Avocatura - profesia de avocat

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje/497 afisari ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 08 Apr 2010, 15:18 
Membru Junior
Membru Junior

buna ziua .
intr-un proces de divort , cetatean roman cu cetatean strain , domiciliati in alt stat, instanta invoca exceptia de necompetenta teritoriala , aratand ca in acest caz competenta nu apartine instantelor din romania .
solutia a fost notata in opis .

in baza art. 158 alin. 3 c.pr.civ. am facut recurs in termen de 5 zile de la pronuntare .
ieri, intrand pe site-ul judecatoriei respective, aflu ca hotararea instantei prin care se declara necompetenta instantelor romane , poate fi atacata cu apel , in t. de 30 de zile de comunicare .
eu am facut recurs .
am procedat corect ?? :?:
cf. art. 158 alin. 3 daca instanta se declara necompetenta , se poate face recurs in t. de 5 zile de la pronuntare . instanta de ce spune ca se poate declara apel ??

ce este de facut in continuare ??

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 08 Apr 2010, 17:15 
Membru de baza
Membru de baza

avocat alina scrie:
buna ziua .
intr-un proces de divort , cetatean roman cu cetatean strain , domiciliati in alt stat, instanta invoca exceptia de necompetenta teritoriala , aratand ca in acest caz competenta nu apartine instantelor din romania .
solutia a fost notata in opis .

in baza art. 158 alin. 3 c.pr.civ. am facut recurs in termen de 5 zile de la pronuntare .
ieri, intrand pe site-ul judecatoriei respective, aflu ca hotararea instantei prin care se declara necompetenta instantelor romane , poate fi atacata cu apel , in t. de 30 de zile de comunicare .
eu am facut recurs .
am procedat corect ?? :?:
cf. art. 158 alin. 3 daca instanta se declara necompetenta , se poate face recurs in t. de 5 zile de la pronuntare . instanta de ce spune ca se poate declara apel ??

ce este de facut in continuare ??

parerea mea este ca a gresit onorata aici.am si eu o hotarare de divort care poate fi atacata in 15 zile :shock: de la comunicare, ori termenul se stie ca la divort este de 30 de zile...mai gresesc si ei si chiar de nenumarate ori.
este bine ca ati declarat in termen, iar daca va fi recurs sau apel instanta de apel/recurs il va califica.Parerea mea.
Asteptam si opiniile altor colegi.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 08 Apr 2010, 19:27 
Apel sau recurs, nu conteaza. Instanta il va lua ca atare ! Bine procedat.

Raportează acest mesaj
Sus

Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2

Subiecte similare
 Subiecte   Autor   Răspunsuri   Vizualizări   Ultimul mesaj 
Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. Exceptie necompetenta teritoriala

mar_099

3

367

13 Mar 2012, 12:03

Cuculis Vezi ultimul mesaj

Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. Divort. Competenta Teritoriala

inxs_2099

2

191

17 Iun 2010, 00:44

DevilMean Vezi ultimul mesaj

Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. PROBLEMA URGENTA: divort-competenta teritoriala

[ Du-te la paginaDu-te la pagina: 1, 2 ]

kristabella

16

716

24 Sep 2006, 12:46

bobocel Vezi ultimul mesaj

Puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Vorbeste cu altii!
Ultimele 50 de mesaje

Asociatiile de proprietari - un gol legislativ - Scris de rmf in Alte discutii la 27 Jan, 09:08
Rog detalii pt. a completa Întâmpinarea şi Reconvenţionala - Scris de rmf in Procedura Civila la 27 Jan, 08:24
Procuratura - Scris de Axlex in Institutul National al Magistraturii la 26 Jan, 22:41
. - Scris de cristi boc in Familiei la 26 Jan, 21:40
Drepturi si obligatii parintesti - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 26 Jan, 19:01
Foloseste cineva aplicatia mobila InfoJust - Scris de Vizitator in Barfe la 26 Jan, 17:30
e pur si muove - Scris de Ioan Dorel Vlad in BAROU la 26 Jan, 16:48
Dreptul la intimitate al chiriasului - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 26 Jan, 14:27
DECADERE DIN DREPTURI SI PLECARE DIN TARA CU MINOR - Scris de ANAYS in Consulta un avocat la 26 Jan, 10:57
buna dimineata manaila - Scris de Ioan Dorel Vlad in BAROU la 26 Jan, 00:12
pentru SNG - Scris de daria in Ce v-ar mai interesa? la 25 Jan, 21:38
SNG - Scris de daria in Alte discutii la 25 Jan, 18:57
Rugaminte parere contestatie la executare-presciere - Scris de vizitator in Executare silita la 25 Jan, 12:30
(aa)vocata manaila - Scris de Ioan Dorel Vlad in Barfe la 24 Jan, 01:12
societate comerciala parte vatamata si parte civila - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 23 Jan, 22:50
Contract de inchiriere - Scris de av Daniela Gheorghe in Comercial la 23 Jan, 18:54
Salariat care lucreaza si la o alta firma concurenta peste p - Scris de av Daniela Gheorghe in Comercial la 23 Jan, 18:51
Dizolvare -societatea nu a depus, timp de 3 ani consecutivi - Scris de av Daniela Gheorghe in Comercial la 23 Jan, 18:47
sunt acuzat de furt - Scris de av Daniela Gheorghe in Penal la 23 Jan, 18:29
citatie parchet - Scris de av Daniela Gheorghe in Penal la 23 Jan, 18:26
intabulare teren - Scris de vio in Consulta un avocat la 23 Jan, 15:43
Instintare Executare Silita SC EOS KSI - Scris de Vizitator in Executare silita la 23 Jan, 15:29
sase, vine manaila - Scris de Ioan Dorel Vlad in BAROU la 23 Jan, 13:52
incalcarea articolului 118 alin.5 - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 23 Jan, 13:50
ce-i democratia - Scris de Ioan Dorel Vlad in BAROU la 23 Jan, 00:16
amenda - Scris de emanuel29 in Procedura Civila la 23 Jan, 00:08
pot fi data in judecata daca am scris un articol in ziar? - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 22 Jan, 20:50
Franci elvetieni - Scris de Leon Carmen in Alte discutii la 22 Jan, 19:07
Drum teren - Scris de Adrian V in Civil la 22 Jan, 16:01
partaj - Scris de Andreea B in Consulta un avocat la 22 Jan, 13:07
Succesiune, moştenire - Scris de Andreea B in Consulta un avocat la 22 Jan, 12:56
divort cu copil minor - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 22 Jan, 12:51
sucesiune - Scris de giani in Consulta un avocat la 22 Jan, 10:33
Inselatorie sau abuz de incredere - Scris de Leon Carmen in Consulta un avocat la 22 Jan, 09:38
laie,laie, manalaie - Scris de Ioan Dorel Vlad in BAROU la 22 Jan, 09:32
Incasare comision de vinzare de la o firma straina - Scris de apaminerala in Comercial la 21 Jan, 21:22
Recurs proces penal - Scris de Rodik in Consulta un avocat la 21 Jan, 19:45
Lectii de Percutie pentru toate varstele-Boem Club - Scris de Boemclub in Alte discutii la 21 Jan, 17:36
Am cumparat o lucrare de licenta si am primit un plagiat - Scris de Vizitator in Penal la 21 Jan, 13:30
AVETI GRIJA DE MANAILA - Scris de Vizitator in Barfe la 21 Jan, 13:23
AVETI GRIJA DE MANAILA - Scris de Ioan Dorel Vlad in BAROU la 21 Jan, 12:55
- - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 20 Jan, 17:00
concluzii scrise - Scris de ionut marin in Procedura Civila la 20 Jan, 15:08
daca nu dai spaga nu cauta dreptate - Scris de Ioan Dorel Vlad in CEDO la 20 Jan, 14:38
(aa)devarul din justitie - Scris de Ioan Dorel Vlad in Executare silita la 20 Jan, 14:32
cjne-mi explica ce este o justitie, aadevar sau coruptie - Scris de Ioan Dorel Vlad in BAROU la 20 Jan, 14:28
rache ist süß.... - Scris de Joan Dorel Vlad in Alte discutii la 20 Jan, 14:24
tradare, tradare, dar sa stim si noi - Scris de Ioan Dorel Vlad in Barfe la 20 Jan, 14:20
DAR DE NUNTA DIN 1957 CONSIDERAT IN INSTANTA DONATIE - Scris de anelle in Succesiuni la 20 Jan, 11:43
consilier juridic asimilat magistratului - Scris de andreeapa in Ce v-ar mai interesa? la 20 Jan, 11:07
s
u
s
s
t
o
p
j
o
s
  • alegi un avocat
  • te intalnesti cu un avocat