Avocatura
PENTRU AVOCATI:
construieste-ti afacerea

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje/8163 afisari ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: model cerere
MesajScris: 30 Noi 2005, 11:04 
Trebuie sa cer indreptarea unei erori materiale a unei hotarari, nu stiu exact cum sa formulez cererea si ce documente trebuie sa anexez. Este nevoie de imputernicire din partea firmei ?
Va rog sa imi dati sfaturi si amanunte, multumesc!

Raportează acest mesaj
Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 30 Noi 2005, 11:20 
Membru activ
Membru activ

Domnule Presedinte,
Subsemnatul _________, in calitate de _________ (reclamant sau, dupa caz, parat, intervenient, apelant, recurent, contestator, revizuient, intimat) in dosarul nr. _____/____ al acestei instante, solutionat prin __________ (sentinta civila sau, dupa caz, decizia civila) nr. _____/____, va rog sa dispuneti
Indreptarea erorilor materiale
strecurate in aceasta hotarare, constand in _________
Motivele cererii sunt urmatoarele:
Motivele de fapt: _________
Temeiul de drept: Imi intemeiez cererea pe dispozitiile art. 281 C. proc. civ.

Semnatura,

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 30 Noi 2005, 11:26 
Multumesc frumos Atx, am calitatea de reclamant, trebuie sa anexez imputernicire?

Raportează acest mesaj
Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 30 Noi 2005, 11:47 
Membru activ
Membru activ

pai daca societatea a fost partea fa-o in numaele societatii prin tine ca si consilier juridic si depune si o delegatie.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 15 Dec 2005, 18:53 
As avea si eu nevoie de un model de cerere pentru retragerea certificatului de casatorie dintr-un dosar, proces de divort care este suspendat pentru neprezentarea partilor. Va rog mult de tot daca se poate, este destul de urgent. Nu stiu cui trebuie adresat ( formularea ) , cum trebuie motivat, etc.

Multumesc anticipat !

Raportează acest mesaj
Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 15 Dec 2005, 21:02 
Membru senior
Membru senior

Fratilor, s-au reintrodus formulele din dreptul roman in dreptul romanesc si io nu stiu? ce atata fuss cu formule si modele?

de cand am colculator am uitat tabla inmultirii.
de cand am carti cu modele am uitat sa fac o cerere.
de cand am buletin am uitat cum ma cheama.

pai hai sa vedem... catre cine poti face cererea???
cred ca numai catre "domnule presedinte"
ce tre sa scrie sus?
instanta, dosarul, termenul ( suspendat zici?)

cine esti?
subsemnatul
in ce calitate zici?
in calitate de ....
pe cine reprezinti? (daca e cazul)
ce calitate are omul in dosar?
ce vrei?
de ce vrei? (la ce-ti trebuie?)

temei de drept? :grin: dreptul de proprietate asupra inscrisurilor lasate in depozit voluntar la dosarul instantei :grin:

semnezi?
pui data?
spui la care domnule presedinte te gandesti?

unn se depun cererile?

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 15 Dec 2005, 21:09 
Ti-ar fi fost extrem de greu sa raspunzi pur si simplu la o intrebare...pura si simpla? Sau crezi ca nu este de domeniul evidentei ca unii e mai destepti ca altii?

:-P :-P :-P :-P :-P :-P

Raportează acest mesaj
Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 15 Dec 2005, 21:38 
@denominatus

sincer, nu ma asteptam la un raspuns atat de...hmmmm...."rautacios"

tot sincer, nu sunt de formatie avocat ( cred ca ar fi trist ca un avocat sa puna o astfel de intrebare, referitor la o cerere care, recunosc, teoretic ar trebui sa fie insignifiant de simpla )

da, problema este ca nu stiu carui presedinte trebuie sa ma adresez, nici daca acesta stie care este schema echivalenta a unui amarat de tranzistor ca un quadripol.

aproape am fost "tarat" in acest proces de divort, de femeia alaturi de care imi petrec amarata asta de viata. Un om care ajunge in acest stadiu dupa 17 ani de casnicie, este un om destul de nefericit, ca sa mai digere si lectiile unui... ma rog, mai mult de 28 ani nu va dau, din care ar trebui scazuti cei 7 de acasa.
Am cerut doar un ajutor, nu sunt familiarizat cu instantele si procesele, cu procedurile. Stiu doar numarul de dosar si stadiul in care se afla si ca, sotia mea are nevoie de certificat in original.

Ma poate ajuta cineva cu un simplu exemplu ?
Un simplu exemplu fara spiritualisme jignitoare ?
Va rog frumos si va multumesc anticipat !

Raportează acest mesaj
Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Dec 2005, 07:50 
Roberth, citeste atent ce a scris Denominatus, faci abstarctie de ce ti se pare ca nu ar interesa instanta si formulezi o simpla cerere catre judecatoria la care se afla dosarul vostru. Tanti de la registratura te mai indruma, daca ai omis ceva.

Daca nu te descurci, trimite-mi mesaj privat.

Raportează acest mesaj
Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Dec 2005, 08:45 
Pentru inceput, e bine sa mergi la arhiva judecatoriei si sa ceri dosarul; sa te convingi cu ochii tai ca certificatul in original este acolo. Iti notezi fila din dosar (adica nr. notat sus,in dreapata)

Catre Judecatoria&...&...&...&...&...&...

Domnului Presedinte

Referitor la Dosar nr&...&.../200..

Subsemnatul&...&...&...&...&...domiciliat in&...&...&...&...identificat cu&...&...&...&..., in calitate de parat (sau reclamant) in Dosarul nr&.../200&... al Judecatoriei&...&...&...&.... va rog sa dispuneti eliberarea catre subsemnatul a certificatului de casatorie seria&....nr&...., depus in original la dosarul sus mentionat, fila X., acest inscris urmand a fi inlocuit, pe cheltuiala mea, cu o copie legalizata de grefa instantei, in conditiile art.140 C.pr.civ.

Timbrez prezenta cu 0,8 RON taxa judiciara de timbru si 1500 lei( 0,15 RON) timbru judiciar.

(Eventual, formule de politete)

Numele si prenumele
Semnatura

Cu cererea (in 2 ex), mergi la Judecatorul de servici (ca sa ti-o vizeze) apoi la Registratura. Soliciti lamuriri de la respectivii pt. a afla cand ti se elibereaza documentul. Un exemplar al cererii cu nr. de inregistrare ,il pastrezi tu pentru a putea face dovada (in caz de incurcaturi)ca ai depus o astfel de cerere.

Deci, nu e o mare filozofie :lol:

Raportează acest mesaj
Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Dec 2005, 09:09 
Da Fuji, nu e mare filosofie, dar rusine sa imi fie!, nici prin cap nu mi-a trecut ca cererea trebuie timbrata. :oops:

Raportează acest mesaj
Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Dec 2005, 09:17 
Pai nici eu nu m-am gandit, in primul moment :oops: , dar m-am uitat la art.140 C.pr.civ si daca zice acolo copie legalizata de grefa instantei , inseamna ca tr. timbrata cererea pentru acea legalizare. Ca astia nu elibereaza nimic pe gratis :lol: decat daca esti norocos sau cunosti pe cine trebuie :lol:

Raportează acest mesaj
Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Dec 2005, 09:36 
Hihihi, acum intelegi tu Fuji de ce tot urez succes forumistilor care dau examen pe post maine? :mrgreen:

Cine stie, poate imi elibereaza ceva gratis....

Raportează acest mesaj
Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Dec 2005, 10:07 
Membru senior
Membru senior

@roberth

Greseala mea, aveti perfecta dreptate, tonul meu a fost deplasat. Scuzele de rigoare.
Sper ca modelul propus de Fuji v-a fost util.

Am presupus (in mod neintemeiat) ca sunteti un avocat stagiar care nu stie sa faca nimic daca nu-i dai mura in gura, si care nu pune mana pe carte sa afle, atunci cand nu stie.
Prin urmare, malitiozitatea, dupa cum vedeti, nu va era adresata dumneavoastra, asa ca sper sa nu va considerati jignit, nu a fost in intentia mea.

Asa cum am scris sub linie, mai bine-l ajuti pe om sa vada cum se gandeste ce se face, decat sa-i dai de-a gata ce e de facut.

Si sunt perfect de acord cu dumneavoastra, "cred ca ar fi trist ca un avocat sa puna o astfel de intrebare, referitor la o cerere care, recunosc, teoretic ar trebui sa fie insignifiant de simpla ".

Spre exemplu, ildi, care am convingerea (sper sa nu fie si aceasta gresita) ca profeseaza in domeniul dreptului, ne-a cerut sfatul despre cum trebuie sa arate o cerere de indreptare eroare materiala.
Care cerere, de o simplitate uimitoare, si in mare parte necontencioasa, este descrisa in cartile de specialitate, are sediul materiei in cpc, insa cred ca i-a fost lene sa caute si/sau sa-si puna mintea la contributie. Adica a vrut mura-n gura.
Ca despre o eventuala lipsa acuta de timp, observ ca are foarte mult timp liber. :)
Pe un alt forum legat de avocatura si stiintele dreptului, moderatorii au avut ideea de a-si avertiza forumarii ca acel forum nu este substitut de carte, de invatatura, iar parerile expuse aici nu reprezinta intotdeauna solutia corecta.

@ildi.
taxele de timbru se datoreaza anticipat. altfel.... :)
rubrica rushinica.
greseala recunoscuta e pe jumatate iertata si dublu pedepsita :grin:

1....

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Dec 2005, 11:40 
Imi e intr-adevar rusine pt. lipsurile mele( SINCER), nu spun ca o scuza, dar inca nu profesez nicaieri. Daca eram in stare, sigur profesam undeva.

Daaaaaa, imi place tare mult treaba aia cu mura in gura si imi place cand cineva gandeste pt. si in locul meu.

Acuma ce sa fac Denominatus, sa ma spanzur?
Du-te-n doba Denominatus, fa un efort si spune-mi sa NU, am un copil de crescut, cersesc mila si intelegere, promit sa ma indrept. Pana atunci, cu putin efort ai putea sa ma tolerezi. Sau nu?

Raportează acest mesaj
Sus

Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2

Subiecte similare
 Subiecte   Autor   Răspunsuri   Vizualizări   Ultimul mesaj 
Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. MODEL DE cerere de radiere a inscrierii in CIp

dmncarmen

7

1124

04 Noi 2008, 13:24

aiurel Vezi ultimul mesaj

Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. Model cerere chemare in garantie

oana_marina

3

1541

24 Mar 2010, 21:31

razman Vezi ultimul mesaj

Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. Model cerere amanare a judecatii de la o anumita ora la...

wolf

1

137

12 Oct 2012, 07:29

C_A_Coltuc Vezi ultimul mesaj

Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. Model cerere chemare in judecata pe accesiune imobiliara

iuliansavoiu

12

4268

07 Aug 2008, 17:17

liloo Vezi ultimul mesaj

Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. Model de intampinare la instanta impotriva somatiei de plata

Vizitator

0

158

09 Iun 2013, 11:58

Vizitator Vezi ultimul mesaj

Puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Vorbeste cu altii!
Ultimele 50 de mesaje

proces de evacuare in regim de urgenta - Scris de utilizatorLRM in Consulta un avocat la 25 Jul, 22:13
calomie,injurii, amenintari - Scris de vizitator in Penal la 25 Jul, 21:53
Prescriere credit - Scris de jeknoris in Executare silita la 25 Jul, 21:52
pensie ptr lucru in strainatate - Scris de office_euromarmenor in Consulta un avocat la 25 Jul, 21:40
SUCCESIUNE DUPA MOARTEA TATALUI - Scris de office_euromarmenor in Consulta un avocat la 25 Jul, 16:15
parasire localitate - Scris de office_euromarmenor in Consulta un avocat la 25 Jul, 12:45
Firma de recuperare EOS - Scris de office_euromarmenor in Consulta un avocat la 25 Jul, 10:27
PUZ - Scris de AndreeaPaul in Contencios Administrativ la 25 Jul, 09:32
poarta langa gardul meu - Scris de office_euromarmenor in Consulta un avocat la 25 Jul, 09:02
expertiza psihologica in procesul de justitie - Scris de daniela monica in Civil la 24 Jul, 22:06
expertiza psihologica in procesul de justitie - Scris de danielamonicag in BAROU la 24 Jul, 22:05
expertiza psihologica in procesul de justitie - Scris de Daniela G in Ce v-ar mai interesa? la 24 Jul, 22:04
expertiza psihologica in procesul de justitie - Scris de psiholog in Dati de stire. la 24 Jul, 22:02
radar din mers - Scris de Spin265 in Codul Rutier si dreptul transporturilor la 24 Jul, 20:41
constituire drept de abitatie viagera - Scris de utilizatorLRM in Consulta un avocat la 24 Jul, 20:32
costituire drept de abitatie viagera - Scris de utilizatorLRM in Succesiuni la 24 Jul, 18:05
dosar penal pentru nerecoltarea probelor biologoce - Scris de adi81 in Penal la 24 Jul, 14:17
BUNA ZIUA - Scris de Adi81 in Consulta un avocat la 24 Jul, 14:07
sechestru - Scris de C_A_Coltuc in Consulta un avocat la 24 Jul, 12:28
Vreau sa trec copilul pe numele meu - Scris de office_euromarmenor in Consulta un avocat la 24 Jul, 10:09
schimbare nume famile dupa divort - Scris de crisa in Divagatii la 24 Jul, 09:56
Modificare act constitutiv - Scris de Paulina23 in Comercial la 24 Jul, 09:53
transcriere sechestru - Scris de mariana dinu in Ce v-ar mai interesa? la 23 Jul, 22:19
Poprire cont bancar instituita abuziv de anaf - Scris de Adi81 in Consulta un avocat la 23 Jul, 21:26
taxa pt eliberarea actului de adjudecare - Scris de Vizitator in Executare silita la 23 Jul, 21:17
Vecinul face poze cu curtea mea - Scris de Vizitator in Civil la 23 Jul, 19:04
Intrebari despre proceduri licitatie - Scris de Vizitator in Executare silita la 23 Jul, 19:03
parasire localitate - Scris de vizitator in Penal la 23 Jul, 18:46
Digital goods - pot fi revandute? - Scris de Vizitator in Comercial la 23 Jul, 18:45
pot da in judecata Sony pentru fapta de insulta si calomnie? - Scris de Vizitator in Comercial la 23 Jul, 18:40
executare silita - Scris de Vizitator in Executare silita la 23 Jul, 18:38
Cesiune parti sociale după deschiderea insolvenței - Scris de Bibilica012 in Lichidare - Reorganizare la 23 Jul, 17:11
Primaria nu inainteaza dosarul catre ANPR - Scris de Leon Carmen in Civil la 23 Jul, 16:04
sex cu o prostituata minora - Scris de Leon Carmen in Penal la 23 Jul, 16:02
act de vanzare-cumparare - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 23 Jul, 13:34
Restituire timbrul de mediu - Scris de Eta in Contencios Administrativ la 23 Jul, 13:20
Probleme cu pomii vecinului - Scris de ionpescaru in Civil la 22 Jul, 18:52
retragere licenta transport - Scris de moldovan in Comercial la 22 Jul, 16:45
Actiune cu obiect accesoriu (dobanda moratorie) posibila? - Scris de nikk in Civil la 22 Jul, 16:20
retrocedare pamant - Scris de marguta26 in CEDO la 22 Jul, 13:33
DONATIE DEGHIZATA - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 22 Jul, 11:36
Pensie intretinere minori - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 22 Jul, 05:42
Achizitionare teren primarie - Scris de office_euromarmenor in Consulta un avocat la 21 Jul, 22:28
cesiune de parti sociale in insolventa - Scris de Bibilica012 in Lichidare - Reorganizare la 21 Jul, 20:50
top factoring - Scris de office_euromarmenor in Consulta un avocat la 21 Jul, 17:04
succesiune - Scris de office_euromarmenor in Consulta un avocat la 21 Jul, 16:56
malpraxis - Scris de office_euromarmenor in Consulta un avocat la 21 Jul, 16:45
intrzdictia de a vorbi cu sotul,respectiv martorii din dosar - Scris de office_euromarmenor in Consulta un avocat la 21 Jul, 16:23
M-a inselat arhitectul - Scris de office_euromarmenor in Consulta un avocat la 21 Jul, 16:11
legea 290/2003 contestatie - Scris de adrianas in Civil la 21 Jul, 15:40
s
u
s
s
t
o
p
j
o
s
  • alegi un avocat
  • te intalnesti cu un avocat
  • semnezi cu un avocat
  • Cauta un avocat
    Dupa nume:
    Dupa cabinet:
    DOCUMENTE UTILE
    Timbru de mediu
    Dobanda legala
    Taxa judiciara de timbru
    Cunoaste-ti problema
    Penal
    Civil
    Comercial
    Proprietate Intelectuala
    Contencios administrativ si fiscal
    Litigii de munca
    Minori si familie
    Asigurari sociale
    Faliment - procedura insolventei
    Drept maritim si fluvial
    CEDO
    Utilizatori online:
    Leon Carmen, teodor, office_euromarmenor, utilizatorLRM, 28 utilizatori neinregistrati
    Cautari frecvente: