Avocatura

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje/1191 afisari ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Divort si partaj
MesajScris: 06 Mar 2006, 17:46 
Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati. Sunt in proces de divort si partaj cu sotul meu dupa 4 ani de casatorie. Vreau sa stiu ce sanse am sa castig ceva in urma partajul, tinand cont ca el a cerut o garsoniera, iar restul banilor din vanzarea apartamentului sa ii impartim dupa ce achitam banca. Apartamentul in care am stat(pentru ca in urma unor scandaluri m-am mutat cu fetita) este cumparat cu credit ipotecar pe numele la amandoi, dar inainte de casatorie sotul meu a achizitionat o garsoniera pe numele lui la care am platit impreuna o parte din bani cu toate ca nu eram casatoriti legal.
Va multumesc

Raportează acest mesaj
Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Mar 2006, 09:13 
Membru de baza
Membru de baza

1. ai nevoie de avocat;
2. garsoniera nu este bun comun, nu intra la partaj, dar cred eu, ca poti introduce o actiune in pretentii ptr. partea ta de contributie, daca poti proba si ceri notarea procesului in c.f.
3. Tu ai un copil, rau ai facut ca ai plecat, ptr. ca va fi mai greu sa dovedesti ca ai nevoie de locuinta, trebuia sa ceri prin ordonanta presedentiala beneficiul locuintei, dar te sfatuiesc sa incerci acum, aratand ca el are garsoniera si are unde locui iar minorul are nevoie de o locuinta .
4.imobilul ipotecat nu poate fi vandut decat cu acordul bancii, ceea ce-i mai bine ptr. tine. Ar fi bine sa ceri atribuirea imobilului invocand interesele copilului si f. ca sotul nu este in nevoie, cu obligatia ptr. tine de a plati sotului 1/2 din valoarea platita in contul creditului si de a plati ratele in continuare, asta numai dc. si tu iti poti permite; c.pr. civ. stabileste un t. de 60 zile, dar din experienta mea nu s-a incadrat nimeni, asa ca trage cat poti de timp, un avocat te-ar putea ajuta. Vorbeste si cu inspectorul de la banca, poate iti va cere un coplatitor sau un girant si aici te-ar putea ajuta parintii. Cred ca mergand pe varianta atribuirii apartamentului si nu pe vanzare ar conta cine plateste acum ratele.
4. daca mergeti pe vanzarea imobilului ai dreptul la 1/2 ce ramane la lichidarea creditului .

cred ca ar fi mai bine sa mergi separat cu divortul , unde introduci o.p. ptr. incred.copil si beneficiu locuinta. Iar la procesul de partaj sa ceri conexarea cu actiunea in pretentii si sa ceri compensarea creantei tale ptr. contributia la garsoniere cu creanta sotului ptr. 1/2 din b. comun, astfel ai putea fi obligatala o suma m.mica in cazul in care vrei apart. sau ai putea primi m.m. decat 1/2 din vanzarea apart.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Mar 2006, 09:22 
Multumesc pentru raspuns, dar garsoniera a fost vanduta inainte de a cumpara apartamentul pentru a da avansul la banca. Nu stiu ce sa spun despre plecare, dar cu el in casa nu se mai putea locui. M-a amenintat ca ma omoara si pe mine si pe cea mica, mi-a pus mana in gat de fata cu copilul si am chemat politia acasa, la noi in casa nu mai avea voie sa intre nimeni, nici macar prietena de familie care o lua pe cea mica de la scoala si statea cu ea pana veneam de la servici. El mi-a cerut sa plec din casa si a fost de acord sa iau si o parte din lucruri, ca apoi sa depuna plangere la politie ca am furat bunuri din casa. Eu m-am mutat la parintii mei si apoi cu chirie pentru ca la ei nu era spatiu. Poate ar trebui sa mai spun ca fetita nu este a lui. Nu stiu cat de mare este greseala, dar decat sa se intample lucruri mai urate am preferat sa plec. Cat de mult pot pierde in urma acestei plecari?

Raportează acest mesaj
Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Mar 2006, 09:55 
Membru de baza
Membru de baza

Ai dovada de la politie, cere prin orodnanta presedentiala evacuarea, desi ma tem ca nu mai poti din moment ce deja te-ai mutat;
La partaj va trebui sa dovedeasca el, nu tu, cati bani din garsoniera au intrat in avans si tu f. ca ai contribuit la plata garsonierei si in ce limita.

Sfatul meu, gaseste un avocat !

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Mar 2006, 10:16 
Dovada de la politie nu am pentru ca el lucreaza in cadrul politiei si a primit un avertisment verbal, dar banuiesc ca apelul este inregistrat undeva pentru ca am sunat la 112. Dar in conditiile date ce sanse am sa nu pierd totul la partaj? Nu tin neaparat sa castig casa, dar macar sa primesc niste bani sa pot da avans pentru alta, pentru ca nu stiu cat voi rezista cu chirie tinand conta ca salariul este destul de mic.

Raportează acest mesaj
Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Mar 2006, 17:10 
Membru de baza
Membru de baza

legea prezuma relativ ca bunurile dobandite de soti in timpul casatoriei sunt bunuri comune in cote egale.
Asta insemna ca sotului si nu tie ii revine sarcina sa rastoarne aceasta prezumtie. De regula e destul de greu de obtnut o cota de contributie mai mare, avand in vedere, asa cum s-a mai spus, ca munca femeii in gospodarie si pentru cresterea copiilor valoreaza contributie la dobandirea bunurilor comune.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Mar 2006, 11:19 
As dori sa stiu daca eu demonstrez ca sotul meu are pe altcineva si ca in declaratia de bunuri comune a mintit am mai multe sanse de castig?

Raportează acest mesaj
Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Mar 2006, 11:57 
Membru de baza
Membru de baza

nu conteaza la partaj ca are pe altcineva;
dc, in lista de b.comune nu se regasesc toate b. atunci faci reconv. si ceri partajarea si a b. omise.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Mar 2006, 12:58 
Membru de baza
Membru de baza

si timbrezi la valoare, evident, tot ceea ce contesti

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Mar 2006, 13:39 
Membru de baza
Membru de baza

atto, lasn ca plateste reclamantul :roll:

:floare: :floare: :floare:

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 10 Mar 2006, 12:40 
In cererea de divort sotul meu a spus ca din salariul lui si-a permis sa asigure un trai decent familiei, iar in lista de bunuri pentru partaj a trecut si o orga pe care i-am luat-o cadou copilului de ziua lui. Daca pot dovedi ca din salariul lui nu si-a permis sa ne asigure traiul decent asa cum spune ( in august 2003 salariul lui era de 7 200 000 lei iar noi numai una din rate o aveam de 6 200 000 lei, iar cea pentru casa era de 110 USD iar exemplul poate continua) am sanse sa obtin mai mult de 1/2 din casa la partaj?

Raportează acest mesaj
Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 14 Mar 2006, 10:12 
In cererea de divort si partaj sotul meu nu a cerut cota parte mai mare din bunurile dobandite in timpul casatoriei, doar a specificat ca a avut o garsoniera inainte de casatorie pe care a vandut-o si din acei bani am achitat avansul la apartamentul luat dupa casatorie. Poate reveni asupra cererii si sa ceara cota mai mare din bunuri?

Raportează acest mesaj
Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 14 Mar 2006, 10:59 
Membru activ
Membru activ

Pana la primul termen de judecata, inclusiv, poate face orice modificare a cererii sale. Dupa aceea numai cu acordul tau. Altfel nu mai poate cere nimic altceva. Dar instanta imparte bunurile in functie de contributia constatata a fiecarui sot. O contributie mai mare de 50% trebuie dovedita cu acte , martori, expertiza.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 14 Mar 2006, 12:27 
Am fost ieri la avocat cu actiunea de divort si partaj. Stiu ca pana la primul termen trebuie facuta o intampinare dar avocataul mi-a spus ca o sa incerce sa ia legatura cu avocatul sotului poate ajung la o intelegere, pentru ca nu stie cum sa faca intampinarea ca nu sunt foarte multe bunuri de impartit si ca daca el nu a cerut o cota mai mare pana acum se va face partajul 50-50%. Sfatuiti-ma ce sa fac pentru ca eu am senzatia ca avocatul trateaza superficial cazul.
L-am mai intrebat ieri cum pot anula o polita de asigurare pe care a facut-o sotul meu iar in caz de deces al copilului el incaseaza toti banii si mi-a spus ca nu stie.
Sa caut alt avocat?

Raportează acest mesaj
Sus

Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ] 

Ora este UTC + 2

Subiecte similare
 Subiecte   Autor   Răspunsuri   Vizualizări   Ultimul mesaj 
Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. Divort si partaj

Kirinne

1

943

25 Iul 2003, 21:19

romcos Vezi ultimul mesaj

Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. divort + partaj

amanet

3

393

05 Feb 2005, 13:18

norocel Vezi ultimul mesaj

Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. partaj la divort

assido

7

552

15 Dec 2006, 13:16

wav Vezi ultimul mesaj

Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. divort partaj

crazycro

0

261

27 Oct 2010, 12:27

crazycro Vezi ultimul mesaj

Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. Partaj divort

Mihail

2

456

25 Dec 2010, 03:42

Mihail Vezi ultimul mesaj

Puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Vorbeste cu altii!
Ultimele 50 de mesaje

executare silita - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 30 Oct, 15:35
Promisiune,Furt si Refuz de a incheia contractul de vanzare - Scris de Ella21 in Comercial la 30 Oct, 13:36
PROBLEME CU CEI DE LA ORANGE - Scris de Silviu in Alte discutii la 29 Oct, 23:14
Accident - Scris de Silviu in Penal la 29 Oct, 23:09
Retrocedare teren agricol - Scris de sfera in Procedura Civila la 29 Oct, 19:40
Cerere redeschidere proces - Scris de sfera in Procedura Civila la 29 Oct, 19:29
Sume incasate necuvenit. - Scris de PopaAndrei in Procedura Civila la 29 Oct, 19:15
Lipsa CNP - Scris de xyzZ in Contencios Administrativ la 29 Oct, 19:03
Reluare activitate dupa concediul de crestere copil - Scris de C_A_Coltuc in Consulta un avocat la 29 Oct, 16:12
ridicare sechestyru - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 29 Oct, 16:04
pensie alimentara - Scris de Silviu in Divagatii la 28 Oct, 22:45
proces de uzucapiune - Scris de Silviu in Civil la 28 Oct, 15:03
Probleme cu contractul la o firma de telefonie mobila - Scris de Silviu in Procedura Civila la 28 Oct, 14:59
ACCIDENT RUTIER CU VICTIMA - Scris de Silviu in Procedura Penala la 28 Oct, 14:58
executare eos romania - Scris de COCOLINO in Consulta un avocat la 28 Oct, 12:01
VAND CARTI DE DREPT - vechi Dongoroz, Tanoviceanu - Scris de crisgeo in Barfe la 27 Oct, 16:48
Amenda pentru zgomot in apartament - Scris de Flor in Consulta un avocat la 27 Oct, 15:20
Mostenirea rezervei succesorale - Scris de leonardo in Succesiuni la 27 Oct, 10:38
actiune instanta pentru rectificare de coordonate cadastrale - Scris de SLC in Consulta un avocat la 25 Oct, 20:32
termen prescris - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 25 Oct, 14:30
Acte pentru casatorie - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 24 Oct, 21:38
Cum scap de executare silita in cazul meu. - Scris de Alex005 in Executare silita la 24 Oct, 15:00
Prescriptia creditului - Scris de focus in Executare silita la 24 Oct, 11:12
probleme cu transgaz in legatura cu conducta de gaz metan - Scris de Av. Aura Ivan in Consulta un avocat la 24 Oct, 11:05
retrocedari - Scris de Av. Aura Ivan in Consulta un avocat la 24 Oct, 11:01
recuperare imprumut - Scris de Av. Aura Ivan in Consulta un avocat la 24 Oct, 10:49
banca nu doreste sa-mi spuna daca am datorie - Scris de Av. Aura Ivan in Executare silita la 24 Oct, 10:47
Nu pot evacua imobilul adjudecat - Scris de Av. Aura Ivan in Executare silita la 24 Oct, 10:39
Kruk - executare silita - Scris de Av. Aura Ivan in Executare silita la 24 Oct, 10:28
drepturi salariale - Scris de Av. Aura Ivan in Executare silita la 24 Oct, 10:22
somatie executare silita - Scris de Av. Aura Ivan in Executare silita la 24 Oct, 10:07
CREDITE BANCARE - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 23 Oct, 22:36
obligatia de a semna un proces verbal (obligatia de a face) - Scris de Silviu in Consulta un avocat la 23 Oct, 22:36
Imi inchide usa - Scris de Silviu in Familiei la 23 Oct, 22:33
Alcoolemie - Scris de Silviu in Consulta un avocat la 23 Oct, 20:10
program vizitare si un sfat in plus - Scris de drepturi egale in Familiei la 23 Oct, 18:19
Cotestatie la executare - Scris de andreeacorina in Consulta un avocat la 23 Oct, 15:36
recuperare bani - Scris de Silviu in Consulta un avocat la 23 Oct, 15:31
Inscriere in CF, deschiderea mostenirii - Scris de leonardo in Succesiuni la 22 Oct, 20:19
recuperare creanta prin compensare Dosar 2259/121/2014 - Scris de Leon Carmen in Consulta un avocat la 22 Oct, 18:58
reprezentare instanta - Scris de matius cta in Civil la 22 Oct, 16:48
Instintare Executare Silita SC EOS KSI - Scris de keloo in Executare silita la 22 Oct, 14:13
refuz de acceptare reziliere contract de reprezentare - Scris de polixenia in Consulta un avocat la 22 Oct, 12:37
Respingerea dosarului de pensionare de catre CJPNeamt - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 22 Oct, 12:33
rugaminte - Scris de Silviu in Noul Cod Penal la 21 Oct, 21:44
Dosar ANRP - Scris de cipelinio in Alte discutii la 21 Oct, 14:05
vanzare teren cu chitanta detaliata - Scris de Silviu in Civil la 21 Oct, 12:51
cumparare teren cu chitanta de mina - Scris de Vizitator in Civil la 21 Oct, 12:45
Tentativa furt ITALIA - Scris de Silviu in Barfe la 20 Oct, 22:20
adeverinta de vechime - Scris de Vizitator in Consulta un avocat la 20 Oct, 19:25
s
u
s
s
t
o
p
j
o
s
  • alegi un avocat
  • te intalnesti cu un avocat