-un contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere au renuntat la DREPTUL de a mai formula actiune in rezolutiune si, corelativ la dreptul de a solcita restituirea pretului si a imbunatatirilor.
In anul 2006 debitorul obligatiei de intretinere ( cumparatorul ) decedeaza.
In anul 2007, creditorii, in contradictoriu cu succesorii debitorului solicita rezolutiunea contractului. Judecatoria respinge cererea principala, cu motivarea ca reclamantii au renuntat la drept, si respinge si cererea reconventionala, ca efect al respingerii cererii principale.
Tribunalul admite recursul, modifica in parte sentinta, in sensul ca admite acţiunea principală şi, în consecinţă: dispune rezoluţiunea contractului autentificat sub nr..... Menţine restul dispoziţiilor sentinţei.
desi decizia Tribunalului nu este motivata, intentia noastra ar fi de a formula o cerere de revizuire in temeiul art.322 pct 2 CPC, respectiv ca instanta de recurs, evocand fondul, nu s-a pronuntat asupra cererii reconventionale ( care viza repunerea partilor in situatia anterioara) ca efect al rezolutiunii, in ceea ce priveste restituirea pretului si a c/valorii imbunatatirilor efectuate la imobil.
In opinia D-vs apreciati ca este admisibila o asemenea cerere?

Avatar utilizator
vulpacris
Membru de baza
Membru de baza
Mesaje: 1830
Membru din: 23 Ian 2009, 13:00

Re: revizuire admisibila?

Mesaj de vulpacris » 21 Ian 2011, 10:43

Aveti la dispozitie, in primul rand, calea prevazuta de art. 281 ind.2 Cod procedura civila, prin fomularea unei cereri de completare a hotararii, care trebuie depusa "in termen de 15 zile de la pronuntare".

Avand in vedere si termenul de o luna de la pronuntare pentru a depune cererea de revizuire, dupa ce depuneti cererea de completare, si se da termen, puteti depune si cererea de revizuire, pentru a nu fi judecata mai intai cererea de revizuire, cum fac de regula instantele, carora nu prea le convin prevederile art. 281 ind.2 Cpc, ca sunt obligati sa se pronunte pe ceea ce vor sa evite sa se pronunte.

:cafea:
"Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare"

Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori