Avocatura

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje/3977 afisari ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 10 Apr 2011, 20:27 
Curios
Curios

Buna ziua.Am si eu nevoie de un sfat legat de cum ar trebui facut un contract de vanzare cumparare daca se poate.
Problema este in felul urmator :Bunica din partea mamei mele vrea sa faca contract de vanzare cumparare cu mama mea pe casa pe care o detine dar vrea o clauza in contract pentru a nu putea fi dati afara pe tot restul veti din casa,ea si unchiul meu .Bunica mea are 3 copii,mama mea un unchi care locuieste cu bunica si o fata care este plecata din tara de mai bine de 10ani.mentionez ca bunicul a decedat acum 6 ani si sa facut sucesiunea si in prezent contractul este pe numele bunici(mama mea si unchiul au cedat la succesiune partea lor bunici iar partea celeilalte fice a revenit tot bunici prin neprezentare la succesiune).in prezent bunica sa hotarat sa lase mamei mele casa si au fost la un notar pentru a se interesa si acel notar ia sfatuit in urmatorul fel :sa faca contract de vanzare cumparare pe valoare minima pentru zona unde este casa adica in jur de 40.000 RON si sa bage in contract si clauza de intretinere pentu bunica si unchi.mai mentionez ca tot ajutorul de care au avut nevoie bunici si unchiul meu dea lungul vremi a venit numai de la parinti mei si de la mine in special de vreo cativa ani in coace bunica a tot avut probleme de sanatate si ajutorul a venit tot de la parinti mei ;cealalta fica nu a venit nici macar la inmormantarea bunicului dar nici cad era aproape sa moara bunica acum vreo 2ani .in prezent bunica sia mai revenit .Credeti ca e nevoie de un certificat medical ca este in toata puterea facultatilor mintaale cutoate ca problemele de sanatate au fost altele decat cele legate de cap ?
Intrebarea este daca va pute fi atacat acest contract de catre cealalta fica dupa moartea bunici ?Daca lar ataca ar avea castig ?Credeti ca ar fi mai bine sa se bage ca si clauza in contractul de vanzare cumparare uz viager in locul intretineri pentru a nu arart contractul ca o donatie mascaata ?Sau ce sar putea face ca acel contract de vanzare cumparare pe care il vor incheia sa nu poata fi atacat.Mentionez ca ei nu au pretentia de a se trece in contract intretinere pentu ca ei sunt constienti ca vor fi ajutati daca au nevoie de ajutor ci vor o siguranta de a nu fi dati afara.Mai mentionez ca parinti mei nu locuiesc cu bunici ci eu locuiesc acolo si am renovat aproape in intregime acea casa si nu as vrea peste cativa ani sa vina cealalta fica a bunici si sa-si ceara dreptul ei atata vreme cat bunici nu au avut nici un ajutor din partea ei cand au avut nevoie si nu a cheltuit nici un ban pt renovarea casei.
VA MULTUMESC ANTICIPAT PENTRU RASPUNS SI SPER SA NU VA FI PLICTISIT CU POVESTEA MEA .

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Apr 2011, 08:42 
Membru Junior
Membru Junior

In primul rand ar putea fi o problema neparticiparea fiicei din strainatate la succesiunea dupa tata. Succesiunea se face in prezenta tuturor mostenitorilor. A trimis vreun act legalizat cum ca renunta la mostenire? Daca nu ar putea ataca in instanta certificatul de mostenitor cerand anularea lui, motivand ca nu a fost anuntata de dezbaterea succesiunii.
In ceea ce priveste cealalta problema cu vanzarea, se poate face un contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere. Este cel mai sigur. Pentru si mai multa siguranta, pentru a nu putea fi atacat ulterior, puteti sa mergeti cu bunica la un medic sa constate ca este in deplinatatea facultatilor mentale. La incheierea acestui tip de contract bunica are drept de uzufruct viager, pana la deces, drept care este mentionat in cartea funciara a imobilului si care, dupa decesul bunicii, la solicitarea mamei, care este cumparator se radiaza.
Sper ca v-am lamurit cat de cat.
PASTE FERICIT

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC + 2

Subiecte similare
 Subiecte   Autor   Răspunsuri   Vizualizări   Ultimul mesaj 
Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. contract de vinzare cumparare cu clauza

lola liliana

1

1068

11 Iul 2013, 11:51

denominatus Vezi ultimul mesaj

Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. Contract de Vanzare Cumparare

Vizitator

0

166

14 Aug 2012, 19:07

Vizitator Vezi ultimul mesaj

Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. contract de vanzare cumparare

ali

3

215

10 Sep 2012, 12:18

decalex Vezi ultimul mesaj

Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. contract de vanzare cumparare

marusca1

1

217

06 Iun 2013, 22:42

Geanina Drian Vezi ultimul mesaj

Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. Contract vanzare cumparare

st1000

0

172

23 Iul 2013, 12:36

st1000 Vezi ultimul mesaj

Puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Vorbeste cu altii!
Ultimele 50 de mesaje

Expertiza grafologica - Scris de Sandu N in Penal la 18 Dec, 14:43
recunoasterea hotararilor dintr-un stat membru - Scris de isabela in Familiei la 18 Dec, 14:18
protectie persoana cu dizabilitate - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 18 Dec, 10:24
executare silita - Scris de tuicani in Consulta un avocat la 18 Dec, 06:16
VREAU UN SFAT! - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 18 Dec, 03:06
recuperare onorar - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 18 Dec, 00:21
furt - Scris de andreicristi in Penal la 17 Dec, 23:56
talharie calificata - Scris de diana0000 in Procedura Penala la 17 Dec, 19:26
executare - Scris de tincuta in Consulta un avocat la 17 Dec, 18:52
Hotarari judecatoresti - Scris de Profesor in Ce v-ar mai interesa? la 17 Dec, 17:47
Formular A1 - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 17 Dec, 15:39
plata cheltuieli judecatoresti - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 17 Dec, 14:46
Re: sau folosit de numele meu pentru a da tepe - Scris de gabi87 in Consulta un avocat la 17 Dec, 13:34
amenda - Scris de casandra in Consulta un avocat la 17 Dec, 12:43
comision agentie - Scris de darian in Civil la 17 Dec, 05:33
Litigiu vecini - Scris de Bianka in Consulta un avocat la 16 Dec, 22:56
drepturi salariale invatamant - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 16 Dec, 19:58
credit/succesiune - Scris de Vik in Consulta un avocat la 16 Dec, 19:21
comision datorat - Scris de darian in Comercial la 16 Dec, 09:51
Antecedente penale/perioda de proba - Scris de Danu in BAROU la 16 Dec, 02:24
cumparare apartament probleme cu agentia - Scris de darian in Comercial la 15 Dec, 20:34
Conducere cu permis suspendat - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 15 Dec, 14:53
contract de vanzare cumparare si succesiune nedezbatuta - Scris de val14 in Succesiuni la 15 Dec, 13:53
Executare silita - Scris de ABaConsulting in Consulta un avocat la 15 Dec, 11:24
actul aditional - Scris de ABAConsulting in Consulta un avocat la 15 Dec, 11:21
poprire pe salariu - Scris de VASILEnicu in Executare silita la 14 Dec, 23:53
somatie imobiliara - Scris de maris331 in Executare silita la 14 Dec, 23:29
Tratament diferentiat al angajatorului - Scris de Vizitator in Muncii la 13 Dec, 14:08
Executarea este perimata? - Scris de vizitator 1 in Executare silita la 13 Dec, 10:20
custodie - Scris de Leon Carmen in Consulta un avocat la 13 Dec, 09:18
PRET ACHIZITIE VICIAT DE CATRE DEZVOLTATORUL IMOBILIAR - Scris de Adrian ION in Civil la 12 Dec, 20:17
partaj - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 12 Dec, 19:12
actul aditional - Scris de ady in Consulta un avocat la 12 Dec, 15:16
Numere roșii expirate - Scris de ionutromania in Penal la 12 Dec, 14:05
buna ziua - Scris de gabi87 in Consulta un avocat la 12 Dec, 13:21
comenzi onlline neonorate - Scris de Mihaela200004 in Divagatii la 12 Dec, 13:10
Succesiune datorii - Scris de Reyek in Consulta un avocat la 12 Dec, 10:24
Plata pensie retroactiv - Scris de Pop in Consulta un avocat la 12 Dec, 09:28
permis - Scris de ionutromania in Penal la 11 Dec, 23:46
Alcoolemie dosar penal - Scris de kestor in Codul Rutier si dreptul transporturilor la 11 Dec, 22:46
Incuviintare executare silita - Scris de Vizitator in Executare silita la 11 Dec, 18:54
executare silita iarna, schimbare executor - Scris de Vizitator in Executare silita la 11 Dec, 18:47
daune materiale - Scris de mihaela003 in CEDO la 11 Dec, 13:48
custodie - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 11 Dec, 11:33
Evacuare chirias rau platnic - Scris de reallifehunter in Civil la 11 Dec, 11:24
Intrebare crima organizata - Scris de intrebariavocatura in Noul Cod Penal la 10 Dec, 21:38
Copil minor incredintat tatalui - Scris de nicoletad in Familiei la 10 Dec, 19:46
Buna ziua - Scris de Adrian Adi in Civil la 10 Dec, 14:22
Luare in calcul la pensie a programului prelungit - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 10 Dec, 13:41
sunt acuzat de furt - Scris de Cosmin179 in Penal la 10 Dec, 09:19
s
u
s
s
t
o
p
j
o
s
  • alegi un avocat