Avocatura
PENTRU AVOCATI:
construieste-ti afacerea

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje/2600 afisari ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: intampinare divort
MesajScris: 28 Sep 2010, 18:27 
Curios
Curios

Buna seara

locuiesc in strainatate unde lucrez pentru a achita datoriile familiei. Sotul meu este in Romania si a depus divortul. Va rog sa ma ajutati cu intampinarea la divort, prin care as vrea sa-l fac sa renunte.
Multumesc

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: intampinare divort
MesajScris: 28 Sep 2010, 22:23 
Membru de baza
Membru de baza

buna seara!
este foarte dificil daca nu chiar imposibil sa va faca cineva o intampinare fara a cunaoste exact actiunea reclamantului...cu motivele de divort si restul...
intampinarea este practic apararea dvs la cererea reclamantului...ori daca nu stim date concrete...nici intampinare n-avem cum face...v-as indica totusi, sa va angajati un avocat care sa va reprezinte interesele in acest dosar de desfacere a casatoriei.
oricum,chiar daca dvs va veti opune, instanta tot va pronunta o hotarare de divort...chiar daca mai tarziu...incercati sa vorbiti cu sotul dvs, poate renunta.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Mar 2011, 21:29 
Membru senior
Membru senior

Te rog sa nu te sueri, dar nu e obligatoriu ca instanta sa prinunte divortul. Poate gasi cererea neintemeiata si in consecinta sa o respinga.
Respecte

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 21 Mar 2011, 20:24 
Membru de baza
Membru de baza

Nu ma supar :-D n-as avea de ce...dar din practica,cel putin eu ,n-am intalnit nici una respinsa, mai ales cand unul dintre soti este plecat din domiciliu conjugal(chiar daca intial a fost cu acordul celuilalt sot),"refuzul acestuia de reveni,relatiile de familie si intre soti grav si iremediabil vatamate, bla, bla..."+2 martori ,genul "stie tot"...depinde daca reclamantul si-a facut singur cererea de chemare in judecata sau a apelat la vreun avocat,caci in ultima varianta,nu cred ca nu are"in fapt" o poveste pe care sa o si poata sustine,ca sa-i fie admisa cererea asa cum a fost formulata...

din culpa comuna si tot se desface casatoria...vorba ceea, dragoste cu forta nu se poate.

teoretic insa, tu ai dreptate!

Respecte, :cafea:

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Mar 2011, 00:58 
Membru de baza
Membru de baza

:wink: :lol:
ingeras...angel ca la noi nu-i nici unde... ce sa faci ...provincia bat-o vina !!!

divort solicitat de ambele parti, prezente ambele la jude in momentul depunerii cererii, casnicie de peste 3 ani, fara copii, fara bunuri de impartit etc., nu au avocat, li se pune in vedere sa prezinte cate un martor, femeia mai cu curaj spune ca sunt ambele parti de acord cu divortul si nu vor sa se stabileasca vinovatia unuia sau altuia si ca se prevede in cod fam. ca se poate divorta prin intelegerea partilor. * a zis si ea ce a fost invatata si ce a mai retinut din ce i s-a zis

judele insista cu martorul apoi le spune ca ramane in pronuntare......solutie /respinge cererea sotilor !!!

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Mar 2011, 01:04 
Membru de baza
Membru de baza

alt caz acelasi jude
de asta data restituire imobil preluat abuziv
partile la primul termen de judecata :
- reclamantul arata ca solicita restituirea imobilului preluat abuziv, restabilirea situatiei anterioare de Carte funciara, cu cheltuieli de judecata in caz de opunere
- paratul este de acord - cu admiterea actiunii, avand in vedere ca la primul termen nu s-a opus admiterii actiunii sa nu se acirde cheltuieli de judecata reclamantului

instanta in pronuntare
- respinge actiunea reclamantului cu cheltuieli de judecata catre parat !!!! :crizaderas:

RECURS
:scuze: :regulament:
:dans: normal se minuneaza toti si se admite recursul se retine pt rejudecarea fondului si se admite actiunea.

la astea doar pot sa concluzionez ca .....
mare-i gradina ta Doamne ...si multi sar gardu sa intre in ea....

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Mar 2011, 02:37 
Membru de baza
Membru de baza

:-D :floare:

Poate judele asta a transat definitiv ceea ce va face, ca sa nu-l doara capul .... un an admite toate cererile, si un an le respinge pe toate.

Acum trebuie doar sa-l "prinzi" in anul in care le va admite. :crizaderas:

:cake: :vin: :floare:

:cafea:

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Mar 2011, 13:47 
Membru de baza
Membru de baza

:crizaderas: :crizaderas:

chiar ca mare-i gradina lui D-zeu!multi sar gardu' si nici nu citesc cererea cu care instanta a fost investita...altminteri nu-mi explic cum poti da astfel de hotarari...

nu-i vorba ca si eu am un divort cu care sunt deja in apel, pt ca d-na insista sa fie o d-na casatorita si nici in ruptul capului nu vrea sa divorteze...sunt sigura ca voi ajunge si in recurs...a recuzat instanta de cateva ori...se uita toti la ea ca la o alta aratanie...insista si pe o pensie de intretinere de la sot...ca parca nu i-ar fi mancat sufletu' si banii suficient...

am intalnit si eu o speta asemenatoare cu a ta, la js 6...nu-i speta mea ce-i drept, este a unei colege...dar eu i-am facut apararea,ca era prima ei speta de genul...si minune, partile de acord(se invoca si disp. lg 221/2010...avem si copii minori).vine paratul zice, sunt de acord atat cu desfacerea casatoriei ,cat si cu incredintarea minorilor catre mama(oricum sunt de 7 ani la ea, de cand sotii sunt despartiti in fapt),arata de asemenea ca n-are conditii locative nici pt el insusi, stand pe ici-colo, pe unde poate...venit, nimic...onorata in luminatia ei zice:dispunem ancheta sociala si dispune audierea minorilor(ok, relativ, pana aici)...si vom vedea cui ai vom incredinta minorii, zice dupa(certandu-se cu avocatul, care-i explica ca disp.lg 221...etc...etc...partile de acord, prezente...) :shock: :shock:

astept cu interes solutia onoratei...poate-i incredinteaza tatalui :crizaderas: :crizaderas:

:cake: :cafea:

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Mar 2011, 14:30 
Membru de baza
Membru de baza

:bere: :wall: :crizaderas: pe mine sincer....nu ma mai mira nimic
acum se judeca totul ....din pix
25 de exceptii si gata una prinde !!!! :ziar: :grin:

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Mar 2011, 14:38 
Membru de baza
Membru de baza

Vulpe, Angel pe 13-14 aprilie dau o bere, cafea etc veniti ?
Angel mersi am primit jpg -urile

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Mar 2011, 00:23 
Membru de baza
Membru de baza

serafim scrie:
Vulpe, Angel pe 13-14 aprilie dau o bere, cafea etc veniti ?
Angel mersi am primit jpg -urile

ok. acum ca am confirmarea m-am linstit...urmatoarele jpg, marti :wink:

evident ca ne vom vedea.astept cu nerabdare. :dans: :dans:

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Mar 2011, 18:14 
Membru de baza
Membru de baza

asa! :-x pe mine nimeni nu ma baga in seama :cry: daaaaaaa si eu vreauuuuuuuuuuu si cafea si bere si mai ales etc... :kiss: :floare:

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Mar 2011, 18:38 
Membru de baza
Membru de baza

agenda scrie:
asa! :-x pe mine nimeni nu ma baga in seama :cry: daaaaaaa si eu vreauuuuuuuuuuu si cafea si bere si mai ales etc... :kiss: :floare:

:cafea: :bere: :vin: :sampanie: :floare: :cake: :burger: :floare: :floare: :floare:

La capitolul kiss ma mai gandesc... nu ca n-as vrea, insa mai poti sa stii ce dusmani imi fac pe aici??? :|

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Mar 2011, 19:47 
Membru de baza
Membru de baza

:-o agendutoooooo mama ai venit ?????esti aici ????
pai logic nu mergem niciunde fara tine !!!
abia astept sa te vad !!!!

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Mar 2011, 22:53 
Membru de baza
Membru de baza

agenda scrie:

evident ca ne vom vedea cu totii!
nu mai fi supi :kiss: :kiss: (mie nu mi-e teama ca-mi fac dusmani pe aici! :wink: )

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2

Subiecte similare
 Subiecte   Autor   Răspunsuri   Vizualizări   Ultimul mesaj 
Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. mandatar pt divort si intampinare

hella

1

767

29 Iul 2010, 23:22

angel Vezi ultimul mesaj

Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. Am nevoie de Formular INTAMPINARE actiune de divort

alexiu

3

6126

19 Noi 2004, 11:50

attorneyatlaw Vezi ultimul mesaj

Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. Intampinare....

Angy

0

516

06 Sep 2011, 16:06

Angy Vezi ultimul mesaj

Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. Cerere de intampinare

doo_ditza

2

798

24 Oct 2007, 09:46

doo_ditza Vezi ultimul mesaj

Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. intampinare si cerere reconventionala

gross405

1

797

01 Apr 2011, 15:03

vulpacris Vezi ultimul mesaj

Puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Vorbeste cu altii!
Ultimele 50 de mesaje

executare eos romania - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 28 Aug, 23:05
executare eos romania - Scris de Alex1986 in Executare silita la 28 Aug, 22:59
divort - Scris de Silviu in Consulta un avocat la 28 Aug, 22:18
As dori un sfat de la un avocat , va rog . - Scris de Silviu in Divagatii la 28 Aug, 22:16
luare in spatiu (pentru buletin) - Scris de Silviu in Consulta un avocat la 28 Aug, 22:08
AVEM NEVOIE DE AJUTOR - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 28 Aug, 20:59
comisie de eliberare la termen - Scris de Silviu in Procedura Penala la 28 Aug, 18:18
Circulatia tractoarelor si utilajelor agricole - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 28 Aug, 18:07
Pentru avocatii stagiari - cum va merge fratilor??? - Scris de kestor in Organizare la 28 Aug, 12:22
diminuare salariala discriminatorie - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 28 Aug, 11:57
dosar penal #1 Neagoe Nicolae procuror psihopat mitomaniac - Scris de Raneti Tudor in Barfe la 28 Aug, 09:27
cazier penal #1 Adriana Elena Bajan judecatoare CAB - Scris de Raneti Tudor in Barfe la 28 Aug, 09:23
banca nu doreste sa-mi spuna daca am datorie - Scris de mihaii in Executare silita la 28 Aug, 08:31
AM PLATIT UN AVOCAT CA SA MA MINTA ? :-( - Scris de Raneti Tudor in Barfe la 28 Aug, 06:49
pensie pentru intretinerea sotiei din partea sotului - Scris de Silviu in Consulta un avocat la 27 Aug, 19:27
Pot circula in Romania cu permis auto strain? - Scris de Silviu in Consulta un avocat la 27 Aug, 19:25
act de adjudecare in rate - Scris de Adi81 in Executare silita la 27 Aug, 18:06
Creanta Orange - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 27 Aug, 17:04
Ordonanta privind incheierea contractelor la distanta - Scris de office_euromarmenor in Consulta un avocat la 27 Aug, 09:13
Act pentru bursa studii strainatate - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 27 Aug, 00:06
Fostul prieten imi cere inapoi banii si cadourile - Scris de Silviu in Civil la 26 Aug, 19:28
Caut avocat colaborare Bucuresti - Scris de Silviu in Dati de stire. la 26 Aug, 19:27
Nu am voie sa ma debransez - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 26 Aug, 18:50
Mai stie cineva ceva despre cineva cumva? - Scris de fanfanlatulipe in Barfe la 25 Aug, 15:02
A lovit cateva masini, fiind baut - Scris de Silviu in Codul Rutier si dreptul transporturilor la 24 Aug, 19:09
Nu vrea sa primeasca cheltuielile de judecata - Scris de Silviu in Consulta un avocat la 24 Aug, 19:03
ajutor juridic frauda credit bancar - Scris de Leon Carmen in Penal la 23 Aug, 08:17
pensie intretinere major 20 ani - Scris de Leon Carmen in Familiei la 22 Aug, 18:24
Folosirea fotografiilor cu scop de reclama fara acord - Scris de Silviu in Civil la 22 Aug, 17:12
Modificare act constitutiv - Scris de Nafi Mall in Comercial la 22 Aug, 17:07
Deschidere firma de reciclare deseuri neferoase - Scris de Nafi Mall in Drept Societar la 22 Aug, 16:56
Contract de munca 4ore fara ca eu sa stiu - Scris de Nafi Mall in Muncii la 22 Aug, 16:46
Achizitionare teren primarie - Scris de office_euromarmenor in Consulta un avocat la 21 Aug, 21:05
Impartire a bunurilor fara succesiune? - Scris de Silviu in Consulta un avocat la 21 Aug, 10:18
Notificare de evacuare fara sentinta judecatoreasca - Scris de office_euromarmenor in Consulta un avocat la 20 Aug, 22:49
Mi s-a retinut tot salariul de catre banca - Scris de office_euromarmenor in Consulta un avocat la 20 Aug, 22:45
dosar cedo - Scris de mihaela003 in CEDO la 20 Aug, 11:37
pensie ptr lucru in strainatate - Scris de office_euromarmenor in Consulta un avocat la 20 Aug, 09:39
ingradirea unui drept - Scris de potyzzor00 in Civil la 19 Aug, 22:05
despre o reglementare testament vs. lege - Scris de office_euromarmenor in Consulta un avocat la 19 Aug, 12:15
mostenire cu probleme - Scris de office_euromarmenor in Consulta un avocat la 19 Aug, 12:07
contract de renta viajera - Scris de office_euromarmenor in Consulta un avocat la 19 Aug, 12:00
conflict de munca - Scris de office_euromarmenor in Consulta un avocat la 19 Aug, 11:51
Risc pt cump imobil, când vânz e pârât în pretentii - Scris de office_euromarmenor in Consulta un avocat la 19 Aug, 09:11
amenintare,interdictii si /sau hartuire - Scris de orlandita in Penal la 18 Aug, 14:55
Punere in intarziere - Scris de relu in Civil la 18 Aug, 10:07
Intrebare legata de subventie casa ANL - Scris de carmi in Civil la 16 Aug, 16:02
Recuperare teren confiscat de regimul comunist - Scris de dorinantik in Civil la 15 Aug, 07:17
Exercitare drept de vot - Scris de leonardo in Alte discutii la 14 Aug, 20:32
Divortul in Spania este recunoscut in Romania? - Scris de Leon Carmen in Consulta un avocat la 14 Aug, 16:13
s
u
s
s
t
o
p
j
o
s
  • alegi un avocat
  • te intalnesti cu un avocat