Avocatura
PENTRU AVOCATI:
construieste-ti afacerea

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje/8407 afisari ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 26 Noi 2010, 10:13 
Membru nou
Membru nou

Buna ziua,
Am cumparat din Germania in mai 2009 un autoturism ford focus, fabricat in 2005, pentru care am fost obligata sa achit , la inmatriculare in Romania,taxa de poluare. Este legala ?
Pot solicita in instanta restituirea taxe ?. Daca da , ce legislatie trebuie sa invoc in motivare. Doresc sa-mi fac singura actiunea in instanta. Va multumesc

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 01 Iun 2011, 11:35 
Membru Junior
Membru Junior

Am si eu urmatoarea speta:
masina deja a fost inmatriculata in Romania dupa ce a fost adusa din America si s-a platit o taxa de poluare de cca 11000 lei.
De aceea, as dori sa deschis proces de restituire taxa poluare si contestare decizie calcul taxa poluare.
Problema este ca nu cred ca se mai aplica nici cauza Tatu si nici art. 110 din TCE.
Nu stiu care ar putea fi temeiul de drept ce as putea sa-l invoc. Ce parere juridica aveti?
Poate eventual un acord intre SUA si U.E.?

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Iun 2011, 00:37 
Curios

Daca doriti sa recuperati taxa de poluare(prima imatriculare) numai pentru vehiculele secund-hand ce au mai fost imatriculate in U.E., procedura este in trei pasi:
1. Se someaza administratia fiscala sa returneze suma( recomnad ca aceasta somatie sa fie redactata si depusa de avocat);
2. Se introduce actiune la instanta competenta( dureaza cam 2 termene in fond + 1 in recurs)
3. Se depune la Anaf hotarirea definitiva si primesti banii in cca.30 zile
Durata totala a procedurii este de cca. 1 an si 2 luni in Bucuresti si de cca. 10-12 luni in provincie.
PS: Se pot recupera taxele pe termenul general de prescriptie de 3 ani, calculat de la data platii pina la data introducerii actiunii in instanta.
Se pot recupera si taxele pentru vehiculele ce au fost instrainate intre timp;
Se pot recupera si taxele pentru aceeasi categorie de vehicule achizitionate in leasing;
Aveti mai jos actele necesare cit si datele mele de contact.
Cu stima,
Av. Popescu Radu-Claudiu

ACTE NECESARE RECUPERAR
TAXA DE POLUARE PENTRU AUTOVEHICULE SECUND-HAND, PROVENIENTA U.E.

1. In cazul in care prima imatriculare este facuta de catre o persoana fizica:
- C.I. proprietar - copie
- Carte de Identitate - copie
- Titlu de proprietate( factura fiscala/ contract de vinzare-cumparare) - copie
- Decizia de calcul a taxei de poluare emisa de organul fiscal - copie
- Dovada platii deciziei de calcul a taxei de poluare( chitanta) – copie
- Acte de provenienta din tara unde a mai fost imatriculat autovehicolul cu traducerile aferente( cele ce s-au depus cu ocazia efectuarii imatricularii in Romania) - copii
2. In cazul in care prima imatriculare este facuta de catre o persoana juridica:
- Certificat de Imatriculare persoana juridica - copie
- Imputernicire data de catre Administrator/Asociati/Asociat Unic persoanei imputernicite sa faca demersurile legale pentru recuperarea acestei taxe - Original
- Carte de Identitate - copie
- Titlu de proprietate( factura fiscala/ contract de vinzare-cumparare) - copie
- Decizia de calcul a taxei de poluare emisa de organul fiscal - copie
- Dovada platii deciziei de calcul a taxei de poluare( chitanta) – copie
- Acte de provenienta din tara unde a mai fost imatriculat autovehicolul cu traducerile aferente( cele ce s-au depus cu ocazia efectuarii imatricularii in Romania) - copii

3. In cazul in care autovehicolul a carei taxa de poluare se doreste a fi recuperata a fost achizitionat de catre o persoana fizica/ sau juridica prin sistem leasing, fata de actele aratate la pct.1 si 2 se mai adauga:
- imputernicire de la societatea de leasing pe numele utilizatorului pentru recuperarea acestei taxe; - original
- factura/chitanta/OP prin care societatea de leasing a platit taxa – copie
- factura prin care sa refacturat catre utilizator aceasta taxa – copie
- dovada platii taxei de poluare a utilizatorului catre finantator

Aceasta procedura de recuperarea a taxei auto de poluare poate fi aplicata tuturor persoanelor fizice sau juridice ce au achitat aceasta taxa pe o perioada de 3 ani anteriori( calculate de la data introducerii actiuni la instanta competenta) cit si persoanelor fizice/juridice care in aceasta perioada de 3 ani au achizitonat autovehicule dar le-au si instrainat.
Costuri estimate: Avans - 150-200 lei ( costuri pentru taxe de timbru; procedura prealabila; procura judiciara notariat)
Restul onorariului va fi cistigat in instanta si se va plati direct de catre ANAF odata cu taxa si dobinda legala calculata de la data somarii ANAF.

Persoana de contact: Av.Popescu Radu Claudiu – tel: 0722.625.525.
Email address: raduppsc@.com; raduclaudiupopescu@yhoo.com
Website :

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Iun 2011, 00:49 
Curios

Pentru marykosan: daca vrei sa faci o actiune bine motivata, iti recomand, sa apelezi la un avocat specializat pe acest gen de spete. Daca insisti sa te reprezinti singur iti recomand sa studiezi cazuistica de gen de pe portalul instantelor de judecata. Succes!

Pentru andreicosminus: Cu regret va anunt ca in cazul dvs. sint foarte slabe sanse sa recuperati aceasta taxa. Toata motivarea actiunii se bazeaza pe diferentele de fiscalitate intre tarile membre UE si pe anumite norme cu caracter general impuse tuturor membrilor UE, pe care Romania le incalca in mod flagrant. Cum SUA nu este membru UE nu putem face aceasta comparatie.....deci failed action.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Iun 2011, 00:05 
Membru nou
Membru nou

Dar de ce doar in cadrul termenului de 3 ani se poate recupera daca dec. Tatu contra Romaniei s-a data la 7 aprilie 2011. prin ea s-a aratat ca OUG 50/2008 nu mai poate fi invocata ca temei juridic al prelevarii taxei pe poluare. Ori produce efecte din momentul pronuntarii ei pentru viitor.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Iun 2011, 08:28 
Curios

In toate formele ei, aceasta taxa a fost in contradictie cu art.110( fost 90) din Tratatul de Aderare a Romaniei si Bulgariei la UE. Cum aceasta taxa nu este prevazuta in Codul Fiscal, deci nu este venit la bugetul de stat - este o taxa parafiscala.....se deduce ca se aplica termenul general de prescriptie de 3 ani.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Iun 2011, 09:45 
Membru nou
Membru nou

Si nu se poate cere repunerea in termenul de prescriptie dat fiind tatu contra ro. pronuntata in 2011?

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Iun 2011, 09:46 
Membru nou
Membru nou

Si nu se poate cere repunerea in termenul de prescriptie dat fiind tatu contra ro. pronuntata in 2011?

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 08 Iun 2011, 13:06 
Curios
Curios

Doar sfaturi avocatesti pe linga subiect!
Tin sa reamintesc ca:
1. TERMENUL DE PRESCRIPTIE E DE 5 ANI, IN CARE SE POATE CERE RESTITUIREA! E CREANTA FISCALA, CONFORM CODULUI DE PROCEDURA FISCALA! si nu 3 ani.................unii avocati mai trebuie sa aprofundeze....institutiile juridice
2. CAUZA TATU DATA IN INTERPRETAREA ART.110 TFUE E DE APLICABILITATE GENERALA PENTRU TOATE DOSARELE DIN TARA CU ACEST OBIECT!
3. ALATURI DE CAUZA TATU, CJUE A MAI SOLUTINOAT INCA 4 CAUZE, CU ACEEASI SOLUTIE DE INTEPRETARE!
4. INTR ADEVAR, RESTITUIREA SE POATE CERE DOAR PT AUTO DIN SPATIUL UE, NU SI DIN SUA!
AV. RAZVAN VIORESCU
0722529815

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 10 Ian 2012, 23:40 
Daca am achitat taxa de poluare pe data de 17.08.2011 se mai poate recupera ceva. Multumesc!

Raportează acest mesaj
Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Feb 2012, 19:20 
Site Admin
Site Admin

Am adaugat legislatia actualizata, aferenta acestui subiect:
Ordin 62/2012 privind restituirea taxelor de poluare
Procedura de restituire a taxelor de poluare
Legea 9/2012 privind taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule

Cerere de recuperare/evitare noua taxa de poluare

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Iun 2013, 21:12 
am avut proces cu taxa auto
la instanta de fond am obtinut tot ce mi-am dorit
-anulare decizie
-restituire taxa
-dobanzi conf art 124 c.p.fisc
-chelt de jud

am trecut de fond, am trecut de recurs
dar vreau sa obtin dobanda de la data achitarii taxei, conf deciziei curtii de justitie a uniunii europene
-as dori sa-mi spuna cineva articolul, legea, tratatul, etc. in care uniunea europeana desfiinteaza art. 124 din codul de procesura fiscala din romania ( state membre), etc.
va multumsc
v. scortescu
e-mail : viorica_scortescu@yahoo.com
pentru toti va doresc succes
04.06.2013

Raportează acest mesaj
Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Iun 2014, 06:42 
Buna ziua,

In ianuarie 2013 am solicitat in instanta recuperarea taxei auto (2061 Ron) platita in 2010 pentru un autoturism nou Ford Focus. Deoarece nu mai aveam originalul chitantei cu care am platit atunci taxa, am cerut atunci de la serviciul de TREZORERIE SI CONTABILITATE PUBLICA Iasi, o copie, aceasta fiind datata 15.ian.2013 pe care am atasat-o la dosarul de trimitere in judecata a ANAF Iasi.
In decembrie 2013 sentinta a fost urmatoarea:
"Instanta constata ca taxa solicitata a fi restituita a fost achitata de catre reclamant in baza art 2 din Legea nr.9/2012, care prevede ca obligatia de plata a taxei pentru emisiile poluante intervine o singura data, astfel:..." , "Admite exceptia lipsei calitatii procesuale pasive a paratului Statul Roman prin ANAF si in consecinta respinge actiunea formulata de reclamantul...".
Deoarece nu puteam achita o taxa in 2010 dupa o lege din 2012(avocatul a banuit ca i-a indus in eroare data de 15.ian.2013 de pe copia documentului de plata a taxei) am facut recurs pe care, dupa 6 luni, l-am pierdut. Inca nu am motivarea pentru pierderea recursului.
De ce credeti ca mi-a respins actiunea la prima instanta(fond) si ce sanse mai am in continuare?
Multumesc.

Raportează acest mesaj
Sus

Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ] 

Ora este UTC + 2

Subiecte similare
 Subiecte   Autor   Răspunsuri   Vizualizări   Ultimul mesaj 
Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. procedura restituire taxa prima inmatriculare

Aurel_Marcu

0

572

09 Ian 2012, 14:08

Aurel_Marcu Vezi ultimul mesaj

Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. restituire taxa poluare

rinclopp

0

1928

16 Dec 2011, 16:20

rinclopp Vezi ultimul mesaj

Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. taxa de prima inmatriculare

castellan123

0

320

20 Dec 2011, 11:28

castellan123 Vezi ultimul mesaj

Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. Cerere restituire taxa poluare fara dobanda.

wazzabi

0

473

23 Feb 2012, 12:31

wazzabi Vezi ultimul mesaj

Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. restituire taxa de poluare achitata dupa 13.01.2012

irinacaterina

0

369

08 Mar 2012, 14:30

irinacaterina Vezi ultimul mesaj

Puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Vorbeste cu altii!
Ultimele 50 de mesaje

Noul cod civil sau vechiul cod civil ? - Scris de veronica12 in Civil la 30 Sep, 20:45
Decizie civila Tribunal Suprem ! - Scris de Silviu in Civil la 30 Sep, 18:29
Nu pot evacua imobilul adjudecat - Scris de Silviu in Executare silita la 30 Sep, 00:53
drepturi parintesti - Scris de Silviu in Consulta un avocat la 30 Sep, 00:39
vanzare teren cu chitanta detaliata - Scris de Silviu in Civil la 30 Sep, 00:36
o rugaminte pt o hit CEDO - Scris de Silviu in CEDO la 29 Sep, 20:30
Acuzata pe nedrept - Scris de Silviu in Civil la 29 Sep, 11:03
Dreptul la parte din casa - Scris de Silviu in Consulta un avocat la 29 Sep, 10:52
somatie executor judecatoresc - Scris de Silviu in Consulta un avocat la 27 Sep, 18:40
infractiunea de fals, anulare inscrisuri - Scris de sfera in Penal la 26 Sep, 21:20
am nevoie de un sfat - Scris de Silviu in Consulta un avocat la 26 Sep, 20:07
probabil o incalcare a dreptululi de proprietate - Scris de Silviu in Consulta un avocat la 26 Sep, 20:05
Vreau sa dau in judecata o firma - Scris de Silviu in Comercial la 26 Sep, 20:00
Accident rutier - Scris de Silviu in Consulta un avocat la 26 Sep, 19:56
Probleme cu constructorul - Scris de Silviu in Contencios Administrativ la 26 Sep, 19:51
hotarare de divort - Scris de Silviu in Familiei la 26 Sep, 19:50
PFA - Scris de Silviu in Drept Societar la 26 Sep, 19:49
adeverinta sporuri - Scris de Silviu in Lichidare - Reorganizare la 26 Sep, 19:48
concediul - Scris de Constantina in Muncii la 26 Sep, 14:11
Tata pentru copil - Scris de AncaAncuta in Familiei la 26 Sep, 14:04
avem dreptul la ajutor familial? - Scris de rodica000 in Familiei la 26 Sep, 13:39
tva - Scris de blade in Drept Societar la 26 Sep, 12:47
Legea amnistierii mamelor - Scris de Butterfly in Familiei la 26 Sep, 12:38
Gravida fara un loc de munca - Scris de JustMe in Muncii la 26 Sep, 12:12
executare silita - achitare in rate a debitului - Scris de Silviu in Consulta un avocat la 26 Sep, 08:28
Operatorul de la Call-Center ma urmareste - Scris de Vizitator in Penal la 25 Sep, 20:53
divort - Scris de Silviu in Familiei la 25 Sep, 16:20
Credit in franci elvetieni - Scris de Silviu in Civil la 25 Sep, 16:14
Acte pentru casatorie - Scris de Silviu in Consulta un avocat la 24 Sep, 20:44
admitere liceu - Scris de adi81 in Civil la 24 Sep, 16:00
Solicitare consiliere - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 24 Sep, 15:41
Executare Silita Eos Ksi - Scris de Vizitator in Executare silita la 24 Sep, 15:29
Pot deveni avocat fara examen de intrare in Barou? - Scris de Vizitator in BAROU la 24 Sep, 13:59
Kruk - executare silita - Scris de Vizitator in Executare silita la 24 Sep, 09:00
Auto cu probleme la inmatriculare - Scris de Silviu in Civil la 24 Sep, 07:33
Despre Legea 18, Legea Lupu.... - Scris de andreiandrei in Succesiuni la 23 Sep, 12:17
partaj judiciar repunere pe rol - Scris de C_A_Coltuc in Consulta un avocat la 22 Sep, 16:53
acces pe proprietate cf art 622 cod civil - Scris de Silviu in Consulta un avocat la 22 Sep, 10:33
Pensie intretinere: executare in natura? - Scris de Silviu in Familiei la 22 Sep, 10:31
Pensie Alimentara - Scris de Silviu in Consulta un avocat la 22 Sep, 10:30
Contract de donatie - Scris de Silviu in Procedura Civila la 22 Sep, 10:28
Vanzare apartament cu schita/releveul gresita - Scris de Silviu in Civil la 22 Sep, 10:25
pensiealmentare - Scris de Silviu in Consulta un avocat la 22 Sep, 10:24
Copie sentinta civila nedefinitiva - Scris de Silviu in Procedura Civila la 22 Sep, 10:10
Imposibilitate de plata credit - Scris de Leon Carmen in Executare silita la 20 Sep, 19:28
custodie bebe de 10 luni - Scris de Leon Carmen in Familiei la 19 Sep, 19:55
pensie alimentara - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 19 Sep, 12:36
Executare silita - cand se prescrie datoria? - Scris de C_A_Coltuc in Consulta un avocat la 18 Sep, 13:42
apartament - Scris de Mares in Succesiuni la 17 Sep, 22:08
acces la drumul national - Scris de Vizitator in Civil la 17 Sep, 16:52
s
u
s
s
t
o
p
j
o
s