Avocatura

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje/1789 afisari ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 13 Apr 2012, 12:03 
Membru nou
Membru nou

Buna ziua,

Pe data de 04.04.2012, mi-a fost ceruta legitimatia de calatorie pe o linie de tramvai, insa mi-am dat seama ca nu am la mine cardul electronic. La acea data aveam abonament valabil pe toate liniile, dar l-am uitat acasa, astfel mi s-a intocmit un proces verbal.

Vreau sa va intreb daca am formulat corect plangerea impotriva PV, deoarece nu posed cunostinte solide in acest domeniu:

DOMNULE PRESEDINTE,

Subsemnatul(a) ............, domiciliat(a) in ...................

Formulez:
PLANGERE CONTRAVENTIONALA

impotriva procesului-verbal de constatare a contraventiilor nr. ...... din 04.04.2012 incheiat de ............ in calitate de controlor bilete, in baza legitimatiei nr. .... eliberata de R.A.T.B., prin care am fost sancţionat pentru fapta prevazută de art. 7 punctul a / H.C.G.M.B. nr.156/2001, modificata prin H.C.G.M.B. nr. 267/2003 si H.C.G.M.B. nr. 71/2006, respectiv prin aplicarea amenzii contraventionale de 100lei. Va rog sa admiteti aceasta plangere si sa anulati procesul-verbal de constatare a contraventiilor prin care mi s-a aplicat amenda in suma de 100 lei.

Motivele plangerii:

In fapt, prin procesul-verbal enuntat, am fost sanctionat(a) cu 100 lei amenda, retinandu-se in seama mea faptul ca am calatorit fara bilet.
Consider ca sanctiunea care mi s-a aplicat este nelegala si netemeinica pentru ca am abonament nominal valabil pe toate liniile, ca dovada anexez o copie a cardului electronic si a bonului fiscal. Nu pot fi sanctionat deoarece am platit taxa aferenta serviciului de transport, insa la momentul sanctionarii nu am putut face dovada din motive obiective. Acest lucru nu inseamna insa ca nu am respectat dispozitiile legale.

De aceea, cer admiterea plangerii si anularea procesului-verbal atacat.
In drept, imi intemeiez plangerea pe dispozitiile H.C.G.M.B. nr. 156/2001, modificata prin H.C.G.M.B. nr. 267/2003 si H.C.G.M.B. nr. 71/2006, art. 7 punctul a.
Dovada o fac cu BON FISCAL si CARD ELECTRONIC.
Anexez procesul verbal a carui anulare o cer.

Va multumesc anticipat!

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 08 Dec 2013, 22:40 
ai mai rezolvat ceva? sunt in aceeasi situatie si nu stiu daca se merita sa mai contest ceva. mersi!

Raportează acest mesaj
Sus

Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC + 2

Subiecte similare
 Subiecte   Autor   Răspunsuri   Vizualizări   Ultimul mesaj 
Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. impotriva procesului verbal rutier ma poate ajuta cineva?

viorel23

0

283

28 Mar 2011, 16:32

viorel23 Vezi ultimul mesaj

Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. se constata nulitatea procesului verbal

[ Du-te la paginaDu-te la pagina: 1, 2 ]

ciprybalea

28

919

21 Iun 2009, 19:57

Ionutz_b Vezi ultimul mesaj

Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. contestatie amenda ratb

lavi-lavi

3

1046

29 Oct 2013, 14:04

Silviu Vezi ultimul mesaj

Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. Amenda RATB=exces de zel

Costin_Alex

0

656

06 Mai 2010, 16:59

Costin_Alex Vezi ultimul mesaj

Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. Contestare amenda RATB

Alex I

0

963

22 Mar 2013, 16:58

Alex I Vezi ultimul mesaj

Puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Vorbeste cu altii!
Ultimele 50 de mesaje

executare silita - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 30 Oct, 15:35
Promisiune,Furt si Refuz de a incheia contractul de vanzare - Scris de Ella21 in Comercial la 30 Oct, 13:36
PROBLEME CU CEI DE LA ORANGE - Scris de Silviu in Alte discutii la 29 Oct, 23:14
Accident - Scris de Silviu in Penal la 29 Oct, 23:09
Retrocedare teren agricol - Scris de sfera in Procedura Civila la 29 Oct, 19:40
Cerere redeschidere proces - Scris de sfera in Procedura Civila la 29 Oct, 19:29
Sume incasate necuvenit. - Scris de PopaAndrei in Procedura Civila la 29 Oct, 19:15
Lipsa CNP - Scris de xyzZ in Contencios Administrativ la 29 Oct, 19:03
Reluare activitate dupa concediul de crestere copil - Scris de C_A_Coltuc in Consulta un avocat la 29 Oct, 16:12
ridicare sechestyru - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 29 Oct, 16:04
pensie alimentara - Scris de Silviu in Divagatii la 28 Oct, 22:45
proces de uzucapiune - Scris de Silviu in Civil la 28 Oct, 15:03
Probleme cu contractul la o firma de telefonie mobila - Scris de Silviu in Procedura Civila la 28 Oct, 14:59
ACCIDENT RUTIER CU VICTIMA - Scris de Silviu in Procedura Penala la 28 Oct, 14:58
executare eos romania - Scris de COCOLINO in Consulta un avocat la 28 Oct, 12:01
VAND CARTI DE DREPT - vechi Dongoroz, Tanoviceanu - Scris de crisgeo in Barfe la 27 Oct, 16:48
Amenda pentru zgomot in apartament - Scris de Flor in Consulta un avocat la 27 Oct, 15:20
Mostenirea rezervei succesorale - Scris de leonardo in Succesiuni la 27 Oct, 10:38
actiune instanta pentru rectificare de coordonate cadastrale - Scris de SLC in Consulta un avocat la 25 Oct, 20:32
termen prescris - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 25 Oct, 14:30
Acte pentru casatorie - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 24 Oct, 21:38
Cum scap de executare silita in cazul meu. - Scris de Alex005 in Executare silita la 24 Oct, 15:00
Prescriptia creditului - Scris de focus in Executare silita la 24 Oct, 11:12
probleme cu transgaz in legatura cu conducta de gaz metan - Scris de Av. Aura Ivan in Consulta un avocat la 24 Oct, 11:05
retrocedari - Scris de Av. Aura Ivan in Consulta un avocat la 24 Oct, 11:01
recuperare imprumut - Scris de Av. Aura Ivan in Consulta un avocat la 24 Oct, 10:49
banca nu doreste sa-mi spuna daca am datorie - Scris de Av. Aura Ivan in Executare silita la 24 Oct, 10:47
Nu pot evacua imobilul adjudecat - Scris de Av. Aura Ivan in Executare silita la 24 Oct, 10:39
Kruk - executare silita - Scris de Av. Aura Ivan in Executare silita la 24 Oct, 10:28
drepturi salariale - Scris de Av. Aura Ivan in Executare silita la 24 Oct, 10:22
somatie executare silita - Scris de Av. Aura Ivan in Executare silita la 24 Oct, 10:07
CREDITE BANCARE - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 23 Oct, 22:36
obligatia de a semna un proces verbal (obligatia de a face) - Scris de Silviu in Consulta un avocat la 23 Oct, 22:36
Imi inchide usa - Scris de Silviu in Familiei la 23 Oct, 22:33
Alcoolemie - Scris de Silviu in Consulta un avocat la 23 Oct, 20:10
program vizitare si un sfat in plus - Scris de drepturi egale in Familiei la 23 Oct, 18:19
Cotestatie la executare - Scris de andreeacorina in Consulta un avocat la 23 Oct, 15:36
recuperare bani - Scris de Silviu in Consulta un avocat la 23 Oct, 15:31
Inscriere in CF, deschiderea mostenirii - Scris de leonardo in Succesiuni la 22 Oct, 20:19
recuperare creanta prin compensare Dosar 2259/121/2014 - Scris de Leon Carmen in Consulta un avocat la 22 Oct, 18:58
reprezentare instanta - Scris de matius cta in Civil la 22 Oct, 16:48
Instintare Executare Silita SC EOS KSI - Scris de keloo in Executare silita la 22 Oct, 14:13
refuz de acceptare reziliere contract de reprezentare - Scris de polixenia in Consulta un avocat la 22 Oct, 12:37
Respingerea dosarului de pensionare de catre CJPNeamt - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 22 Oct, 12:33
rugaminte - Scris de Silviu in Noul Cod Penal la 21 Oct, 21:44
Dosar ANRP - Scris de cipelinio in Alte discutii la 21 Oct, 14:05
vanzare teren cu chitanta detaliata - Scris de Silviu in Civil la 21 Oct, 12:51
cumparare teren cu chitanta de mina - Scris de Vizitator in Civil la 21 Oct, 12:45
Tentativa furt ITALIA - Scris de Silviu in Barfe la 20 Oct, 22:20
adeverinta de vechime - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 20 Oct, 19:25
s
u
s
s
t
o
p
j
o
s
  • alegi un avocat
  • te intalnesti cu un avocat