Avocatura
PENTRU AVOCATI:
construieste-ti afacerea
HOME
STIRI
ANALIZA INTERVIU SFATUL EXPERTULUI
LEGISLATIE
FORUM AVOCATI CONTACT

Autentificare

TRIMITE INTREBAREA TA

Autor Mesaj
24 Sep 2013, 13:43
Datele de contact sunt accesibile doar avocatilor inregistrati!
Vrei sa te inregistrezi ca avocat?
Buna ziua! Tatal meu in data de 18.09.2013 a avut un eveniment rutier in care s-a soldat doar cu avarii. Mergand pe banda de langa axul drumului, un sofer care a iesid dintr-o parcare a dorit sa intoarca masina, asfel neasigurandu-se a trecut de pe prima banda, pe a doua fara a se asigura, astfel incat tatal meu nu a putut sa il evite si a intrat in el, domnul respectiv a recunoscut vina si a incheiat de comun acord "Constatarea amiabila de accident" dupa o saptamana primeste notificare prin care ii este adusa la cunostiinta ca dosarul cu nr NT 1013 DA 001078 deschis la Astra Asigurari Departamentul Daune Buresti este respin deoarece tatal meu nu a pastrat distanta regulamentara. Mentionez faptul ca tatal meu circula pe a doua banda cu o viteza de 50 km/h iar soferul responsabil de producerea accidentului si-a recunoscut vina. In respectiva notificare i se spune ca despagubirea se poate stabili numai prin hotarare judecatoreasca. Dar curios lucru in josul pagini unde ar trebui sa fie stampila si semnaturile directorului si a insectorului nu este nimic. Va rugam din suflet sa ne dati un sfat.
Multumim anticipat!

24 Sep 2013, 14:06

Este o procedura STANDARD, a asiguratorului pentru a NU despagubi. Singura dvs. sansa clara este 1) Medierea 2) Instanta de judecata 3) Punerea in executare.

Totusi ar mai fi o actiune administratiza, cerere de REVIZUIRE a solutiei data dosarului.

Cu stima,

0722.298.011
avocat@indrumari-juridice. eu

RASPUNDE
 [ 2 mesaje/127 afisari ] 

Acceptand sa utilizati acest site, declarati in mod expres si implicit ca sunteti de acord cu Termenii si Conditiile impuse de SC CND LEGALIS SRL. Preluarea si reproducerea informatiilor si imaginilor publicate pe site-ul www.avocatura.com se poate face doar cu respectarea Termenilor si Conditiilor. SC CND LEGALIS SRL este operator de date cu caracter personal inscris in registrul de evidenta a prelucrarilor de date cu caracter personal sub nr. 20896 si nr. 21292. © Copyright SC Avocatura.com SRL 2005-2010 ©   Copyright SC CND LEGALIS SRL 2011