Avocatura
PENTRU AVOCATI:
construieste-ti afacerea

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje/1492 afisari ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 05 Mar 2007, 18:52 
Membru activ

Am si eu o problema.
Un client, director la un SA este cercetat (sub forma actelor premergatoare) de catre Politie. I se solicita, printr-o adresa cu numar din 6 cifre (numar de Politie evident), sa depuna numeroase acte cu caracter comercial (privat) ce vizeaza relatia contractuala cu un alt SA. Precizez - ambele firme private, nici una nu s-a plans de nimic. Omul, de buna credinta, depune toate actele. Apoi, vazand ca nu se intampla nimic, se gandeste sa se duca la un avocat.
Avocatul (adica eu), ma revolt foarte pentru ca nu am numar unic (x/P/2007), stiind ca exista sistem de numerotare unic, aflu apoi ca dosarul nu figureaza la nici un parchet (local, judetean, de curte, DIICOT sau DNA), iar cercetarile au fost facute de catre un agent, care nu are calitatea de "ofiter de politie judiciara".
Vi se pare normal?
Sau cineva a dorit obtinerea de informatii vizand activitatea celor 2 firme si conditiile contractuale (mediul concurential in domeniu e acerb) si s-a gandit ca n-ar fi rau sa le afle sub umbrela "actelor premergatoare"?
Ce credeti?

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 05 Mar 2007, 21:22 
Membru senior
Membru senior

1. nr.dosarului penal de la politie difera de cel da la parchet.
in mod normal agentul la care se afla trebuie sa-ti spuna ce nr. de parchet are dosarul -dan trebuie sa-l intrebi :mrgreen: -;

2. in faza actelor premergatoare in dosar poate lucra fara probleme si un agent.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Mar 2007, 00:10 
Membru activ
Membru activ

Cand plangerea penala depusa la politie este repartizata ordinii publice, este denumita PETITIE, in urma cercetarilor prealabile se constata daca fapta exista. Solutia data se comunica partilor. Daca se ajunge la concluzia ca fapta exista de abia atunci dosarul va primi numar penal respectiv nr. unic de inregistrare.

Acest explicatii mi le-a dat d-ul secretar de la (O.P.) politie.

Cred ca te poti interesa si tu la secretariat indicand numelele sau denumirea faptuitorului.

Si petitia depusa de mine a fost solutionata prima data (nefavorabil) de catre sectoristul de cartier printr-un RAPORT. Bineanteles ca acesta solutie este atacabila.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Mar 2007, 02:03 
Membru activ

Nu este vorba de o petitie sau plangere ca vecinul face scandal.
Sa explic: printr-o adresa de la Politie mi se solicita sa depun o serie de acte (contracte comerciale, facturi, avize plus date despre persoanele care lucreaza in firma). Trimit un raspuns: in ce calitate mi le solicitati? Mi se zice clar: in calitate de faptuitor, sunteti cercetat pentru savarsirea infractiunii de inselaciune, prev de 215 al 1,3 in faza actelor premergatoare. Ca temei de drept mi se invoca art 96, 97 si 100(!!! - vizeaza perchezitia) din Cpp.
Contractele comerciale solicitate au valori peste 1 mil Euro/an.
Totodata, prin adresa mi se comunica ca partea prejudiciata este co-contractantul.
Pe cale de consecinta, intreb co-contractantul daca se simte prejudiciat. Raspunde ca nu si vrea in continuare sa lucreze cu mine, ca-i aduc profit lunar de 400.000 Euro.
Si nu-i mana concurentei? Sau, sa fiu mai eufemistica, a "grupurilor de interese"?
Chiar crede cineva ca un agent face asa ceva de capul lui? Fara indrumare?

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Mar 2007, 12:50 
Membru activ
Membru activ

Poate partenerul de afacere, in relatiile sale cu alti comercianti, a savarsit aceasta fapta si atunci partea vatamata face plangere impotriva unuia dintre patroni, in special a celui pe care il reprezinti deoarece el il deserveste cu marfa pe co-contractant. Oricum, ceva nu este in regula, vrea sa va strice afacerea.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Mar 2007, 00:16 
Membru senior
Membru senior

Stiu ca la parchet trb dus dosarul pt nr unic "in cel mai scurt timp"
Nici aici nu mai retin articolul si unde e prev , dar sigur e asa.
Oricum, in unele dosare eu am dat nr unic dupa 2 luni.
Nu sunt nule actele daca dosarul nu are nr unic.
Daca nu predai documentele, exista si ridicarea silita.
Si cred ca mergi prea departe cu concurenta&stuff.
P.S:Exista si agenti care fac parte din Politia Judiciara. :wink:

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Mar 2007, 20:12 
Membru activ
Membru activ

uite ca va scot din ceata,cine face dosare stie cel mai bine
-daca nu are nr unic de la parchet,nu se numeste dosarn
-daca plingerea este adresata politie,aceasta o inainteaza la parchet in 3 zile;
-politia nu da numere de dosare penale,cele existente cu 5-6 numere sunt nr de inregistare pentru statistica politiei.n
-acte premergatoare se fac numai sub nr unic de la parchet.
-agentii de politie fac dosare penale la fel ca si ofiterii de politie,criteriul principal fiind dificultatea si complexitatea.
-stabilirea caracterului penal al plingerilor o face numai comnadantul si nu vre-o secretara amarita.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Mar 2007, 20:36 
Respectele mele, domnsef!

Raportează acest mesaj
Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Mar 2007, 21:23 
Membru activ

Multumesc mult :floare:
Intre timp, am fost si eu sa vad care e treaba, am aflat ca dosarul are numar unic (dar nu l-au folosit), am vorbit si cu procurorul care supravegheaza urmarirea penala si m-am mai calmat.
Nu o iau razna cand spun de concurenta, pentru ca am aflat "de de se fac cercetari" si sunt invinuit: - pt ca nu as fi respectat clauzele contractuale (!) dintr-un contract comercial incheiat intre doua firme private. Si exista "sesizare din oficiu". Cu tot respectul, cand am incercat (pe bune) sa explic domnilor politisti cum sta treaba cu relativitatea efectelor contractului si cu opozabilitatea, ca este un "fapt juridic" si nu "act", ca atat timp cat co-contractantul nu se sesizeaza nu am ce discuta despre incalcarea clauzelor, s-au uitat la mine lung si mi-au spus ca, citez : "ce, domnisoara, ai venit aici sa ne tii lectii de drept"?
Asa ca acum astept si petitionez intens.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2

Subiecte similare
 Subiecte   Autor   Răspunsuri   Vizualizări   Ultimul mesaj 
Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. politie <0> parchet

dusterXXX

4

405

15 Mai 2009, 12:27

luc4s Vezi ultimul mesaj

Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. Dosar penal pentru injurii

paulsterescu

4

1010

30 Iun 2011, 21:30

paulica80 Vezi ultimul mesaj

Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. Dosar penal pentru numere provizorii expirate

danutzella

14

7287

03 Sep 2013, 09:37

Gaby BBB Vezi ultimul mesaj

Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. dosar penal pentru lovire ca politia nu isi face datoria

mocanufaan

8

1552

13 Dec 2009, 19:32

chitaristul Vezi ultimul mesaj

Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. Nu m-am prezentat la Parchet

maranta

1

169

21 Iul 2012, 00:43

gavril Vezi ultimul mesaj

Puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Vorbeste cu altii!
Ultimele 50 de mesaje

Pensie intretinere: executare in natura? - Scris de Camelia N in Familiei la 17 Sep, 19:16
acces pe proprietate cf art 622 cod civil - Scris de andra 14 in Consulta un avocat la 17 Sep, 18:12
acces la drumul national - Scris de Vizitator in Civil la 17 Sep, 16:52
custodie bebe de 10 luni - Scris de nicoleta n in Familiei la 17 Sep, 10:59
infractiunea de fals, anulare inscrisuri - Scris de sfera in Penal la 16 Sep, 19:46
pensie alimentara - Scris de johei in Familiei la 16 Sep, 11:51
Relatie intre un major si o minora - Scris de johei in Familiei la 16 Sep, 11:50
Divort - Scris de johei in Familiei la 16 Sep, 11:46
incetare CIM, art 31, alin 3, pe durata stimulent insertie - Scris de steluta_ichimescu in Consulta un avocat la 16 Sep, 10:13
Abuz de increde - minor - Scris de Danut in Penal la 15 Sep, 22:21
propiripe salariu sau pe cont - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 15 Sep, 20:34
INDICATOR RUTIER DEGRADAT - Scris de Silviu in Divagatii la 15 Sep, 17:41
suspendare la executare - Scris de Silviu in Executare silita la 15 Sep, 17:40
Vreau sa plec de acasa - Scris de Silviu in Consulta un avocat la 14 Sep, 23:32
Ajutor!sunt foarte speriata!!Am furat din Kaufland Germania - Scris de Dan Romanu in Procedura Penala la 14 Sep, 23:08
Imposibilitate de plata credit - Scris de Vizitator in Executare silita la 14 Sep, 22:39
nerespectare hotarare judecatoreasca - Scris de gagea in Penal la 14 Sep, 12:50
Romtelecom - Scris de Nicicum in Civil la 13 Sep, 23:29
datorii neplatite la cet - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 13 Sep, 22:28
luare in spatiu (pentru buletin) - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 13 Sep, 21:55
declaratie falsa de deces - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 13 Sep, 21:49
Bun comun sau bun propriu? - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 13 Sep, 21:45
Ingrijire batran - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 13 Sep, 21:19
ACORDAREA GRUPEI 1 DE MUNCA LA CFR - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 13 Sep, 15:47
Anulare contract vanzare cumparare pentru pret lezionar? - Scris de andipop77777 in Civil la 12 Sep, 17:14
Nu am voie sa ma debransez - Scris de C_A_Coltuc in Consulta un avocat la 12 Sep, 17:03
succesiune - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 11 Sep, 05:38
gesturi obscene - Scris de Silviu in Drept Comunitar la 10 Sep, 21:57
practica executorul judecatoresc - Scris de dorin023 in Executare silita la 10 Sep, 17:29
O facultate de drept buna? - Scris de luciansimion in Barfe la 10 Sep, 14:01
Padure - Scris de mimi miha in Penal la 10 Sep, 12:57
Dizolvare -societatea nu a depus, timp de 3 ani consecutivi - Scris de MariusH in Comercial la 9 Sep, 23:16
Inactivitate fiscala - Scris de Nick2006 in Drept Societar la 9 Sep, 21:41
Teren cumparat cu chitanta de mana - Scris de ramona 78 in Civil la 9 Sep, 18:34
SCCESIUNE - Scris de Vizitator in Practica notariala la 9 Sep, 10:20
Executare silita - cand se prescrie datoria? - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 9 Sep, 10:10
Autoturism vandut la licitatie de ANAF - Scris de Vizitator in Executare silita la 9 Sep, 09:55
Succesiune dupa bunici - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 9 Sep, 09:37
ingradirea dreptului la proprietate - Scris de ANGELICA in Codul Rutier si dreptul transporturilor la 8 Sep, 18:11
Cum obtin autorizatie constructie pentru o casa construita? - Scris de C_A_Coltuc in Consulta un avocat la 8 Sep, 10:16
Notificare de evacuare fara sentinta judecatoreasca - Scris de Vio in Consulta un avocat la 6 Sep, 16:49
Uzufruct viager - Scris de Leon Carmen in Civil la 6 Sep, 13:15
intravenient fortat -cheltuieli judecata - Scris de amelialg in Procedura Civila la 4 Sep, 16:47
neplata salariului de 2 luni - Scris de georgengf in Muncii la 4 Sep, 16:24
neacordarea dreptului la jumatate din uscatoria blocului - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 4 Sep, 15:05
executare silita - Scris de Vizitator in Procedura Civila la 4 Sep, 14:57
Cheltuieli deductibile - Scris de Flow in Contabilitate la 4 Sep, 13:35
Arhiva Titluri Proprietate - Scris de georgemoto in Succesiuni la 3 Sep, 13:38
mostenire-succesiune - Scris de Silviu in Consulta un avocat la 3 Sep, 10:47
Suport - Scris de Silviu in Consulta un avocat la 3 Sep, 10:46
s
u
s
s
t
o
p
j
o
s
  • alegi un avocat
  • te intalnesti cu un avocat
  • semnezi cu un avocat
  • Cauta un avocat
    Dupa nume:
    Dupa cabinet:
    DOCUMENTE UTILE
    Timbru de mediu
    Dobanda legala
    Taxa judiciara de timbru
    Cunoaste-ti problema
    Penal
    Civil
    Comercial
    Proprietate Intelectuala
    Contencios administrativ si fiscal
    Litigii de munca
    Minori si familie
    Asigurari sociale
    Faliment - procedura insolventei
    Drept maritim si fluvial
    CEDO
    Utilizatori online:
    administrator, romcos, teodor, Cristian Vladu, 36 utilizatori neinregistrati
    Cautari frecvente: