Avocatura
PENTRU AVOCATI:
construieste-ti afacerea

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje/1255 afisari ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: legea gratierii 543/2002
MesajScris: 14 Apr 2009, 14:54 
Membru Junior
Membru Junior

Buna ziua!
Va rog sa imi dati niste sfaturi in urmatoarea speta:
In cursul anului 2002, respectiv pina in luna august, cineva a savirsit o infractiune de trafic de persoane ( legea 678/2001, art 12). Tribunalul a condamnat inculpatul , acum in 2009, la 5 ani cu executare si 2 ani interzicera unor drepturi. In octombrie 2002 pe 1, apare legea 543, urmata de OUG DIN APRILIE 2003, care gratiaza in intregime pedepsele cu inchisoarea pina la 5 ani si privesc si masurile si sanctiunile aplicate pentru fapte savirsite pina la data publicarii respectiv data de 01 octombrie 2002. Si totusi daca exista aceasta lege de ce a mai fost condamnat???

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 14 Apr 2009, 15:42 
Membru de baza
Membru de baza

de asta

Art. 8. - Dispoziţiile prezentei legi privesc pedepsele, măsurile şi sancţiunile aplicate prin hotărâri judecătoreşti definitive pronunţate până la data publicării ei în Monitorul Oficial al României, Partea I.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 14 Apr 2009, 16:57 
Membru Junior
Membru Junior

Sigur ca am inteles dar ulterior, foarte clar articolul 8; dar aprilie 2003 apare urmatorul OUG nr 18/2003 , urmat de legea nr 258/2003care suna asa;

Articol unic. - Articolul 8 din Legea nr. 543/2002 privind gratierea unor pedepse si inlaturarea unor masuri si sanctiuni, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 726 din 4 octombrie 2002, se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"Art. 8. - Dispozitiile prezentei legi privesc pedepsele, masurile si sanctiunile aplicate pentru fapte savarsite pana la data publicarii ei in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I."

Articol unic. - Se aproba Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 18 din 2 aprilie 2003 pentru modificarea art. 8 din Legea nr. 543/2002 privind gratierea unor pedepse si inlaturarea unor masuri si sanctiuni, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 224 din 3 aprilie 2003.

Aceasta lege a fost adoptata de Camera Deputatilor in sedinta din 6 mai 2003, cu respectarea prevederilor art. 74 alin. (1) din Constitutia Romaniei.

Totusi nu inteleg de ce sa mai condamnat fapta???

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 14 Apr 2009, 18:08 
Membru activ
Membru activ

Vedeti daca nu cumva pe langa acel capat de acuzare pt infract prev in lg 678/2001 nu a fost pedepsit si pentru infractiunea de trafic de pesoane, pentru care nu se mai aplica nicio gratiere. E o simpla presupunere.
Daca e asa, sau daca a fost condamnat doar pentru trafic de persoane si credeti ca persoana in cauza este indreptatita sa beneficieze de efectele gratierii, faceti contestatie la executare.
Intradevar, art 8 din legea de gratiere a fost modificat si scrie clar ca se aplica acea lege de gratiere pentru infractiunile savarsite pana la data de 4 oct 2002, si nu numai pentru cele pt care se pronuntase o hotarare definitiva de condamnare pana la data publicarii actului de gratiere, deci teoretic, s-ar incadra.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 14 Apr 2009, 18:38 
Membru Junior
Membru Junior

Eu nici nu mai stiu cum sa interptez, pedeapsa ce a mai mare cu inchisoarea e de 5 ani din aceasta sentinta care suna asa;

;pentru săvârşirea infracţiunii de „asociere pentru săvârşirea de infracţiuni”, prev. de art. 323 alin. 1 din Codul penal, la pedeapsa de 3 ani închisoare. Condamnă pe aceeaşi inculpat pentru săvârşirea infracţiunii de „trafic de persoane", prev. de art. 12 al. 1 şi 2 lit. a din Legea nr. 678/2001, „privind prevenirea şi combaterea traficului de persoane”, cu aplicarea art. 41 alin. 2 şi art. 13 din Codul penal, la pedeapsa principală de 5 ani închisoare şi 3 ani interzicerea drepturilor prev. de art. 64 alin. 1 lit. a teza a II-a şi b Cod penal cu titlu de pedeapsă complementară după executarea pedepsei principale. Condamnă pe aceeaşi inculpată pentru săvârşirea infracţiunii de „proxenetism”, prev. de art. 329 alin. 2 Cod penal, cu aplicarea art. 41 alin. 2 din Codul penal, la pedeapsa principală de 3 ani închisoare şi 3 ani interzicerea drepturilor prev. de art. 64 alin. 1 lit. a teza a II-a şi b Cod penal cu titlu de pedeapsă complementară după executarea pedepsei principale. În temeiul art. 33 lit. a, 34 lit. b şi 35 Cod penal, contopeşte pedepsele aplicate în pedeapsa cea mai grea, inculpata urmând să execute în final pedeapsa principală de 5(cinci) ani închisoare şi 3 ani interzicerea drepturilor prev. de art. 64 alin. 1 lit. a teza a II-a şi b Cod penal cu titlu de pedeapsă complementară după executarea pedepsei principale.
Normal infractiunea prev la art 12 alin 1 si al 2 din legea 678/2001ar fi trebuit sa pice pentru ca fapta este savirsita inainte de octombrie 2002 , data la care a intrat in vigoare legea 543/2002. Si sigur nu intele multe chestii, dar asta chiar este o nebuloasa ptr mine. Va rog daca puteti sa imi dati un sfat......In continutul legii 543/2002, eu inteleg ca se gratiaza pedepsele pina la 5 ani, iar infractiunea de trafic de persoane nu este restrictionata la gratiere...

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 14 Apr 2009, 19:10 
Membru activ
Membru activ

Asocierea in vederea savarsirii de infractiuni si proxenitismul nu beneficiaza de legea de gratiere. Surprinzator, intradevar traficul de persoane nu figureaza printre infractiunile care sunt excluse de la actul de gratiere, afara de cazul cand ar fi pedepsit cu inchisoarea mai mare de 15 ani. Banuiesc ca in cazul dvs nu se pune problema: adica atunci cand fapta a avut drept urmare moartea sau sinuciderea victimei.
La o citire in graba a actului de gratiere, se pare ca pentru aceasta infractiune ar trebui sa beneficieze de clementa. Faceti contestatie la executare cf art 461 lit d Cod procedura penala la instanta in a carei circumscriptie se afla locul de detinere. Daca se va admite, aceasta poate avea drept consecinta reducerea pedepsei ce o mai are de executat.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 14 Apr 2009, 19:18 
Membru activ
Membru activ

mirelle scrie:
Vedeti daca nu cumva pe langa acel capat de acuzare pt infract prev in lg 678/2001 nu a fost pedepsit si pentru infractiunea de trafic de pesoane , pentru care nu se mai aplica nicio gratiere. E o simpla presupunere.

Scuzati. In mesajul acesta am vrut sa scriu proxenitism. Presupunerea mea privitor la infractiunea de proxenitism s-a adeverit si dvs ati inteles oricum mesajul anterior.[/b]

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 14 Apr 2009, 20:00 
Membru Junior
Membru Junior

Va multumesc pentru raspunsuri
Slava Domnului ,inca nu sa ajuns la detentie ,ca sentinta a fost in martie 2009, la tribunal si acum suntem in faza de apel la Curtea de Apel....., daca stiti dati-mi niste idei, cum sa ma apar?

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 14 Apr 2009, 20:16 
Membru Junior
Membru Junior

Pe acest motiv ca a intervenit gratierea , si nu sa tinut cont de ea ,se poate cere la curtea de apel, casarea sentintei si trimiterea cazului spre rejudecare la tribunal sau la parchet?
Practic celelalte 2 infractiuni nu s-ar fi putut savirsi daca, nu ar fi existat traficul de persoane....

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 15 Apr 2009, 00:49 
Membru activ
Membru activ

ei...acum exagerati. De la "practic" pana la final. Una este gratierea si alta este ce vreti dvs. Fapta de asociere pentru sav. de infr. exista indiferent daca intervine o gratiere pentru o infra sau alta.
Chiar si cea pentru care intervine gratierea...exista. Se inlatura doar executarea pedepsei aplicate.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 15 Apr 2009, 01:04 
Membru Junior
Membru Junior

geo, lasa vrajeala si da-ne motivarea instantei cu refuzul beneficiului gratierii.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 15 Apr 2009, 02:14 
Membru Junior
Membru Junior

iti spun eu ca geo face pe prostu, dar stie foarte bine de ce s-a refuzat. acum cauta confirmare la noi

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 15 Apr 2009, 04:25 
Membru activ
Membru activ

ce sa spun...doar mirosul nu ne e de ajuns...si mie mi se pare aiurea modul de a gandi. in general cei care apeleaza la penal...cam asa sunt.

Mie imi place ca nici nu e vorba despre trafic de persoane si asociere prind savarsirea de infractiuni.

Eu cred ca astea sunt chestii cu care nu se joaca nimeni. Asa ca...evident e o hiba pe undeva.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 15 Apr 2009, 13:09 
Membru Junior
Membru Junior

In motivarea tribunalului nici macar nu se aminteste de aceasta lege a gratierii ,respectiv 543/2002, se poate sa se fi OMIS...? Dar totusi se retine clar ca infractiunea de trafic de persoane sa safirsit (?), pina in august 2002....

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 15 Apr 2009, 13:12 
Membru Junior
Membru Junior

In motivarea tribunalului nici macar nu se aminteste de aceasta lege a gratierii ,respectiv 543/2002, se poate sa se fi OMIS...? Dar totusi se retine clar ca infractiunea de trafic de persoane sa safirsit (?), pina in august 2002....

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2

Subiecte similare
 Subiecte   Autor   Răspunsuri   Vizualizări   Ultimul mesaj 
Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. OUG 43/2002

Bahar

1

470

25 Ian 2009, 19:59

himera Vezi ultimul mesaj

Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. 678/2002

geogeo

0

140

14 Apr 2009, 20:12

geogeo Vezi ultimul mesaj

Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. Cine are legea?

inchizitia

4

1341

08 Dec 2005, 10:11

sechmet Vezi ultimul mesaj

Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. legea 678/2001 art.13 noul cod de pr penala

rico

1

133

31 Ian 2014, 17:58

Silviu Vezi ultimul mesaj

Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. Legea privind instantele si parchetele militare

virtual

2

269

26 Noi 2004, 11:32

virtual Vezi ultimul mesaj

Puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Vorbeste cu altii!
Ultimele 50 de mesaje

Cum pot sa-mi recuperez banii din CAS - Scris de Leon Carmen in Penal la 30 Aug, 19:04
AVEM NEVOIE DE AJUTOR - Scris de Leon Carmen in Consulta un avocat la 30 Aug, 18:58
executare eos romania - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 28 Aug, 23:05
executare eos romania - Scris de Alex1986 in Executare silita la 28 Aug, 22:59
divort - Scris de Silviu in Consulta un avocat la 28 Aug, 22:18
As dori un sfat de la un avocat , va rog . - Scris de Silviu in Divagatii la 28 Aug, 22:16
luare in spatiu (pentru buletin) - Scris de Silviu in Consulta un avocat la 28 Aug, 22:08
comisie de eliberare la termen - Scris de Silviu in Procedura Penala la 28 Aug, 18:18
Circulatia tractoarelor si utilajelor agricole - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 28 Aug, 18:07
Pentru avocatii stagiari - cum va merge fratilor??? - Scris de kestor in Organizare la 28 Aug, 12:22
diminuare salariala discriminatorie - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 28 Aug, 11:57
dosar penal #1 Neagoe Nicolae procuror psihopat mitomaniac - Scris de Raneti Tudor in Barfe la 28 Aug, 09:27
cazier penal #1 Adriana Elena Bajan judecatoare CAB - Scris de Raneti Tudor in Barfe la 28 Aug, 09:23
banca nu doreste sa-mi spuna daca am datorie - Scris de mihaii in Executare silita la 28 Aug, 08:31
AM PLATIT UN AVOCAT CA SA MA MINTA ? :-( - Scris de Raneti Tudor in Barfe la 28 Aug, 06:49
pensie pentru intretinerea sotiei din partea sotului - Scris de Silviu in Consulta un avocat la 27 Aug, 19:27
Pot circula in Romania cu permis auto strain? - Scris de Silviu in Consulta un avocat la 27 Aug, 19:25
act de adjudecare in rate - Scris de Adi81 in Executare silita la 27 Aug, 18:06
Creanta Orange - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 27 Aug, 17:04
Ordonanta privind incheierea contractelor la distanta - Scris de office_euromarmenor in Consulta un avocat la 27 Aug, 09:13
Act pentru bursa studii strainatate - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 27 Aug, 00:06
Fostul prieten imi cere inapoi banii si cadourile - Scris de Silviu in Civil la 26 Aug, 19:28
Caut avocat colaborare Bucuresti - Scris de Silviu in Dati de stire. la 26 Aug, 19:27
Nu am voie sa ma debransez - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 26 Aug, 18:50
Mai stie cineva ceva despre cineva cumva? - Scris de fanfanlatulipe in Barfe la 25 Aug, 15:02
A lovit cateva masini, fiind baut - Scris de Silviu in Codul Rutier si dreptul transporturilor la 24 Aug, 19:09
Nu vrea sa primeasca cheltuielile de judecata - Scris de Silviu in Consulta un avocat la 24 Aug, 19:03
ajutor juridic frauda credit bancar - Scris de Leon Carmen in Penal la 23 Aug, 08:17
pensie intretinere major 20 ani - Scris de Leon Carmen in Familiei la 22 Aug, 18:24
Folosirea fotografiilor cu scop de reclama fara acord - Scris de Silviu in Civil la 22 Aug, 17:12
Modificare act constitutiv - Scris de Nafi Mall in Comercial la 22 Aug, 17:07
Deschidere firma de reciclare deseuri neferoase - Scris de Nafi Mall in Drept Societar la 22 Aug, 16:56
Contract de munca 4ore fara ca eu sa stiu - Scris de Nafi Mall in Muncii la 22 Aug, 16:46
Achizitionare teren primarie - Scris de office_euromarmenor in Consulta un avocat la 21 Aug, 21:05
Impartire a bunurilor fara succesiune? - Scris de Silviu in Consulta un avocat la 21 Aug, 10:18
Notificare de evacuare fara sentinta judecatoreasca - Scris de office_euromarmenor in Consulta un avocat la 20 Aug, 22:49
Mi s-a retinut tot salariul de catre banca - Scris de office_euromarmenor in Consulta un avocat la 20 Aug, 22:45
dosar cedo - Scris de mihaela003 in CEDO la 20 Aug, 11:37
pensie ptr lucru in strainatate - Scris de office_euromarmenor in Consulta un avocat la 20 Aug, 09:39
ingradirea unui drept - Scris de potyzzor00 in Civil la 19 Aug, 22:05
despre o reglementare testament vs. lege - Scris de office_euromarmenor in Consulta un avocat la 19 Aug, 12:15
mostenire cu probleme - Scris de office_euromarmenor in Consulta un avocat la 19 Aug, 12:07
contract de renta viajera - Scris de office_euromarmenor in Consulta un avocat la 19 Aug, 12:00
conflict de munca - Scris de office_euromarmenor in Consulta un avocat la 19 Aug, 11:51
Risc pt cump imobil, când vânz e pârât în pretentii - Scris de office_euromarmenor in Consulta un avocat la 19 Aug, 09:11
amenintare,interdictii si /sau hartuire - Scris de orlandita in Penal la 18 Aug, 14:55
Punere in intarziere - Scris de relu in Civil la 18 Aug, 10:07
Intrebare legata de subventie casa ANL - Scris de carmi in Civil la 16 Aug, 16:02
Recuperare teren confiscat de regimul comunist - Scris de dorinantik in Civil la 15 Aug, 07:17
Exercitare drept de vot - Scris de leonardo in Alte discutii la 14 Aug, 20:32
s
u
s
s
t
o
p
j
o
s
  • alegi un avocat