|
Vezi mesaje fără răspuns | Vezi subiecte active
| Autor |
Mesaj |
|
IoanaS
|
Subiectul mesajului: Re: examen inm 2010 Scris: 17 Sep 2010, 23:38 |
|
| Curios |
 |
Membru din: 17 Sep 2010, 22:44 Mesaje: 1
|
|
Am terminat Facultatea de Drept, Universitatea Bucuresti si un master in Cariera Judiciara la aceeasi facultate. Am luat 64 la INM acum 2 ani, dar am intrat a doua in barou ca avocat cu medie peste 9,50. Nici facultatea pe care o termini si nici INM-ul nu sunt un etalon. Conteaza pentru ce meserie esti facut si uneori descoperi mai tarziu intrucat multi au in minte numai fixul de a intra la INM. Am prieteni care au intrat primii si respectiv al doilea la INM, l-au terminat, sunt judecatori si sustin cu tarie ca e cea mai mare prostie acest institut si nu l-ar mai face vreodata. Nu urcati de un piedestal ceea ce n-ati trait inca. Sunt oameni care au fost taximetristi si acum sunt la Curtea de Apel, sectia penala si asta numai din pasiune pentru drept. Nu exista reguli si nu exista bariere. Facultatea pe care o termini nu iti asigura locul la INM, dar nici nu ti-l suprima. Lasati prejudecatile deoparte si daca tot vreti INM traiti sloganul lor: Invata sa judeci drept!
|
|
| Sus |
|
 |
|
cyclop
|
Subiectul mesajului: Re: examen inm 2010 Scris: 18 Sep 2010, 00:35 |
|
| Membru senior |
 |
Membru din: 20 Ian 2006, 13:00 Mesaje: 783
|
IoanaS scrie: Am prieteni care au intrat primii si respectiv al doilea la INM, l-au terminat, sunt judecatori si sustin cu tarie ca e cea mai mare prostie acest institut si nu l-ar mai face vreodata.
Chestia asta încurajează frustrările multora. E aproape ca-n povestea cu vulpea şi strugurii.  Îndrăznesc să cred că afirmaţia prietenilor tăi a fost scoasă din context, greşit înţeleasă ori transpusă prin propriile trăiri. Dacă mă-nşel, şi prietenii tăi judecători chiar cred ce spui tu mai sus, înseamnă că n-au înţeles ce era de înţeles şi că au abordat INM-ul în mod greşit.
_________________ Nu ne certãm, discutãm aprins...
|
|
| Sus |
|
 |
|
John_II
|
Subiectul mesajului: Re: examen inm 2010 Scris: 18 Oct 2010, 14:32 |
|
| Membru Junior |
 |
 |
Membru din: 18 Ian 2004, 13:00 Mesaje: 33 Localitate: Gorj
|
IoanaS scrie: Am terminat Facultatea de Drept, Universitatea Bucuresti si un master in Cariera Judiciara la aceeasi facultate. Am luat 64 la INM acum 2 ani, dar am intrat a doua in barou ca avocat cu medie peste 9,50. Nici facultatea pe care o termini si nici INM-ul nu sunt un etalon. Conteaza pentru ce meserie esti facut si uneori descoperi mai tarziu intrucat multi au in minte numai fixul de a intra la INM. Am prieteni care au intrat primii si respectiv al doilea la INM, l-au terminat, sunt judecatori si sustin cu tarie ca e cea mai mare prostie acest institut si nu l-ar mai face vreodata. Nu urcati de un piedestal ceea ce n-ati trait inca. Sunt oameni care au fost taximetristi si acum sunt la Curtea de Apel, sectia penala si asta numai din pasiune pentru drept. Nu exista reguli si nu exista bariere. Facultatea pe care o termini nu iti asigura locul la INM, dar nici nu ti-l suprima. Lasati prejudecatile deoparte si daca tot vreti INM traiti sloganul lor: Invata sa judeci drept! Un punct de vedere intelept. Din pacate (stiu ca aici o sa ma injurati copios) de la IMN, marea majoritate a absolventilor ies niste robotei spalatzi pe creier, mult prea tineri sau necopti pentru a judeca pe cineva sau ceva. Oare de ce credeti voi ca la Ecole Nationale de la Magistrature in Franta se intra dupa 40 respectiv 46 de ani. Nu poti fi judecator fara experienta de viata, dreptul e o stiinta sociala, se aplica la oameni iar pentru a-i judeca trebuie sa-i cunosti - asta nu se invata din carti.
|
|
|
| Sus |
|
 |
|
cyclop
|
Subiectul mesajului: Re: examen inm 2010 Scris: 19 Oct 2010, 21:29 |
|
| Membru senior |
 |
Membru din: 20 Ian 2006, 13:00 Mesaje: 783
|
John_II scrie: Din pacate (stiu ca aici o sa ma injurati copios) de la IMN, marea majoritate a absolventilor ies niste robotei spalatzi pe creier, mult prea tineri sau necopti pentru a judeca pe cineva sau ceva. Oare de ce credeti voi ca la Ecole Nationale de la Magistrature in Franta se intra dupa 40 respectiv 46 de ani. Nu poti fi judecator fara experienta de viata, dreptul e o stiinta sociala, se aplica la oameni iar pentru a-i judeca trebuie sa-i cunosti - asta nu se invata din carti. Perfect de acord cu faptul că un judecător bun e ăla care are experienţă de viaţă, care a trecut prin greutăţi. La astea se adaugă cartea. În legătură cu cei care fac INM-ul, fii convins că exagerezi când spui că cei arătaţi de tine reprezintă majoritatea.
_________________ Nu ne certãm, discutãm aprins...
|
|
| Sus |
|
 |
|
DamageCase
|
Subiectul mesajului: Re: examen inm 2010 Scris: 27 Oct 2010, 20:50 |
|
| Curios |
 |
Membru din: 06 Feb 2010, 15:48 Mesaje: 1
|
Stie cineva ceva de sesiunea ianuarie 2011 pentru admiterea la INM? Se mai tine? Ca nu mai e postat nimic pe site... 
|
|
| Sus |
|
 |
|
harsorina
|
Subiectul mesajului: Re: examen inm 2010 Scris: 02 Noi 2010, 15:56 |
|
| Membru nou |
 |
Membru din: 03 Ian 2008, 13:00 Mesaje: 8
|
|
Chiar nu mai stie nimeni nimic? S-a modificat legea?
|
|
| Sus |
|
 |
|
|
Puteţi scrie subiecte noi în acest forum Puteţi răspunde subiectelor din acest forum Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum
|
|
|
|
|
Utilizatori online: 49 utilizatori neinregistrati
|
|