Avocatura
PENTRU AVOCATI:
construieste-ti afacerea

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje/1569 afisari ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 11 Dec 2010, 23:13 
Membru Junior
Membru Junior

CAZUL ESTE URMATOARUL:
Eu "X" la data de 2002 mai am dat in chirie un teren pentru "Y1" pentru construirea unei constructii provizorii. Contractul a fost incheiat pentru un an si a mai fost prelungit pana la 2007 dec. La data de 2008 ian. am dat in chirie terenul pentru "Y2" el la randul lui a primit cladirea de la "Y1" cu cintract de comodat. La data de 15 oct. 2010 am reziliat contractul la Finate. Finantele a executat silit cladirea aflata in proprietatea lui "Y1" la data de 22. oct. 2010. Cladirea este acum in proprietatea "Y3" cel care a cumparat la licitatie. Acum eu "X" nu mai vreau sa inchiriez terenul pt. ca vreau sa folosesc pentru scopuri personale. Noul prprietar nu vrea sa paraseasca terenul cazul a ajuns la instanta.
INTREBARI:
1.) "Y3" poate sa obtina la instanta drept de superficie pentru constructia provizorie?
2.) A facut ilegalitate Finantele cand a licitat un imobil fara sa clarifice in expertiza situatie juridica a constructiei?

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Dec 2010, 09:50 
Membru de baza
Membru de baza

Aveati posibilitatea sa va opuneti la executarea silita, si sa aratati ca este o "constructie provizorie" care nu mai vreti sa fie amplasata pe terenul proprietatea dvs..

Acum, Y3 a cumparat o constructie, si poate sa obtina drept de superficie, asta daca nu va angajati un avocat bun, si care sa ceara instantei ca Y3 sa-si ia constructia al carui proprietar este si sa umble, aratand rezilierea contractelor de inchiriere inaintea executarii silite.

:cafea:

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Dec 2010, 19:35 
Membru Junior
Membru Junior

Multumesc frumos raspunsul.
Nu am putut sa editez primul mesaj si postez si a doua oara versiunea corecta:

CAZUL:
Eu "X" la data de 2002 mai am dat in chirie un teren pentru "Y1" pentru construirea unei constructii provizorii. Contractul a fost incheiat pentru un an si a mai fost prelungit pana la 2007 dec. La data de 2008 ian. am reziliat contractul cu "Y1" si am dat in chirie terenul pentru "Y2" el la randul lui a primit cladirea de la "Y1" cu cintract de comodat. La data de 15 oct. 2010 am reziliat contractul si cu "Y2" la Finate. Finantele a executat silit cladirea aflata in proprietatea lui "Y1" la data de 22. oct. 2010. Cladirea este acum in proprietatea "Y3" cel care a cumparat la licitatie. Acum eu "X" nu mai vreau sa inchiriez terenul pt. ca vreau sa folosesc pentru scopuri personale. Noul prprietar nu vrea sa paraseasca terenul cazul a ajuns la instanta.
INTREBARI:
1.) "Y3" poate sa obtina la instanta drept de superficie pentru constructia provizorie?
2.) A facut ilegalitate Finantele cand a licitat un imobil fara sa clarifice in expertiza situatie juridica a constructiei?

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 13 Dec 2010, 10:03 
Membru de baza
Membru de baza

Am inteles de prima data care este problema dvs. si v-am dat raspunsul.

Ca sa va pot da un raspuns la obiect trebuie sa postati si anuntul ANAF-ului de licitatie, deoarece numai asa se poate constata daca nu a facut public faptul ca acea constructie este provizorie si ca se gaseste amplasata pe un teren care este proprietate altcuiva fara a exista un contract de inchiriere, de unde ar reiesi nelegalitatea actelor de adjudecare.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 14 Dec 2010, 15:18 
Membru Junior
Membru Junior

vulpacris scrie:

Ca sa va pot da un raspuns la obiect trebuie sa postati si anuntul ANAF-ului de licitatie, deoarece numai asa se poate constata daca nu a facut public faptul ca acea constructie este provizorie si ca se gaseste amplasata pe un teren care este proprietate altcuiva fara a exista un contract de inchiriere, de unde ar reiesi nelegalitatea actelor de adjudecare.

Da am inteles aveti drepate. Trebuie sa caut in ziar ca am vazut undeva anuntul.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 14 Dec 2010, 17:45 
Membru Junior
Membru Junior

barnix2001 scrie:
vulpacris scrie:

Da am inteles aveti drepate. Trebuie sa caut in ziar ca am vazut undeva anuntul.

Da am gasit anuntul in ziarul: HAROMSZEK 22.sept. 2010

Traducerea anuntului referitor la constructia in cauza:
-> Chiosc pentru vanzarea alimentelor proprietatea Alicom va Srl (str. fabricii nr 8) situat in Piata Agroalimentara Tg.Secuiesc cu suprafata 11.70 mp cu valoarea 1220 lei

Fişiere ataşate:
hirdetes5.jpg
hirdetes5.jpg [ 117.96 KiB | Vizualizat de 1302 ori ]
Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 14 Dec 2010, 18:39 
Membru de baza
Membru de baza

Deci, este clar, ca s-a vandut un chiosc, si nu se precizeaza nimic despre terenul pe care este amplasat acesta.

Puteti cere intr-o actiune initiata de dvs. evacuarea chioscului de pe terenul dvs., fiind rezilitat contractul de inchiriere.

Y3 nu poate cere drept de superficie pentru un chiosc, este chiar de rasul lumii.

Chioscul, asa cum trebuie sa depuneti respectivul anunt in instanta, ca si proba, este prin definitie o constructie provizorie care se poate muta, fara a fi deteriorat, de pe un amplasament pe altul, nejustificandu-se actiunea pentru obtinerea dreptului de superficie, neavand carater de constructie definitiva, avand doar o autorizatie de amplasare si nu una de construire.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 14 Dec 2010, 21:51 
Membru Junior
Membru Junior

vulpacris scrie:
Deci, este clar, ca s-a vandut un chiosc, si nu se precizeaza nimic despre terenul pe care este amplasat acesta.

Puteti cere intr-o actiune initiata de dvs. evacuarea chioscului de pe terenul dvs., fiind rezilitat contractul de inchiriere.

Y3 nu poate cere drept de superficie pentru un chiosc, este chiar de rasul lumii.

Chioscul, asa cum trebuie sa depuneti respectivul anunt in instanta, ca si proba, este prin definitie o constructie provizorie care se poate muta, fara a fi deteriorat, de pe un amplasament pe altul, nejustificandu-se actiunea pentru obtinerea dreptului de superficie, neavand carater de constructie definitiva, avand doar o autorizatie de amplasare si nu una de construire.

Va rog sa vedeti si contractul de inchiriere teren intre mine "X" si "Y1" si va rog sa-mi spuneti daca pe baza acestei contract "Y3" poate cere drept de superficie asupra terenului aferent a cladirii.

Fişiere ataşate:
Contract_De_inchiriere_teren1.jpg
Contract_De_inchiriere_teren1.jpg [ 206.11 KiB | Vizualizat de 1299 ori ]
Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 14 Dec 2010, 22:30 
Membru de baza
Membru de baza

Daca nu ati mai facut nici un alt contract cu Y1, in afara de acesta, si pentru ca nu este prevazuta nici o clauza ca acest contract se prelungeste de drept, acest contract s-a reziliat de drept la data de 15 mai 2003, cand s-a implinit termenul prevazut pentru perioada in care isi produce efectele.

Daca ulterior ati continuat sa incasati chiria in temeiul acestui contract, acesta s-a prelungit prin intelegerea partilor, dar nu va mai poate fi opozabil in cazul in care ati incheiat un act de reziliere expresa a acestuia, intre dvs. si Y1, asa cum ati scris mai sus "La data de 2008 ian. am reziliat contractul cu "Y1" ", orice relatie contractuala dintre dvs. si Y1 cu privire la amplasarea constructiei provizorii pe terenul dvs. fiind incheiata de drept la data rezilierii contractului.

Faptul ca aceasta constructie a ramas amplasata pe terenul proprietatea dvs., este rezultatul contractului de comodat dintre Y2 si Y1, si a contractului de inchiriere a terenului incheiat intre dvs. si Y2.

Cum Y1 a fost executat silit, iar chioscul a fost vandut lui Y3, dar fara ca acesta sa fi avut posibilitatea sa fie considerat ca s-ar fi subrogat unui contract de inchiriere a terenului pe care este amplasat acest chiosc, acest contract fiind reziliat din ianuarie 2008, nu va poate opune un drept rezultat dintr-o intelegere existenta intre dvs. si el, sau cu cel care a fost executat silit, pentru a-si amplasa aceasta constructie pe terenul dvs, deci nu sunt indeplinite conditiile legale, cerute imperativ pentru a putea cere sa i se constituie un drept de superficie asupra terenului de 16 mp in favoarea lui, cu atat mai mult cu cat constructia este una mobila, iar utilizarea ei nu necesita neaparat amplasamentul actual, putand a fi amplasata in orice alt loc.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 14 Dec 2010, 23:14 
Membru Junior
Membru Junior

vulpacris scrie:
Daca nu ati mai facut nici un alt contract cu Y1, in afara de acesta, si pentru ca nu este prevazuta nici o clauza ca acest contract se prelungeste de drept, acest contract s-a reziliat de drept la data de 15 mai 2003, cand s-a implinit termenul prevazut pentru perioada in care isi produce efectele.

Daca ulterior ati continuat sa incasati chiria in temeiul acestui contract, acesta s-a prelungit prin intelegerea partilor, dar nu va mai poate fi opozabil in cazul in care ati incheiat un act de reziliere expresa a acestuia, intre dvs. si Y1, asa cum ati scris mai sus "La data de 2008 ian. am reziliat contractul cu "Y1" ", orice relatie contractuala dintre dvs. si Y1 cu privire la amplasarea constructiei provizorii pe terenul dvs. fiind incheiata de drept la data rezilierii contractului.

Faptul ca aceasta constructie a ramas amplasata pe terenul proprietatea dvs., este rezultatul contractului de comodat dintre Y2 si Y1, si a contractului de inchiriere a terenului incheiat intre dvs. si Y2.

Cum Y1 a fost executat silit, iar chioscul a fost vandut lui Y3, dar fara ca acesta sa fi avut posibilitatea sa fie considerat ca s-ar fi subrogat unui contract de inchiriere a terenului pe care este amplasat acest chiosc, acest contract fiind reziliat din ianuarie 2008, nu va poate opune un drept rezultat dintr-o intelegere existenta intre dvs. si el, sau cu cel care a fost executat silit, pentru a-si amplasa aceasta constructie pe terenul dvs, deci nu sunt indeplinite conditiile legale, cerute imperativ pentru a putea cere sa i se constituie un drept de superficie asupra terenului de 16 mp in favoarea lui, cu atat mai mult cu cat constructia este una mobila, iar utilizarea ei nu necesita neaparat amplasamentul actual, putand a fi amplasata in orice alt loc.

Multumesc foarte frumos pt. raspunsul Dv. foarte clar si profesionist.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Dec 2010, 15:52 
Membru Junior
Membru Junior

Pentru completarea cazului am sa public acum scrisorile trimise/primite de catre/de la ANAF.
Prima scrisoare trimisa de catre mine (X) catre ANAF local:

Fişiere ataşate:
Screenshot-79.png
Screenshot-79.png [ 51.74 KiB | Vizualizat de 1281 ori ]
Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Dec 2010, 16:03 
Membru Junior
Membru Junior

Am primit un raspuns de la ANAF local:

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Dec 2010, 16:06 
Membru Junior
Membru Junior

Am primit un raspuns de la ANAF local:

Fişiere ataşate:
Screenshot-80.png
Screenshot-80.png [ 194.17 KiB | Vizualizat de 1279 ori ]
Screenshot-81.png
Screenshot-81.png [ 80.8 KiB | Vizualizat de 1279 ori ]
Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Dec 2010, 16:21 
Membru Junior
Membru Junior

Raspunsul meu catre ANAF local

Fişiere ataşate:
Screenshot-82.png
Screenshot-82.png [ 59.23 KiB | Vizualizat de 1279 ori ]
Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Dec 2010, 16:26 
Membru Junior
Membru Junior

Scrisoarea mea catre Ministerul Finantelor Publice:

Fişiere ataşate:
Screenshot-77.png
Screenshot-77.png [ 73.96 KiB | Vizualizat de 1279 ori ]
Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2

Subiecte similare
 Subiecte   Autor   Răspunsuri   Vizualizări   Ultimul mesaj 
Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. drept de superficie. constructie pe terenul altei persoane

sharpemarian

3

953

14 Feb 2010, 21:35

vulpacris Vezi ultimul mesaj

Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. Intabulare constructie provizorie

anuta

1

853

18 Aug 2008, 15:22

ADURbaCA Vezi ultimul mesaj

Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. Drept de Superficie au BA ??

observer

2

408

12 Iun 2006, 21:26

bog28 Vezi ultimul mesaj

Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. Drept de Superficie au BA ??

observer

6

275

22 Mai 2006, 21:29

observer Vezi ultimul mesaj

Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. DREPT DE SUPERFICIE

LexLegis

0

175

12 Iun 2006, 19:01

LexLegis Vezi ultimul mesaj

Puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Vorbeste cu altii!
Ultimele 50 de mesaje

Solicitare consiliere - Scris de Silviu in Consulta un avocat la 23 Sep, 12:33
EXECUTARE SILITA - Scris de Silviu in Executare silita la 23 Sep, 12:32
Despre Legea 18, Legea Lupu.... - Scris de andreiandrei in Succesiuni la 23 Sep, 12:17
avocat - Scris de Silviu in BAROU la 22 Sep, 19:15
partaj judiciar repunere pe rol - Scris de C_A_Coltuc in Consulta un avocat la 22 Sep, 16:53
acces pe proprietate cf art 622 cod civil - Scris de Silviu in Consulta un avocat la 22 Sep, 10:33
Pensie intretinere: executare in natura? - Scris de Silviu in Familiei la 22 Sep, 10:31
Pensie Alimentara - Scris de Silviu in Consulta un avocat la 22 Sep, 10:30
Contract de donatie - Scris de Silviu in Procedura Civila la 22 Sep, 10:28
Vanzare apartament cu schita/releveul gresita - Scris de Silviu in Civil la 22 Sep, 10:25
pensiealmentare - Scris de Silviu in Consulta un avocat la 22 Sep, 10:24
Copie sentinta civila nedefinitiva - Scris de Silviu in Procedura Civila la 22 Sep, 10:10
Lectii de Muzica pentru Toate Varstele - Boem Club - Scris de Boemclub in Alte discutii la 21 Sep, 19:42
Imposibilitate de plata credit - Scris de Leon Carmen in Executare silita la 20 Sep, 19:28
custodie bebe de 10 luni - Scris de Leon Carmen in Familiei la 19 Sep, 19:55
pensie alimentara - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 19 Sep, 12:36
admitere liceu - Scris de Tissot in Civil la 19 Sep, 11:28
Executare silita - cand se prescrie datoria? - Scris de C_A_Coltuc in Consulta un avocat la 18 Sep, 13:42
apartament - Scris de Mares in Succesiuni la 17 Sep, 22:08
acces la drumul national - Scris de Vizitator in Civil la 17 Sep, 16:52
infractiunea de fals, anulare inscrisuri - Scris de sfera in Penal la 16 Sep, 19:46
pensie alimentara - Scris de johei in Familiei la 16 Sep, 11:51
Relatie intre un major si o minora - Scris de johei in Familiei la 16 Sep, 11:50
Divort - Scris de johei in Familiei la 16 Sep, 11:46
incetare CIM, art 31, alin 3, pe durata stimulent insertie - Scris de steluta_ichimescu in Consulta un avocat la 16 Sep, 10:13
Abuz de increde - minor - Scris de Danut in Penal la 15 Sep, 22:21
propiripe salariu sau pe cont - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 15 Sep, 20:34
INDICATOR RUTIER DEGRADAT - Scris de Silviu in Divagatii la 15 Sep, 17:41
suspendare la executare - Scris de Silviu in Executare silita la 15 Sep, 17:40
Vreau sa plec de acasa - Scris de Silviu in Consulta un avocat la 14 Sep, 23:32
Ajutor!sunt foarte speriata!!Am furat din Kaufland Germania - Scris de Dan Romanu in Procedura Penala la 14 Sep, 23:08
nerespectare hotarare judecatoreasca - Scris de gagea in Penal la 14 Sep, 12:50
Romtelecom - Scris de Nicicum in Civil la 13 Sep, 23:29
datorii neplatite la cet - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 13 Sep, 22:28
luare in spatiu (pentru buletin) - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 13 Sep, 21:55
declaratie falsa de deces - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 13 Sep, 21:49
Bun comun sau bun propriu? - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 13 Sep, 21:45
Ingrijire batran - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 13 Sep, 21:19
ACORDAREA GRUPEI 1 DE MUNCA LA CFR - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 13 Sep, 15:47
Anulare contract vanzare cumparare pentru pret lezionar? - Scris de andipop77777 in Civil la 12 Sep, 17:14
Nu am voie sa ma debransez - Scris de C_A_Coltuc in Consulta un avocat la 12 Sep, 17:03
succesiune - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 11 Sep, 05:38
gesturi obscene - Scris de Silviu in Drept Comunitar la 10 Sep, 21:57
practica executorul judecatoresc - Scris de dorin023 in Executare silita la 10 Sep, 17:29
O facultate de drept buna? - Scris de luciansimion in Barfe la 10 Sep, 14:01
Padure - Scris de mimi miha in Penal la 10 Sep, 12:57
Dizolvare -societatea nu a depus, timp de 3 ani consecutivi - Scris de MariusH in Comercial la 9 Sep, 23:16
Inactivitate fiscala - Scris de Nick2006 in Drept Societar la 9 Sep, 21:41
Teren cumparat cu chitanta de mana - Scris de ramona 78 in Civil la 9 Sep, 18:34
SCCESIUNE - Scris de Vizitator in Practica notariala la 9 Sep, 10:20
s
u
s
s
t
o
p
j
o
s
  • alegi un avocat
  • te intalnesti cu un avocat
  • semnezi cu un avocat
  • Cauta un avocat
    Dupa nume:
    Dupa cabinet:
    DOCUMENTE UTILE
    Timbru de mediu
    Dobanda legala
    Taxa judiciara de timbru
    Cunoaste-ti problema
    Penal
    Civil
    Comercial
    Proprietate Intelectuala
    Contencios administrativ si fiscal
    Litigii de munca
    Minori si familie
    Asigurari sociale
    Faliment - procedura insolventei
    Drept maritim si fluvial
    CEDO
    Utilizatori online:
    administrator, Silviu, teodor, alexandra96, cristina, 40 utilizatori neinregistrati
    Cautari frecvente: